[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano Garden SPS  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Salutare baieti ,
Candva in iarna , Ricardo - ( @koala ) imi spunea c-o sa ma "arda pe ficati" daca ma las , si tin sa anunt ...ca-i dau dreptate !!!!
Iata-ma ca n-am putut sta locului si apar la interval cu un acvariu de dimensiuni mici , mult mai simplist , o incercare/provocare de-a mea ce vreau s-o pun in practica , mai precis sa fac o mica gradina de SPS-ii - fara skimmer , fara reactoare , biopeleti...nebunii . Insa cu schimburi zilnice de 10% apa.... (analizez cu ceva "baieti destepti" sa-mi faca un sistem de schimb automat ..voi detalia ulterior cand se va definitiva)

Acvariul va fi din sticla de 8 ultraclar / cant drept / cu dimensiuni : 65(L) x 35(l) x 30(h) - 68L brut (50L net/poate mai putin)- cu geam despartitor negru - de-a lungul lungimii , ce-mi va realiza un filtru in spate de vreo 15L pe care il voi umple cu vreo 4-5L matrix , Seachem carbon , perlon , si ceva roca maruntica .

Daca vechiul acvariu era deservit de peste 20 de stechere ... , acum voi avea doar 5 stechere(nici nu-mi vine sa cred ... ) si anume :
1 - Racire : chiller - Hailea 130
2 - Lumina : Lampa Led (120W / Cree / Autodimmer - 2 canale)
3 - Valuri : Jebao WP10
4 - Recirculare : Jebao DC1200
5 - ATO
image
subir fotos online

Ceea ce doresc e sa realizez doar filtrarea aeroba , iar NO3 + PO4 - sa-l scot prin schimburi de apa , care vor fi de app 10% zilnic , asa cum spuneam mai sus in sistem automatizat . Sarea va fi Red Sea varianta standard .
Nu skimmer , nu reactoare , nu dozare, nu nimic ...doar schimb de apa .. , incat variabilile ce-mi pot da batai de cap...sa le limitez la maxim .
Ici-cand sa mai arunc ceva bacterii , una-alta...

Rockscape-ul va fi realizat de 2 roci "destepte" care stau de "desarat" in apa RO . Bazinul nu va avea nisip .
Ceea ce doresc in micul meu bazin - doar corali duri , cu fraguri "plantate" des la baza rocii , incat sa am desisul dorit . Pestani ...vreo 3-4 firefish...

In rest, numai de bine


Revin cu poze , cand mai misc in front ...

This message was edited 6 times. Last update was at 06/10/2014 07:52:25

[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Pare ca o fi foarte stabil, sa vedem ce vor zice coralii.
Daca da semne ca nu se exporta suficient nutrientii prin schimburi ii bagi un skimmer NAC QQ si rezolvi problema. Sa ai in vedere dimensiunile unui astfel de skimmer cand proiectezi camera filtrelor
Urmarim. Succes

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Exclus Sebi,
Chit ca fac schimb de 100% saptamanal, dar skimmer tot nu bag...
D-asta vreau sa bag cantitate mare de material filtrant aerob, ca sa atenuez efectele schimbului de apa, poate chiar mai mari de 10% zilnic....
Oricum, ce se baga vs ce se scoate.... ar cam trebui sa fie in valori asemanatoare .
Mai am de lipit acvariul, si ii dau drumu.

Acum cu D-zeu inainte
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Spor,Cosmine !!

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

Succes cu noul proiect !
[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da-i bataie, stam cu ochii pe tine ca pe butelie ! Spor !
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Vreun update la proiect?
Ai uitat sa mentionezi ce livestock ai in gand in afara de SPS (pesti/nevertebrate).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Ca si update-uri...
Terminat masa acvariului din lemn masiv
Terminat acvariu lipit , aruncat ...pentru ca nu mi-au placut lipiturile
Acum trebuie sa imi soseasca noile sticle , si acvariul va suferi si o modificare (va aparea sump)
Sistemul mi-e complet , de la bacterii pana la echipamente, trebuie doar sa-mi lipesc acvariul si ii dau drumu .

