[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ionut_dt
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
ionut_dt wrote: Te 'reaku cu postarea ta.
Provocarea e "cate umerase au loc pe maciuca?"

Iti fac o poza si le numeri tu?
Te provoc

Am facut liceul la uman. Nu le am cu matematica, insa sunt dispus sa le povestesc colegilor ce vad in poza.
opincarul wrote:Lasati virginele si milfele,cautati umerase

Te 'reaku cu postarea ta.
Provocarea e "cate umerase au loc pe maciuca?"
Eu cand eram mic si ma duceam la ferma, putea a balega. Fugeam stramband din nas.
La tine-n ferma, mi-as face si concediu.
Felicitari pt frumoasa realizare.
EduardB wrote:Daca tot trebuie umplere automata, nu ar fi mai bine sa ma pregatesc si cu osmoza + sump + un bazin, mai de 300L?
Daca tot ajung la salinitade de 1020 ori pa` acolo, in final, poate mai vreau si "nemo+anemone". (macar sa manance si pufferul un "nemo" daca este cazul).

Asa mai da gand.
Parerea mea e ca daca o iei pe drumul asta cu apa sarata, mai mult ca sigur o sa iti doresti anemone, corali + pesti de apa sarata. Ceea ce nu-i rau. Doar ca tre sa fii atent de la inceput ce vrei. Acvariul +sump e musai. Legatura intre ele se face printr-un sistem de tevi/gauri, numit Beananimal. Osmoza, asa cum spunea si colegul de mai sus e obligatorie. Insa pe langa astea, mai ai nevoie de multa aparatura. Tre sa fii pregatit funanciar. Un bazin la 300L cam cere ceva finante la inceput (osmiza5, ATO, pompa recirculare, pompe valuri, lumina, reactoare, salimetru, muulta piatra).
Salut.
Interesanti pesti. Eu vreau sa-mi iau de apa dulce cativa pufferi.
Referitor la pestii tai, nici eu nu am gasit vreo info cand poti incepe trecerea la apa sarata. Ideea e ca, asa cum scria si mai sus un coleg, banuiesc ca daca au ajuns la masura unui adult, se poate face trecerea la apa sarata. Eu iti recomand sa folosesti pt verificarea salinitatii, refractometrul. E mult mai precis decat salimetrul. Concentratia de sare o poti face treptat. In cateva saptamani. Insa, cand ai ajuns la salinitatea dorita iti trebuie ATO.
Ca sare, gasesti pe net tot felul de saruri dedicate acvaristicii.
Cand compari filtrul intern cu cel extern, este ca si cand compari caruta cu masina
I-ati linistit un filtru extern.
Pana la pompa de valuri, lumina, o sa-ti trebuiasca instalatie de osmoza, un refractometru pt masurat salinitatea
Da-i o fuga la geamgiu si cere-i niste cazaturi. Merita sa faci putina practica pe un straif de geam. Iti formezi mana.
Salut.
La un acvariu marin iti trebuie spatiu pt aparatura necesara. La bugetul tau, cel mai bine este sa te orientezi catre un acvariu tip AIO (all in one).
Eu am inceput cu unul de 65L de la Boyu, insa iti poti face si unul tu (adica facut de cineva).
Poti arunca un ochi si pe topicul colegului @donpisote.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25379.page
dan.pavelescu wrote:
ionut_dt wrote:Ziua 2 curatarea filtrului extern (Ehein 2260)

Ce dracu e monstrul ala, filtru sau cazan de tuica?

Cazanul cu borhot de bacterii.
opincarul wrote:Plm, noi ti-am zis,da' tu nu si nu!

Ai avut dreptate, prietene.
Ajutoooooor
opincarul wrote:
koala wrote:LOL!
Banuiesc ca ti-a pus si lacat pe frigiderul de bauturi.

Nu mai spun ca zilele trecute s-a apucat femeia de amenajat gradina si a inceput prin a sapa o groapa de 1*2 si aproape de 1,5 metri adancime. Am vazut eu poza de la Ionut

Ce faci mah, dai info din viata mea?
koala wrote:LOL!
Banuiesc ca ti-a pus si lacat pe frigiderul de bauturi.

M-a prins cu garda jos. Frigiderul era cam gol de data asta.
Iar pe balcon, am gasit doar 2 sticle cu suc de ro?ii
Ziua 3
Pedepsit.
Ziua 2 curatarea filtrului extern (Ehein 2260)
Asa cum spuneam si ieri, trecusera 6 luni de când nu mai umblasem la filtru. Filtrul mergea brici, insa am luat aceasta decizie, de a-l desface, doar pt a scoate bure?ii din el si a pune vreo 5L de piatra ponce si niste JBL Tormec. Asadar, filtrul este full de material bio. La un moment dat a fost full+ ??. A trebuit sa mai renuntla cateva bucati de lava vulcanica.
Ca material filtrant bio am asa : piatra ponce vreo 5L, matrix 4L, siporax 3L, denitrate 1L,ada bio-rio 1L si vreo 2-3 de lava vulcanica.
In formula asta, sper sa-l mai deschid peste un an.
Ca bonus, din partea familiei, fiindcasi azi baia a aratat mai multe urme de mizerie ??, am primit acceptul de a face curat in toata casa. ??????
koala wrote:Nici nu vreau sa ma gandesc la ligheanu' de mui pe care l-ai luat de la nevasta... cand a vazut ce-ai facut in baia "ei".
Plm, eu sunt plecat de-acasa (am lasat soacra in casa si noi ne-am mutat in alta parte) si nu stiu ce fac baboii mei.

Ce sa patesc?... Evident vreo cateva zile o "doare capu" . Asta e. Macar pestii sa fie fericiti.

Moaaaa, te-ai refugiat?! Nu prea ai fost responsabil
O poza, asa mai pe sufletul meu
Azi mi-am facut timp si am scos tot din acvariu. Din vara trecuta nu am aspirst deloc nisipul (1-2 mm) si observasem ca are niscai mizerie in el. Am curatat si scoarta de pe lemne (corcodus, gutui si cais). [senzatia pe care care am simtit-o cand a intrat sotia peste mine in baie,... cred ca o stiti. Poza e edificatoare ]. Am mai rarit si plantele. Am pus si niste bile fertilizante de la JBL pe la radacinile Cryptocorynelor . Iar maine, urmeaza episodul 2, spalarea filtrului dupa 6 luni . O sa scot cei doi bureti de la fundul canistrei sibo sa pun vreo 5L de piatra ponce. Am sa pun si un saculet cu JBL Tormec.
Aaaa, era sa uit sa ma laud. Cum acvariul asta nu vede fertilizanti, CO2, lumina dedicata, pot spune ca plantele merg bine. Radacinile sunt sanatoase tun
Salut Vali si bine ai venit pe acest forum

Mentioneaza colegilor , ca sistemul tau de overflow este cel cu 2 tevi + sistemul de filtrare cu role , cel din sump.

Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Go to: