[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Silviu Man
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Message
Am citit recomandarile produsului. Este ceva de tip 3 in 1. Ce mi-a atras atentia este faptul ca poate fi dozat si zilnic si saptaminal.
Pentru un acvariu de cca. 100 litri brut se adauga 3 ml/zi. Este foarte important de stiut ca substantele fertilizate sunt chelatate.
Asta inseamna ca poti sa umpli o seringa de 20 ml, o lasi sub acavriu si introduci zilnic cite 3 ml. Asadar iti ajunge o saptamina, fara sa mai
desfaci flaconul. Este suficient sa agiti seringa si sa injectezi 3 ml, asa, in trecere pe linga acvariu, dimineata, inainte de cafea. Iar
cind pleci in concediu, injectezi doza de termen lung.

Interesant ...

PS Chelatarea substantelor nu este o noutate, stabilitatea lor ar trebui sa faca diferenta.
Gata, am citit si am inteles. Functioneaza atasat filtrului extern ca un element de "super-filtrare". Interesanta instalatia,
mai cu seama ca este "la vedere" si iti permite sa determini exact cind apare necesitatea regenerarii. Foarte interesant!
Si nu este deloc complicat, iti trebuie ceva spatiu in plus. Multumesc pentru detalii!
dan.pavelescu wrote:
zax3303 wrote:Am pus ieri Filter Medium, sa vedem ce rezolva.
Pana acum, sunt inca vizibile diferite impuritati in apa.
Exista vreun aspirator care doar sa aspire impuritatile de pe substrat / din apa, dar care sa nu traga si apa din acvariu?


In principiu, in acvaristica ai nevoie in primul rand de urmatoarea solutie:

image

Pentru lipezirea apei:

- pe termen scurt, poti introduce in bazin un filtru intern in care pui doar perlon. Dupa 2-3 zile scoti filtrul cu grija (bagi un recipient sub el in acvariu si il scoti usurel) si arunci perlonul. Repeti daca e necesar.

- pe termen lung, te poti gandi la un filtru cu pat fluidizat in care sa pui Seachem Purigen.


Buna Dan!

Te rog sa ma lamuresti daca ai experienta cu acest produs (pe sit nu e clar).

Intr-un filtru 901 cum il folosesti?
Il pui in saculet si apoi intr-un sertar cu inel de burete sau intr-un saculet mai mare care ocupa tot sertarul?
La un acvariu se 100 de litre in aproximativ cit timp trebuie regenerat, avind si prefiltru?
Biofilmul de care vorbesti se formeaza din cauza tuturor chestiilor pe care le introduci in bazin, inclusiv de la miinile tale dar mai ales de la mincare. Este ceva normal iar valurirea apei nu il elimina.
Si eu am avut biofilm iar apa mirosea a mucegai dar am scapat cu ajutorului unui skimmer si a unui prefiltru. In acest fel suprafata apei este curatata si respectiv nu mai ajung multe particule
de materie organica in filtrul extern iar furtunele ramin curate o perioada mai mare de timp.
In general este indicat ca orice substrat decorativ, sa fie spalat inainte de a fi introdus.

Prin manipulare si transport, se produc microparticule care pot ajunge in filtru si
afecteaza functionarea motorului. Stiu asta de la un coleg care recomanda inclusiv spalarea
mediilor filtrante din acelasi motiv. Cred ca regula se aplica si in cazul substratului.
Particulele alea vor exista intotdeauna pentru ca ai substrat descoperit. Si la mine am zone de substrat neacoperit cu vegetatie, SAE si Gaboensis isi fac de cap!
Singura solutie sa nu ai acele particule fine este sa ai plantat tot substratul cu gazon. Sau fie sa nu ai "scotocitori" fie sa aspiri foarte des substratul. Altfel nu vad cum
putem sa evitam problema asta.
zax3303 wrote:Am pus ieri Filter Medium, sa vedem ce rezolva.
Pana acum, sunt inca vizibile diferite impuritati in apa.
Exista vreun aspirator care doar sa aspire impuritatile de pe substrat / din apa, dar care sa nu traga si apa din acvariu?


Cite ore a fost apa cetoasa?
Din cite am inteles, acesta este un indicator despre calitatea apei.
La mine se limpezeste cam in 4-5 ore.
In primul rind s-ar fi vazut la nivelul apei, mai cu seama daca era o scurgere semnificativa.
Asta ar fi cel mai indicat : sa urmaresti nivelul apei in zilele urmatoare.
In situatia data, cea mai buna cale este cea tipic carpatina : haz de necaz

Serios vorbind, colegul chiar a avut ghinion. Insa, cu adevarat, pina nu le vezi pe toate, nu te numesti acvarist. Am un prieten care, cind s-a intors din concediu si-a gasit acvariul de 120 de litri spart ( de la o nenorocita de piatra desprinsa). Va puteti imagina ce era in sufragerie! Asa ca, se poate si mai rau!

