[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gsv
Forum Index » Profile for gsv » Messages posted by gsv
Message
Multumesc! )))
Am uitat sa spun multe. Ma grabesc. O sa fac si un post cu tratamentul ei.
La mutarea in display a anemonei am inceput si hranirea. La inceput cu Mysis, o data pe zi si dupa o perioada am bagat si ceva bucatele de scoica, cumparate de la raionul de peste. Scoicile erau vii. Acum sunt congelate. )))). Dupa ce si-a revenit bine si a inceput sa se umfle, a sosit si clovnul, am incetat hranirea ei.
Inca o problema observata, si asta tine de ce am spus, cu nutrientii mancati de cheato si sump, anemona nu se mai umfla ziua atat de mult, ma si intrebam de ce e asa mica. Schimbarea s-a vazut imediat dupa dozarea de KNO3, anemona si-a revenit si a inceput din nou sa se umfle bine si sa se intinda catre lumina. La fel s-a intamplat si cu ciupercile. Astea erau semne bune si o alarma ptr mine, dar uite ca nu am luat in seama.
Acum astept cu nerabdare sa vad cum reactioneaza LPSii la conditiile acvariului. )))))))
Salutare tuturor. Scuze pentru lipsa postarilor, timpul e de vina, mama lui de timp. si nu am renuntat la acvariu.
O sa incerc sa fiu cat mai scurt.
Asa, sa incepem:

Vietati:
- 2 clovni ocellaris, 1 negru si 1 portocaliu
- 3 cardinali
- 2 moly balon
- 1 cleaner shrimp
- 1 peppermint
- 4 nassariusi
- 2 Trochus......au mai fost vreo 2 dar s-au dus
- nenumarati melci Turbo
- Heteractis Magnifica
- 2 colonii mici de zoasi verzi
- cateva ciuperci Rhodactis si Discosoma (cred le-am nimerit)
- 1 frag Torch Green Australia
- 1 frag Goniopora Green
- 1 frag Acanthastrea

Cred ca asta e tot. Daca imi aduc aminte de altceva, revin asupra listei.

Au avut loc ceva modificari in acest timp, insa nu mari.
Prin vara a sosit anemona Heteractis Magnifica. Au fost ceva probleme cu ea de la transport, dar am pus-o pe picioare. De la introducere in acvariu si pana acum o luna sau mai bine, s-a plimbat peste tot. De o luna de zile s-a cam stabilit pe overflow. Nu va ramane asa pentru ca o sa modific aranjamentul pietrelor si o sa incerc sa fac o insulita numai ptr ea, situata cat mai departe de geamuri, pietre etc pentru a se stabili acolo. Sa vedem daca reusesc. ))))
La cateva saptamani de la introducerea ei in acvariu a sosit si ocellarisul negru si acum cateva zile a venit si cel portocaliu cu coralii LPS.
In urma cu vreo 2 luni am dat-o si in dynoflagelate, cyano si altele. Lumina prea puternica in display si in sump, plus ore multe de iluminat, plus lipsa timpului (concediu, servici, dat mancare f putina pe timpul concediului, etc), neatentia mea si astfel nutrientii s-au dus in 0 sau atat de jos incat testele nu mai sesizau nimic. Cheato din sump a crescut ffff mult si a papat tot.
Am trecut imediat la hranire puternica, dar nu au regresat algele pana nu am inceput sa dozez KNO3. Acum NO3 sta pe la 20-30. PO4 nu stiu, inca astept niste reactanti ptr Hanna. Mai sunt si ceva bubble algae, dar nu dau importanta. Ma bucur ca am reusit sa scap de Dyno.
Salinitatea am tinut-o constanta, la 35ppt, temperatura pe vara maxim 28 C si acum 25-26C. Completare apa osmoza tot manual se face ))). Am luat tot ce imi trebuie ptr a construi un ATO, dar.............
Ca - acum o luna pe la 430-440, Alk in jur de 6.4. Stiu, alcalinitatea e mica, dar e ceva normal ptr sistemul Jaubert. Sa vedem cum reactioneaza coralii cei noi si poate dozam.
Ce sa mai zic.........aaaaaaa, schimbul de apa, f rar, cred ca o data la luna, chiar doua si atunci doar 10L. Ultima data a fost de doar 5L.

Uitasem, dozez phytoplancton, momentan. Easy Reef si Phyto-blast aproape zilnic.

P.S. Din nou trebuie sa fac asta, asa ca: MULTUMESC MULT MSI si YOCOSMIN. Raman dator baieti. )))))))



Asa arata anemona la sosire:
image

Asa arata acum:

image


Acan-ul:

image

Torch-ul

image

Goniopora:

image


Dyno in regres:

image



Frumos. Asteptam evolutia celor 2. Bravo!
Oho, super veste, Silviu Man.
Bafta multa si urmarim.
Salutare.
Din poza pare a fi Waminoa sp.
Uite aici un link: https://www.lionfishlair.com/hitchhikers-guide/flatworm-waminoa/
...si inca unul: https://www.naturepl.com/stock-photo-mushroom-coral-heliofungia-actiniformis-with-acoel-flatworms-waminoa-image01162030.html
Pfffff. Imi pare rau.
O veste f trista. Imi pare rau.
Aceeasi problema am avut-o si eu pentru ca unul din ei ( sau mai bine zis ele) , e hybrid si e portocaliu.
Sper sa nu se supere colegul ca "poluez" postul.
Eu i-am luat din apa dulce si i-am aclimatizat 3-4zile.
Ce vreau sa mai adaug aici este faptul ca eu nu i-am luat ca inlocuitori de CUC (cum suna asta)))), sau ca super mancatori de alge.
Frumos foc. Sa iti traiasca, sa se faca mare si gras. E unul din pestii pe care ii doresc si eu in bazinul meu, dar sa vedem cum decurg lucrurile.
Mananca alge cu siguranta (GHA in general) Eu am doi in acvariu de vreo 3 luni si toata ziua ciugulesc de pe geamuri, pietre etc. Ai mei sunt Molly balon, sunt grasi ca niste purcelusi. Nu sunt prea buni inotatori in acvariile marine unde sunt curenti puternici de la pompe, dar se descurca in final.
Impresionant. Bafta multa in continuare si sa ne tii la curent cu poze, filme etc ))))).
Feedback pozitiv ptr colegul MSI.
Salutare si o veste buna.
Legat de lampa, din cate am citit, Viparspectra e o lampa buna, de buget. Asemanatoare cu MarsAqua si mai scumpicica putin pentru ca are programator pe ea si e facuta mai bine. Au scos acum ceva timp si modelul de 300W.
Ce moaca are aia din prima poza de se uita la tine! )))) Tare de tot.
Frumosi pesti. Sa iti traiasca!
Bestial sistemul! Asteptam jurnalul. Bafta in continuare.
 
Forum Index » Profile for gsv » Messages posted by gsv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com