[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gsv
Forum Index » Profile for gsv » Messages posted by gsv
Message
))))
De asta imi place mie comunitatea de aici. Atunci cand toate sunt "negre" (si nu ma refer doar la acvarii) gasesti pe cineva sau ceva sa iti descreteasca fruntea.
Multumesc. De luat in considerare acum si cutie interna cu gauri in fundul acvariului.
E mintea praf in momentul asta, legat de gauri, sump, BA etc. )))))))))))), daca ma credeti.
Deci cel de sus e mai slabut decat cel cu o cutie afara. Mmmmm, atunci trebuie sa reconsider totul si sa vad cum naiba fac cutie in spatiul din spatele acvariului.
Imi poti da un link sau pune o poza cu BA facut de Peti? Tot caut pe aici si nu gasesc. Cutia de overflow presupun ca este de sus pana jos, pe verticala? Nu ocupa cam mult spatiu?
Ceva de genul:
Ma gandesc ca asa reduc spatiul pe care se desfasoara BA in spatele acvariului.
Pai cam aceeasi solutie am si eu, daca am inteles bine sau nu . Scuze, oboseala......
Ma limiteaza foarte mult spatiul care imi ramane in spatele acvariului, trecand la dimensiunea de 50cm. Calculasem inainte totul pentru Eheim.
Eu as fi facut un overflow intern f ingust, gauri in sticla si cutia BA afara pentru a nu ocupa spatiu mare in acvariu, dar nu se mai poate acum .
Asa ca eu o sa intru cu tevile de BA direct in acvariu si acolo va fi cutia cu tot cu overflow.
Mai astept recomandari de la colegi ca poate reusesc sa fac cutia BA afara si sa fie ingusta pentru a avea loc in spatele acvariului, in jur de 5-6cm. Depinde mult si de marime flanse si conexiuni. Astept sa iau o hotarare cu privire la flanse pentru a le comanda si cu ele in mana imi pot face calculele mult mai bine.
Am inteles. Teava de 1'.
La flansele de la aqualife m-am uitat si eu.........

Salut @MSI. Am vazut azi postul cu proiectul tau si mi-a atras atentia, fiind asemanator cu al meu.
Tu folosesti flanse de 20mm recomandate de cei de la bwinstal, dar mai astept pareri de la colegii de forum mai experimentati.
De exemplu @adivb recomanda folosirea celor de 25mm.

Am pus semn la postul tau MSI. Pe mine ma dat peste cap schimbarea asta de la AIO la sump, desi e o schimbare binevenita ptr mai tarziu, acum totul trebuie regandit, recalculat, reintrebat . Imi poti trimite si mie pe PM cu ce trebuie sa comand la bwinstal in caz ca se va ramane pe flanse de 20mm.

Prima data trebuie sa rezolv cu acvariul si vreau sa vorbesc cu cei de la aquadec daca imi pot si gauri acvariul. Daca nu, o sa fac singur lucrarea de gaurire. Era super daca locuiam si eu in Bucuresti....))))

BA-ul cum il faci?
Nu mai pot edita postul.
Am gasit asa ceva. https://bwinstal.ro/products/conector-rezervor-pp
Este buna dimensiunea 1/2" sau imi trebuie mai mare?
Sau asa ceva http://irigatii-picurare.ro/Treceri%20-rezervor-polietilena/Trecere-rezervor-1
Am revenit cu noutati.
Si o sa am nevoie de ajutorul vostru.
M-am razgandit in a face nano-reef AIO in Eheim de 126L. Pe acesta il trec ca sump si displayul il fac pe comanda. Am convins "poporul" de acasa ca e bine asa ))))).
Acum, la cel "custom" ( ma omoara la buget, dar m-am gandit la ce s-a spus pe aici si nu vreau sa imi para rau peste ceva timp ca nu l-am facut mai mare decat Eheim-ul) o sa aiba dimensiunea de 100x50x50 (dimensiuni maxime pentru locatia lui) cu geam de 10 si cel din fata sticla ultra clara. (lateralele nu se vad, acvariul sta intre 2 corpuri de mobila).
Este ok grosimea geamului? Aici http://theaquatools.com imi spune ca am un factor de siguranta foarte bun de 4.8 cu aceasta grosime.
Vreau sa il comand la Aquadec. Imi puteti recomanda si alte firme, persoane. Se merita sa il fac pe comanda sau il iau gata facut? Vad ca au cei de la nevertebrate Eheim de dimensiunea asta.

