[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: GreenLifeAquatics
Forum Index » Profile for GreenLifeAquatics » Messages posted by GreenLifeAquatics
Message
Sau produs cateva evenimente si schimb planul, va fi un acvariu mai mic nano ceva de 50 de litri, ideea e ca daca nu ii dau drumu pana la sfarsitul anului nu ii mai dau niciodata.

Am cumparat alt fitru de osmoza nou pt ca ala vechi era dezmenbrat si luat de la un coleg acu 3 ani si m-am gandit ca tre sa ii schimb filtrele si nici nu stiu cum sa il pun cap la cap.
Il montez in weekend si ii dau drumu la apa, vreau sa fac bag piatra care o am la Cure parca asa ii zice nu vreu sa umblu cu clor sau acizi am rabdare.
Ideea e ca tre sa revizuiesc ghidu cum schimb apa, banuiesc ca ma iau dupa teste si salinitatea nu tre sa fie fix 1024 ca nu am vietati, plus imi trebuie soutie de calibrat refractometru ca sa am o citire precisa.

Spor
Liv wrote:Chiar si asa tot ar fi bine sa aflam ceva detalii. Nu sintem pe FB sau forumul nu stiu carui magazin eM.. ca sa fim cenzurati.

Sau ma rog, sa ti se taie comentariul foarte prost care il ai la adresa produsului xxx sau la adresa firmeii yyy. Au avut destul noroc sa nu ma pot incadra la o plingere la ANPC. Prima data am zis ca e o suma prea mica ca sa pierd timpul - vreo 30 lei- si a 2-a oara am reusit sa ies din conditiile de garantie.

Asa cu titlu informativ: e foarte interesant ce faci si sint destui care te urmaresc. Vrem detalii - chiar si fara poze.


Eu nu am treaba cu astea, cel mai scump echipament din acvariile mele e incalzitoru, daca se strica il arunc si cumpar altu, tot timpul am in plus si ma impiedic de ele.

pentru detaliu cu lovitura sub centura potul #14 din http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/46456.page#p418534

Acuma s-o luam cu inceputul:
Bazinul rotund cum va uitati la postul nr #63 poza nr 4 - am lasat peste iarna cum a fost, a inghetat de mai multe ori, in martie ma uita la el, bag capu mai aproape duhnea a amoniac, am bagat furtunu cu apa si am umplut bazinu, nu credeam ca mai iese ceva dar incet incet a aparut nufaru si apoi cealata planta care habar nu am cum o cheama acum tre sa ma uit mai sus , am smuls bucata de pamant cu nufarul si am pus in alt bazin ca sa nu fie sufocat ca anu trecut, am numarat 8 corane asta ar fi cam 8 nuferi individuali ii voi diviza la anu in primabara, a mai ramas o bucatica acolo care trebuie scoasa si ea.

Bazinu mare de 120litri, e la umbra si nufaru din el nu prea ii place are frunzele rosii, e plin de alge si hair grass a preluat tot substratul si din cand in cand iese cate un fir din planta aia care creste prin Groelanda, am sa mut bazinu da sa vad cum fac ca e foarte greu.
Bazinele de 40 de litri care au ramas afara sunt verzi si pline de viata, am scos si bazinu cu 2 zebre de 60 litri acu o saptamana si jumatate, plantele au inceput sa dea pe afara din cauza lumini naturale.
Am mai adugat 2 bazine de nevoie ambele fara substrat, unu de 40litri in care pluteste coada calului, si unu de 60 de litri in care la fel pluteste coada calului si dedesubt am bagat cele doua bucati mari de Anubias si pe Bruno betanu , sa vedeti cum sta la panda printre plante in locu unde ii dau te mancare

Spor si ape limpezi
Am patit si eu ce citeam la altii pe forumuri, am ramas fara curent 3 zile pe 24 martie, vremea se racise dupa o incalzire neasteptata in perioada aceia si cum incalzirea la mine e conectata la curent, toata situatia s-a soldat cu multe mortalitati.

7 grade era in apa acvariilor

Acvariu de 200 litri au murit aproape toti pesti (4 scalari, un pleco de 20 cm, 5 hoplo, 3 locaria, toti cory aveam multi diferite specii) si melcii pomacea
- din toata treaba asta melci nedoriti au iesit invingatori plus plantele, coada calului si 2 bucati de anubias care in acvariu pareau mici, le-am scos afara si sunt cam cat mana mea,
- 3 supravetuitori au iesit la iveala un melc pomacea, un locaria si un cory paleatus , ideea e ca subsemnatu asta a stat 3 luni vara intr-un lighean cu pietre mari de rau pe baza si apa evident pe timpu cand locuiam in cartieru 23 august cu 3 ani in urma, temperaturile sunt foarte fierbinti in timpul veri, numai zic de pisici, mancare si schimb de apa cat mai rar

Am un acvariu de 30 litri greu de accesat de deasupra, mai exact nu ai cum sa bagi un ciorpac, aveam o femela de guppy si 3 creveti amano - creveti traiesc, guppy a murit.

Restu acvariilor care le aveam cu pesti le-am comasat in 4 bazine de plastic cu filtrele din acvarii si incalzitoare si le-am mutat la vechea locatie unde am stat in chirie, noroc ca nu am predat casa si am avut unde sa tin pesti la cald.
3 acvarii in care cresc numai plante le-am mutat la geam sa aibe lumina, la fel si bazinu cu zebre care a stat afara toata vara anu trecut din 10 mai sunt 2 femele grase cu icre

Ca sa trag linie, m-am gandit din totdeauna ca imi trebe un generator pentru astfel de cazuri, dar incet incet am zis ca nu se intampla si ma prins cu chiloti jos.
M-am gandit serios sa ma las de pesti si plante da nu pot sa stau pe uscattrebuie sa ma balacesc in apa.

