[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aurecj
Forum Index » Profile for aurecj » Messages posted by aurecj
Message
CristiC wrote:In schimb am pierdut 2 sau 3 puellaris-i in felul asta.Da' cred ca e dupa cum ti-e norocul.


Si mie mi-au sarit 2 puellaris... La inceput se distrau de zor, faceau ceata 2-3 zile, dupa care ii gaseam "afis" pe podea... Asa ca, daca te tenteaza puellaris, ia-ti in calul ca sunt "consumabili" in cazul in care n-ai acvariul acoperit...
delta wrote:
aurecj wrote:
delta wrote:
aurecj wrote:au rezultat cateva fraguri
la ce se refera expresia ”fraguri”?


Pai tocmai scrisesem in paranteza: sunt cam 7-8 fraguri, fiecare avand intre 2 si 5 tulpini, in functie de cat de mult au apucat sa creasca.
bine, doar ca eu ma interesam la ce se refera expresia in sine...

p.s. aia de ”frag” / ”fraguri”


Aha, acum m-am prins...

Ca sa te lamuresc, in general cand e vorba de un coral mai mic, o portiune rupta/separata dintr-o colonie intreaga, se foloseste termenul de "frag". Inclusiv la magazine, cand e vorba de portiuni mici dintr-un coral (in functie de coral, poate fi de la 1-2 cm, pana la eventual 2-3-5 brate/capete/tulpini doar ale unui coral) "oferta" specifica faptul ca e un "frag".
delta wrote:
aurecj wrote:au rezultat cateva fraguri
la ce se refera expresia ”fraguri”?


Pai tocmai scrisesem in paranteza: sunt cam 7-8 fraguri, fiecare avand intre 2 si 5 tulpini, in functie de cat de mult au apucat sa creasca.
In urma curatarii unei pietre "invadata" au rezultat cateva fraguri de pulsing xenia (7-8 fraguri, cu cate 2-4 tulpini fiecare).

Daca le doreste cineva, sa se anunte (desi ar fi de preferat de prin zona Clujului, pentru ca nu prea stiu cum naiba le pot ambala si nici vremea nu prea permite transport la distanta). Daca da ceva la schimb, foarte bine, daca nu, sa fie primite.

Ma puteti contacta prin intermediul forumului, sau E-mail: aure@aure.ro, tel: 0745-088874, 0720-088874.
Dan wrote:Cat e TDS-ul la apa de la robinet (in Cluj) ?


De curiozitate l-am masurat chiar atunci atat la apa de osmoza, cat si la apa plata si apa de la robinet.

Rezultatele au fost asa:

- apa plata - 160
- apa de la robinet - 40
- apa de osmoza - 0

Locuiesc in Floresti, langa Cluj (5 km), dar sursa de apa e aceeasi ca si cea din Cluj.

Pot sa-ti spun ca pana acum cateva luni am avut discusi si faceam schimburile de apa direct de la robinet, fara nicio problema. Inclusiv cand am avut pereche reproducatoare si pui, schimburile de apa le faceam direct de la robinet (50% dintr-un acvariu de 40-50 litri de 2 ori pe zi, cand erau pui de discusi pe care-i hraneam de 5-6 ori pe zi) si n-am avut niciodata nicio problema.
Nimeni wrote:La banii aia poti sa iti iei un Aquili NPS cu 4 cartuse de la Cluj (Nevertebrate) http://www.nevertebrate.ro/Instalatie-de-Osmoza-Inversa-Aquili


Eu mi-am luat acum o luna un Aquili cu NPS de la happypets. Am vrut de la Nevertebrate (sunt din Cluj si de obicei incerc sa ajut economia locala, ca sa spun asa ), insa nu erau in stare (si asta tot mai des se intampla la ei in ultima vreme din pacate) sa-mi dea un termen clar in care mi-o pot aduce. Asa ca, am comandat-o de la happypets, mi-a venit de pe o zi pe alta si am platit si mai putin, ca avea reducere (si acum are, din cate am vazut).

Am montat-o, i-am dat drumul, am lasat-o o noapte s amearga, a 2-a zi am testat apa cu TDS-ul ci era 0.
koala wrote:Bah Levi, l-ai "tentat" cu crevete? Haleste?


Dar cu hermitul?! Ii lucesc ochii prin jurul lui?!
Zsido wrote:
gravedigger wrote:Fain Chelmonu' unchiu' Levente! La fel si bazinul care desi la inceputuri arata cochet si aerisit.
Felicitarile mele si sa-ti creasca (zoasii nu pestii sau mai stiu io ce), sa pot veni eu cu pungutele!