Acum a doua problema, overflow-ul cu gauri si tevile. Daca acvariul are dimensiunea de mai sus nu prea mai este loc in spatele lui sa construiesc Bean Animal-ul intr-o caseta separata lipita pe spate si atunci ma gandesc sa dau gauri si sa fac cutia de overflow cu BA in interiorul acvariului.
Sunt deschis la sugestii, idei etc pentru ca de cateva zile stau si le invart pe toate partile si nu prea imi ies "calculele". Am citit si aici ce s-a construit de-a lungul timpului, dar incepator fiind ma cam pierd in idei si solutii.
Nu imi dau seama ce flanse imi trebuie si ce dimensiune (tinand cont de spatiul redus, cred ca as merge pe cea mai mica dimensiune, parca vazusem la auqa-life de 25mm). M-am uitat prin Dedeman, Leroy dar nici gand de asa ceva. E nevoie de PVC-U neaparat sau merge si PPR la tevi sau PVC normal?
Cutia de overflow (nu imi place ca ocupa loc in acvariu, dar asta e) o voi face din plexiglas. La momentul respectiv, si daca asta trebuie facut, o sa va cer parerea.
Deocamdata raman doar la nelamuririle : acvariu, gauri, flanse.
Am spus ca revin cu informatii, asa ca:
Echipamente acvarii - au decurs ok discutiile pe email, au fost prompti, dar, din pacate, nu avea pe stoc nici piatra uscata de recif si am apelat la:
Aqua-life.ro - a decurs totul superb. Mail, discutii, am hotarat chiar ziua in care sa plece spre mine coletul. Am achizitionat cu ocazia asta mai multe chestii, deci aqua-life.ro nota 10.
Cam atat, deocamdata.
Pai asta doream, sa cumpar pentru a-mi face peretele ala despartitor si sa nu imi para rau de bani. In final nu am luat ptr ca nu are nimeni pe stoc. Am comadat azi piatra de recif, la 35lei/kg.
Am uitat, scuze. Nici ei nu au asa ceva si m-am hotarat la piatra uscata de recif, desi e mai scumpa
Nevertebrate - acelasi lucru il pot spune si eu, foarte seriosi si profesionisti. Am colaborat cu ei pe partea de apa dulce.
Cu ceilalti acum incep colaborarea.
Ce pot spune:
Magic nature.ro - am dat comanda de Coral tuff, nu au pe stoc si nu se stie cand aduce importatorul. Discutia s-a purtat pe email si au fost ok din punctul asta de vedere.
Echipamente acvarii - comandat de la ei pompa. Primit mail de confirmare comanda, totul ok. Acum sunt in discutii (pe email) pentru niste piatra uscata. Pare totul bine. Voi vedea maine raspunsul lor. Aceeasi problema si la ei referitor la Coral Tuff.
Humbert wrote:
gsv wrote:MarsAqua 165W am comandat si eu de pe ebay inainte de Craciun si mi-a sosit mai devreme (intre Craciun si Revelion. Pe site scria ca imi ajunge pe 6 ianuarie). M-a costat 100$. Si cum zice zamolxes, au depozite si in Europe. Asta e userul: topledfactorystore. S-au miscat incredibil de bine.


am o intrebare: cum anume o sa fixezi lampa asta deasupra acvariului?


Pai la mine e simpla treaba. Deasupra acvariului, la vreo 70-80cm cu aprox, se afla un corp de mobila si o voi agata de acolo. Cand voi ajung la etapa asta, o iau la talpa prin Dedeman, Leroy etc si o sa caut ceva de prins in mobila.
Mai greu cu capac + ca la MA se recomanda instalarea la o anumita distanta de suprafata apei.
Eu am gandit acvariu de la inceput fara capac, tinand cont de caldura din vara. Am avut pe cel de apa dulce cu capac si neon T5 si am vazut ce inseamna capacul vara.
MarsAqua 165W am comandat si eu de pe ebay inainte de Craciun si mi-a sosit mai devreme (intre Craciun si Revelion. Pe site scria ca imi ajunge pe 6 ianuarie). M-a costat 100$. Si cum zice zamolxes, au depozite si in Europe. Asta e userul: topledfactorystore. S-au miscat incredibil de bine.
P.S. Vad ca si mie imi apare acum cu 94$ o lampa de 165W
Bun. M-am lamurit: ramane refractometru. Cred ca o sa il comand zilele astea.
Legat de pompa, am vazut cum e la voi, dar mi se pare mai greu (nu stiu de ce) de bagat o pompa de valuri acolo decat o pompa de retur. Cu directionarea fluxului cum ai rezolvat-o? Am vazut la koala ca a pus ceva din PVC, plastic, cred. Ce vreau sa spun este ca nu prea realizez ce grad de libertate ai in reglarea directiei fluxului fata de un lockline instalat la o pompa de retur.
Reglaj de debit are si cea de retur, manual, dar ma gandeam ca o sa compensez asta prin instalarea in celalalt colt a unei RW4 si atunci o sa am flexibilitate mai mare si fluxuri din 2 parti ale acvariului.
La multi ani tuturor!
Revin azi cu noi informatii ).
Mi-a sosit si lampa MarsAqua zilele trecute.
O sa fac peretele despartitor cu CM25 si Coral Tuff.
La pompa de retur m-am gandit la un Tunze 1073.008. Pe langa asta voi mai lua si un Jebao RW4. Eu zic ca e de ajuns ptr dimensiunea acvariului.
Ce nu sunt inca hotarat, sa iau un refractometru RedSea s-au un hydrometru Tropic Marin? Stau si citesc intr-una si nu sunt hotarat. As inclina spre Tropic Marin ( e mai ieftin ).
Deocamdata sunt inca la achizitia de echipamente. Am comandat azi osmosorul, sa vad ce fac cu lampa. Ma bate gandul tot la un MarsAqua. Intre timp mai studiem, mai intrebam )))). Acum se apropie si sarbatorile. E greu cu rabdarea, dar asta e........Cand ajung la "pietre" o sa tin cont de sfaturile tale.
Oricum, acvariul tau arata intr-un mare fel. Cred ca "live" e si mai si.....
Posturile lui @koala le recitesc si eu de ieri. Chiar aseara am ajuns la partea in care construia acest perete. Din cate observ el a lasat peretele de ciment lipit pe placa despartitoare, cea cu dintii. Poate ma insel, dar din postul lui asa pare.
Vad ca ai folosit Coral Tuff. Cat e de greu? Intreb pentru ca vreau sa cumpar ptr al meu vreo 10-15kg si nu vreau sa ma trezesc cu un sac de pietre. ))))) sa nu am unde sa le pun. Imi poti spune ceva pentru a imi da seama de greutatea lui.
 
Forum Index » Profile for gsv » Messages posted by gsv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com