Spor
LiviuG wrote:nu s-a mai intalmplat nimic pe aici? era foarte interesant totul.


Si eu vreau sa stiu sunt cu sufletul la gura

Lasand gluma la o parte, am sa postez doar ca am mai luat un tun mare e al doilea, ma mir si acum ca nu m-am lasat de acvaristica

Spor
scuze de greseli,
*experienta si *algelor
din experieta iti zic ca iti trebuie fier in substrat sau fertilizant in coloana de apa si apoi lumina mai putenica
dar si alelor le place si trebuie grija

spor
Plantele cu frunze mari se numesc Anubias scoatele din substrat ca vor putrezi, ele au o tulpina care se numeste Rizom din care cresc frunzele si radacina.
Anubiazu se prinde de o radacina sau piatra

Spor
in situatii din astea trebuie verificati parametri principali ca asa nu stii ce si cum?
adica temperatura, ph, NO3, NO2, NH3/NH4 ca e posibil sa faci schimburi de apa zilnic pana se stabilizeaza acvariu din nou
si nu stii pana nu testezi

Spor
Ai amoniac in apa, fa schimb de apa minim 50%, amoniacu irita solzi si pielea pestilor si de aia se freaca de pietre.

Vreau eu Giganteea, ai mseaj

Multumesc!
Din experienta iti zic ce am observat in acvariile mele, sunt melci de substart, in timpul zilei(pe lumina) stau in/sau pe substrat, noaptea(pe intuneric) se duc pe unde au chef, plante, sticla acvariului pe suprafata apei etc.

In momentu cand se aprinde lampa la acvariu ii prinzi ca pe hoti si la ce viteza au le ia cam 30min pana la o ora sa migreze spre substart.

Spor
woot pesti

Am o placere sa vad pesti cum scormonesc printre plante/pietre.

Se vede ca ai pesti fericiti

Spor
Salut,

scoate melcii si folosesti asta
http://www.seba-shrimp.ro/No-Planaria

Pe mine ma rezolvat.

Spor
Piatra a fost bagata in acvariu si apoi uscata?
Salut,

Ce ai facut? ai bagat bomba? a explodat?

Spor
uite aici ieftinele de lumina, iti pun niste linkuri orientative, cauti lampa cu lunigimea acvariului tau,

https://animax.ro/lampa-led-fishguard-black-ys-e08-12w.html
https://animax.ro/lampa-led-nubios-cl-030-40x300mm-8w-dee-019.html

Spor

PS: eu nu mas coplica cu neoane, e tehnologie care apune/expira, acu LED se dezvolta, ia ceva ieftin ca sa inveti si vezi ce poti face, apoi daca iti place te apuci de cheltuit
Plantele care le ai tu acolo sunt plante stem - adica daca rupi o planta in doua ai doua plante - ele pot sta in substrat sau sa pluteasca in apa, faptul ca ele au facut radacini e semn bun, ai ceva bun in apa de care au ele nevoie
Poate nu ai lumina suficienta, toate plantele au obiceiul sa se intinda spre lumina.

Spor

PS: cauta pe forum mai multe, gasesti sigur, ce ti-am zis eu de plante stem e sa iti faci o idee, sunt usor de intretinut, si maninca mai mult din apa decat din substrat, cum ti-am zis cauta mai multe pe forum
Salut,

Pitrisu ala pus de tine e negru natural sau e vopsit? da si mie un link sa vad si eu ce si cum

Te-ai grabit cu plantele nu gluma
Stii plantele se prind/aclimatizeaza cam in 2 saptamani, parerea mea e ca bagi bomba aia degeaba

Spor
quaz wrote:
GreenLifeAquatics wrote: , Am fost si la Aqua planet m-au dat cu frumuselu afara ca e magazin doar online, imi place ce am vazut pe acolo da voiam sa stau mai mult cu ochii lipiti la apa sarata.

Spor


Imi este greu sa cred ca Ionut ar face asta, dar... in sfarsit....


Eu cred ca Ionut ie rusine sa te dea afara pe tine ca te cunoaste


Ia uite pe ce am pus mana o piatra mare de pukani 3,30 kg si alte 5kg de piatra normala, trebuia sa fie toata uscata, cateva sunt cam umede .

Spor

image
image
image
image
Azi am avut o surpriza de mos craciun , am dat sa dau contoru la enel cum fac in fiecare luna si surpriza am cu 200kw in plus, intrebandu-ma de la ce-o fi? ma sageata prin cap "vreun incalzitor defect? pe on?" e prima data, si iau primu acvariu cel de 180 de litri are incalzitor 150w eheim in celelalte am numai chinezarii, verific temperatura si vad 27C trebuia sa fie 23C ma uit la incalzitor becu era aprins, ce? mai iau alt termometru verific, la fel, ce sa zic, nu mi sau stricat chenzariile si sa dus asta , l-am inlocuit cu altu de 200w folosit la butoiu de 100litri pt incalzirea apei de schimb, stiti marca Jebao, asta e Sebao , vedem cat o sa tina.

Spor
 
Forum Index » Profile for GreenLifeAquatics » Messages posted by GreenLifeAquatics
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com