[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: brutusanf
Forum Index » Profile for brutusanf » Messages posted by brutusanf
Message
Daca vrei sa ai un betta sanatos, cumpara de la Maxipet frunze de migdal salbatic(catappa)si vei avea pesti foarte sanatosi, fara boli, apa sa fie la temperatura de 25-26 grade. Vorbesc din propria experienta si am scos si pui. Sa nu te sperii daca o sa ti se ingalbeneasca apa, este ideal, de la frunza.
Dau la schimb 3 fraguri de leather coral (sarcophyton).Fragurile sunt legate cu elastic pe cate o bucata de piatra si au dimensiuni nehidratate de 2 cm. Nu vreau kenya tree, xenia! Doar in Bucuresti si direct din acvariul meu!
Astept ofertele voastre si eventualele poze, dimensiuni ... pe PM sau la tel : 0723304320
Poze pe lumina albastra
Am sa vad in timp, daca nu vor fi folositoare le pot schimba cu 10000 K deoarece de 6500 K nu am.
@Gabriel uite am gasit specificatii la ledurile mele:

Luminozitate: 40-50 LM
Temperatura de culoare: 1500-1700 K
Curentul maxim : 700 mA
Voltajul : 3,2-3,2 V

M-am insiprat dupa o lampa cu full spectrum de la chinezi unde avea si verde, violet si uv, eu am mers doar pe diferite temperaturi de culori la alb si albastru+ cele roz.

Eu in lampa am :
Alb 2X 20000 k, 4X 10000K, 4X 3300K
Albastru 7X Royal blue, 2 extreme blue
Roz: 2X 1500-1700K
6 baghete de SMD 5050 blue
@Gabriel nu am cum sa pun un grafic, doar ce se vede in poze, imi pare rau. Ce pot sa-ti spun este ca atunci cand am si rozul aprins, coralii sunt deschisi mai bine decat doar la culoarea albastra.

Dragos trebuia sa spun ca este si o gluma ? Daca la mine functioneaza cu o pompa de 2000l/h foarte bine pe o teava tur de 40 inseamna ca nu am facut nimic gresit, nu?

In fine... azi am montat sistemul automat de umplere apa si functioneaza perfect, am montat a doua sursa in cutie. Sursa mica va functiona non stop si am legat pe ea: ventilatorul din sump pentru aerisire si sistemul automat de umplere
Pe sursa mare am legat lampa.

Senzational, felicitari!
La cresterea coralilor.
Alb si full spectrum.
Mai am de facut senzorul de nivel al apei si sa-l montez.

Lampa cu cele 4 canale de culori: roz, moonlight, albastru, alb si full spectrum.
Alte poze:

Azi am montat si ultimile echipamente: reactorul denitrat, phosguard si carbunele activ.
Poze noi de azi
Este secret, nu pot sa-mi spun cum fac!
Alte poze
Noua achitie de ieri Sarcophyton:
Azi am, bagat toti coralii si pesti , am montat lampa . Deocamdata sunt bine, coralii sunt toti deschisi, pestii nu dau semne de ceva grav si sper ca fie bine de acum incolo. Maine montez si reactorul de denitrate si pompa cu carbune activ si phosguard.
Stai putin Koala ca nu ramane asa aranjamentul. Este provizoriu. Inca nu am transferat coralii si pestii din ala mic. Am sa reorganizez in week-end totul. Spatele este albastru ca este inceputul, se va acoperi ca la cel mic pe parcurs cu renumita coralina. Nu imi place cu fundal 3D.

@Marti apa o cobor printr-o teava de 40 din pvc, atat. In cazul in care se opreste curentul se va umple sumpul cu apa din display vreo 5 cm , mai ramane un volum de 15 l pana sus, apa nu va da pe afara. Totul este calculat de zile intregi.
Dupa luni intregi de cumparat si confectionat echipamente, azi a venit randul achizitionarii primului coral, Sarcophyton. Dezhidratat cica ar avea vreo 15 cm.
Ba da este gata si functioneaza din 22 mai: Iata-l !
Am intarziat cu pozele, lucram la lumini.
Am inceput ieri 22 mai proiectul cel mare:

Acvariul - 60X 50 X 50 cm
Sump- 50 X37X34 cm
Lumina: lampa led 3w - 24 bucati semi full spectrum dimabile pe fiecare culoare
2 pompe Sun-Sun 6 w- 3000l/h modelul nou
Skimmer Sera plus 600
Pompa Eheim de recirculare 2000l/h
Reactor denitrate 3l cu flow mic
Matric 5l in sump
Alge Chaetomorpha

Pe viitor arduino !!!
Asadar se pune in vanzare acest acvariu+stand+7kg nisip viu ciclat la maxim+echipamentele lui+lumini moonlight puse de mine si ventilatoare de racire+apa din el+ o pompa valuri de 1000l/h sicce+o gramada de stelute cu picioare lungi din refugiu si alte vietati de prin el+un recipient pentru denitrate 1l.

Pretul total 500 lei
Nu este important sa fie la dimensiunea exacta. O pot forma din mai multe bucati, numai sa am din ce si cu ce. Astept un raspuns de la tine. Multumesc anticipat!
 
Forum Index » Profile for brutusanf » Messages posted by brutusanf
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com