Ma bucur ca ti-a placut ce ai vazut


Pai bine ma, dar daca tot v-ati vizitat si va laudati in halul asta, o sesiune foto, ceva, nu ati facut?! Noi nu vedem nimic?!
Zsido wrote:De xenia nu ne facem griji ca are shubi o gramada


Am si eu daca vrei.... campuri, campuri intregi... asa ca de foame nu-ti moare, daca are "pasiuni" de-astea...

Totusi, m-as ruga in locul tau sa manance mai repede hermiti decat zooasi...
reefer wrote:Vad ca merge la mine ...


Pai e si normal, ca doar e al tau...

Si la mine merge, fara probleme...

Foarte dragut arata, pentru inceput... Misto valuri...
Dan wrote:pana atunci poate se strange lumea sa protesteze impotriva lui Suri ... poate se vor lua si masuri de genul :

image


Eu zic sa propunem pe ultima suta de metri un referendum pe tema asta duminica, odata cu alegerile... Timp ar mai fi...
Zsido wrote:Aure daca il vrei til fac cadou


Asa de bine v-ati imprietenit?!

Sau hai, recunoaste, ca nici tie nu ti se mai pare interesant cand nu mai are ce darama prin acvariu...

PS: Daca te incurca, eu il iau, ca numai bine "experimentez" si comportamentul lui "Gheorghita" al meu cand ii apare un concurent...
Zsido wrote:De cand am lipit zoasi cu super glue totul e in regula.


Bine, bine, cu zooasii am inteles, dar hermit-ul?!
Zsido wrote:Aure daca nu isi vede de treaba atunci va avea o problema mare....el nu stie ca stau la etajul 12


Pai exact aici e problema, ma, ca el isi vede de treaba... dar treaba lui nu coincide "de nicio culoare" cu ideile tale...
Zsido wrote:
-Hermint crab care imi ridica toti zoasi cu sula la deal...


Imi plac hermitii astia la culme, dar sunt prosti gramada... La mine zilnic redecoreaza o zona din acvariu unde imi tin zooasii... Asa ca... pregateste-te de marea "redecorare", ca idiotul n-o sa se lase prea usor convins ca la aia "nu-i voie"...
koala wrote:
- apa se amesteca cu sare, in proportiile date de producator.
- in general, 35-36 grame sare / la 10 litri apa...


Maestre, grija ca bagam omul in ceata... 35-36 de grame/litru, deci undeva in jur de 350 de grame la 10 litri de apa (sper sa nu mi-o iau pentru asta )...

Eu am un acvariu de vreo 50-60 de litri si fac schimb undeva in jur de 5 litri pe saptamana (sau daca mi-e lene, 10 litri la 2 sapt). Cel mai des mi-e lene , deci o fac la 2 saptamani, punand aproape 400 grame de sare (am cantar de-ala de bucatarie de plastic, ce are precizie cam ca sondajele la vot ) in 10 litri de apa, asa "completand" si diferenta de sare care se pierde in timp prin apa ce-mi sare de prin acvariu, sau de sarea ce se depune pe lampa, margini, etc. Tin in acvariu 2 clowni de aproape 2 ani si n-au nicio treaba, impreuna cu ceva nevertebrate si o caruta de corali (de la kenya, preferatul lui Levi , pana la SPS).
Sebastian Costin wrote:Mai Levi, da balas de alb stii ce-i? ))


El nu face balans, numai pe albastru...
Zsido wrote:Cu dedicatie speciala pentru Calin:

 photo pesti-2_zpsf6c38a6e.jpg


Da' al 8-lea, al 8-lea, unde e?!

Stai bland, ca l-am vazut... dar al naibii camuflaj pe capul lui... A trebuit sa-mi pun bine "ocherii" la treaba...

Frumosi... sa-ti traiasca si sa te vedem cu nepotei..
Zsido wrote:Lasa Caline ca data viitoare ii prind pe ceilalti 5


Poate Hugo... ca tu...
Shubi wrote:+1 @aurecj cu mentiunea ca-s convins ca daca ar avea acum piatra aia plata ar trage rockscape d`o minune, nu alta, p`atunci n-avea imaginatie


Intre timp, am mai pus inca 2 langa (de fapt dedesubt) si am tras un rockscape chiar decent pentru un "borcan" de 50 de litri...

Adica, mai pe scurt (si cu asta sper sa nu mai "poluez" topicul omului ) prima zi a fost cam asa (Sept 2012):

image

Iar in cele din urma am ajuns la ceva de genul asta, dupa aproximativ 1.5-2 ani (Mai 2014):

image

Dar la inceput, cum ziceam, cu lipsa mea crunta de imaginatie (cum zice si Shubi), imi taiam venele cu ele in fata, ca habar n-aveam cum naiba sa le invart ca sa iasa altceva decat o ingramadeala de bolovani pe acolo prin acvariu...
 
Forum Index » Profile for aurecj » Messages posted by aurecj
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com