Acvariul va fi populat , cum am specificat mai sus , cu vreo 3-4 firefish si poate ceva specii mici de arici pentru a-mi mai curata coralina de pe fundul acvariului (nu voi pune nisip)

O poza cu acvariul aruncat
image
subir imagen

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2014 07:16:08

[Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

De ce naiba l-ai aruncat?
Cateva razuiri cu o lama pe la lipituri si arata ok.
Incet,incet ajungi iar la acvariul mare cub la care ai renuntat !
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

adiacvaristu60 wrote:De ce naiba l-ai aruncat?
Cateva razuiri cu o lama pe la lipituri si arata ok.
Incet,incet ajungi iar la acvariul mare cub la care ai renuntat !


Nu mi-a placut aspectul lipiturii la interior , si nu a mai avut rost sa curat excesul de silicon care se vede-n poza .
Si ca sa-l curat in totalitate , deja era prea mult pentru mine , raportat la timpul meu liber ...

Cat priveste dimensiunea , asta va avea un 70L apa in total , versus 300 cat aveam in cub in total ...
Abordarea va fi diferita , ca sistem de filtrare , aditii ... aici totul va fi tinut din schimburi de apa de 10% zilnic , filtrare doar aeroba , fara skimmer .
[Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Da,va fi mai simplu,si sistemul meu viitor va fi asemanator cu exceptia skimmerului.
Dar eu am ceva mai mult timp de mesterit pe la ele .

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2014 10:01:34

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

reefer wrote:Nu mi-a placut aspectul lipiturii la interior ...

Nea' Cosmin, eu ii "puneam" doua coltare de aluminiu/plastic pe lipiturile alea din fata... si aia era.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

koala wrote:
reefer wrote:Nu mi-a placut aspectul lipiturii la interior ...

Nea' Cosmin, eu ii "puneam" doua coltare de aluminiu/plastic pe lipiturile alea din fata... si aia era.


Nu mergea Ricardo , caci d-asta l-am si lipit cu transparent sa ma bucur de ultra-clar .
Aveam vreo 3 tuburi de acum un an (noi de Bison) , si cred ca nu mai erau in parametrii, caci mi s-a intarit foarte repede si prindea crusta aia care mi-a stricat toate ploile .

Sa-mi fie invatatura de minte...ca m-am calicit de n-am luat altele noi ....
Ii dau eu de cap .
[Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cosmine, hai ca parca vad ca dai drumul acvariului inaintea mea

Cubul tau (fostul ) sta prafuit din cauza zugravelii, dar sper ca intr-o luna sa-i dau drumul la ciclare.

Succes cu noul proiect.

Toate bune, Ionut.

Ionut Dumitrascu
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Ma Ionut , eu ma cacai de vreo 2-3 luni , dar din lipsa de timp ...n-am reusit .
Hai , ca stateam cu ochii intr-o seara pe topicul tau , si ma intrebam ce ai mai facut ...

E boala grea ma , sindromul asta... , n-am reusit sa ma leped , si iata-ma iar..in breasla..
[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ce mult conteaza sticla! ...eu nu o aruncam, mi-o trimiteam mie ))
E fainuta lampa si vad ca-i si desteapta

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Ma Sebi , mai am una neagra de vanzare
[Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cosmine, cand am vazut ca dai drumul unui nou acvariu am ramas surprins, dar microbul.......v

Sper sa nu-ti para rau ca ai dat acvariul mare de se lasa asteptat asa mult (inca nu am terminat zugraveala )

Eu sper ca peste vreo 2 luni cand preconizez ca-i gata ciclat sa mai gasesc si eu pe la colegi ceva fraguri de vanzere, ca perioada asta am vazut ca a fost "piata" plina de corali.

Toate bune, Ionut

Ionut Dumitrascu
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Super, mi-ar placea si mie sa am un display cu vreo doi-trei Helfrichi firefish (Nemateleotris helfrichi) care sa zburde printre crengute. Desi as ocoli probabil acropora, imi plac mai mult montipora, seriatopora si pocillopora.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

um02122 wrote:Super, mi-ar placea si mie sa am un display cu vreo doi-trei Helfrichi firefish (Nemateleotris helfrichi) care sa zburde printre crengute. Desi as ocoli probabil acropora, imi plac mai mult montipora, seriatopora si pocillopora.


Asa il "vizualizez" si eu .
O alta chestie ce vreau s-o pun in practica e sa creez niste mici "suporti" de sticla neagra , de dimensiuni 3x1cm , in forma de U , pe care sa le lipesc pe geamul din spate(destul de des) , de care sa prind mici bucati de montipora plate , digitate , fraguri mici si dese , care in timp sa-mi acopere spatele acvariului .

Ionut , stii doar ca-i boala grea
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com