Stiu ca e usor sa comentezi suferinta altcuiva dar, in orice situatie, cui pe cui se scoate. Eu am avut o astfel de experienta (am mai scris despre asta) cu un Labrador care, la numai doi ani si doua luni, a murit de cancer ganglionar. ... in bratele mele! Am ajuns pe la doctori, nu mai puteam respira dupa ce l-am simtit cum moare sufocat. Imediat ce am luat un pui, mi-am revenit. Asadar, chiar se poate si mai rau dar nu trebuie sa renuntam. Intordeauna vin si zile mai bune.

Scuze daca acest comentariu a iesit din topic, mi s-a parut relevant.
Zi merci ca ai scapat numai cu atit!

Oricum, concluzia e clara: cine nu are nevasta, sa se-nsoare
L-a aranjat mai bine!

Oricum, daca filtrul si-a pastrat colonia de bacterii, nu ar fi o problema mare. Bine ca nu aveai substrat nutritiv, plante, ...
Cind il pui in acvariu, fa in asa fel incit sa schimbi mai multa apa si sa fie apropiata calitativ de cea din bol. Un fel de aclimatizate, sa-i spunem asa.
Cred ca ai luat o decizie buna. Doua schimburi de apa pe saptamina ar trebui sa fie suficient.

Plantele nu te ajuta in mod direct la ciclare. Ele pot prelua o parte din nitrati pina se dezvolta suficient de mult colonia de bacterii. Insa te ajuta mult prin faptul ca elibereaza oxigen in apa. Asadar, cea mai buna alegere ar fi plante "easy", cu crestere rapida, de genul Limnophila, Hygrophyla sau Lugwigia. Acestea genereaza rapid masa vegetala, nu au nevoie de multa lumina sau fertilizare, doar suficient CO2 pentru ca inca nu ai o populatie suficient de mare de pesti care sa produca CO2 destul.

Daca testele sunt prea costisitoare, poti lua niste melci Neritina. Sunt buni mincatori de alge si un bun indicator al calitatii apei : daca ceva nu este in regula vor incerca sa "evadeze" din apa. Asadar, observatie indirecta, cam empirica dar mai bine decit nimic.
Acvariul este in perioada de ciclare. Acele flocoane albicioase provin de la bacteriile care se dezvolta in colonii care in timp se vor fixa in filtru si, ulterior, si in substrat.
E posibil sa mai vezi astfel de formatiuni si in alte locuri, nu e nimic grav, dispar cu timpul. Pigmentul din lemn se elimina treptat, la inceput mai mult apoi mai putin.
Eu am facut un test cu radacina de Mopani si abia dupa trei zile s-a observat o diminuare evidenta a colorarii apei. Asadar, rabdare!

Oricum, in situatia data, e mai bine sa lungeasca ciclarea (care oricum se va intimpla) decit sa chinuie bietul animalut.
Stiu ca e aiurea, dar eu asa vad solutia, in cele din urma.
OK, ia tot "scadronul" si arata-le!
Chiar ai ghinion!
Daca sunt de acord cu inlocuirea, ia ceva mai sigur.
Si nu accepta aminare, ai pestisori in asteptare...
Vezi ca o sa inceapa cu texte ... trebuie sa demonstrezi ... lasa-l aici sa-l probam ... va sunam noi ... etc.
Da-le din prima cu poze.

Era mai bine daca aveai putina rabdara si faceai niste poze mai explicite, eventual cu ceva servetele de hirtie la locul scurgerii ...
Macar ai garantie ?
Da mai multe pe topic, nu ne mai fierbe!
Ai golit acvariul, ai mutat pestii (care pesti?!) ai scos substratul, ...
Pai si in bol si in acvariu se va intimpla acelasi lucru. Oriunde ar sta pestisorul, elimina aceeasi cantitate de dejectii,
procesele fermentative vor fi la fel... deci e mai bine sa se petreaca intr-un volum mai mare de apa decit in unl mai mic.
Evident, nu urmam calea clasica, doar incercam sa gasim o solutie pentru o situatie total atipica : sa ai pesti inainte de a avea acvariu!
Si ce-ai facut? Ai mutat pestii?
 
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com