[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Silviu Man
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Am tuns si replantat Ludwigia. Este cea mai afectata, restul plantelor merg destul de bine.
Cred ca si Staurogyne va primi o mica "forfecare" cit de curind. Frunzele care erau afectate
se vad clar asa ca tunsoarea va fi destul de precisa, insotita de o defoliere.

In continuare 10 ore de lumina, CO2 si acvariu izolat cu folie. Micro-efectul de sera se vede
clar, asa ca nu mai este nevoie de apa pulverizata prea des, doar atit cit sa mai adaug ceva
fertilizanti.

image

image image

image image

image image

Si una cu preferata mea, evident, Hygrophila Polisperma "Rosanervig", care incepe sa se coloreze!

image
Aquatica wrote: .
Ma nedumereste insa reactia unor melcusori de substrat, Melanoides. Ii vad pe plante si pe geam, desi inainte stateau in sau pe substrat. Si s-au inmultit cam mult. Trebuie sa mai donez din ei. Deci daca aveti nevoie, ma anuntati.
M-au invadat si melcii comunitari, sper sa mai scap de ei prin curatenie mai frecventa. ]

Melcii de substrat se ridica frecvent pe sticla si chiar pe plante. Daca nu sunt in exces si nu devin suparatori, fac o treaba buna pentru ca ei consuma tot felul
de resturi din acvariu, inclusiv detritus organic care provine de la descompunerea plantelor moarte. Poti sa-i aspiri cit de mult, in substrat e puiernita. Daca melcii
comunitari sunt Physa, iarasi trebuie aspirati dar nu eliminati; daca nu ti se par inestetici, fac o treaba buna, sunt buni mincatori de alge verzi.
Bogo wrote:Felicitari si tot respectul !

Fa si tu un GIF sau filmulet mic sa ma pot holba ore-n sir la el

image

Multumsc frumos! Filmuletul este la #591!
Gabi, cianobacteriile sunt microorganisme fotosintetice, nu au treaba cu oxigenul ci cu lumina si nitrientii din apa. Sunt cele mai vechi microorganisme de pe pamint si sunt printre cele mai active in dimeniul fotolizei apei; asadar, generatoare de oxigen. Fiind incadrate in grupa procariotrlor, au o organizare celulara simpla, anucleata; de aici dificultatea in a le elimina fizic, pentru ca celula agresata se reconstituie usor si rapid formind colonii cu aspect de alga. Asadar, nu ai treaba cu oxigenul ci cu lumina si nutrientii. De aceea iti sugeram un blackout impreuna cu orice fel de tratament. Uite aici un articol interesant.

https://www.scribd.com/mobile/doc/63924585/Cianobacterii

Ar fi bine sa tunzi si planta mai inalta, ca sa formezi o tufa compacta. Ma rog, eu asa as face. In rest, foarte frumos. Are o usoara tenta de ... olandez! In plus, as extinde moss-ul pe toata partea din prim-plan. Ar fi o mare de verdeata frumoasa.
Multumesc, Paula. Ma bucur ca iti place atit de mult.
Ca sa nu se creeze o confuzie legata de iluminarea acvariului, vreau sa mentionez ca am doua lampi Power Kit 2 x 54 w fiecare, insa
stratul l-am facut cu o singura lampa. Neoanele T5 54 w sunt dotate cu reflectoare, asa ca am considerat ca, pentru perioada in care
apare "lupta" cu algele, o singura lampa este suficient. Programul de lumina a fost in primele doua luni 6 ore lumina continua, apoi
4 + 5 ore, cu o pauza de 3 ore. A doua lampa am adaugat-o recent. Evident, dupa ce am adaugat a doua lampa, a inceput perlarea,
ceea ce era de asteptat. In prezent merg cu ambele lampi, cu programe diferite : a doua lampa "intretine" lumina numai la mijlocul
celor doua reprize zilnice de iluminare, 2 si respectiv 3 ore pe parcursul fiecarei reprize.
maryusdv8 wrote:Imi place mult . Felicitari!

Multumesc!
BBogdan wrote:Felicitari Silviu !
Multa multa imaginatie in proiectele viitoare.

Multumesc, Bogdan!
De imaginatie nu duc lipsa, am inceput sa export
Cu timpu' stau mai rau ...
Gabi C wrote:Felicitari Silviu! Si la cit de multe bazine la rubrica asta !

Multumesc, Gabi. Te .. urmaresc!
Azi am extins "vila" pisoilor cu un nou "apartament".
... care a fost imediat ocupat! Asadar, nu mai avem locuri libere!

image image
koala wrote:
EDIT: Voila de vezi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/41288.page

Cum am scris si in PM ...
...

Multumesc, Koala!
Multumesc Artur!
La Anubias ... cam asta era ideea, sper sa se dezvolte in comtinuare si sa ocupe tota zona ... mai umbrita.
Si, ca in cazul tuturor inceptorilor, iti recomand sa citesti topic-urile de mai jos.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
M-am uitat la acvariu si pare Ok insa nu inteleg ce inseamna filtru ON-TOP. Oricum, din descriere, ca la orice acvariu-kit, are chestii de baza, minimale.
teddy2k wrote:Nu stiu ce incerci tu sa faci acolo, dar tare seamana cu "Reflection".

Corect, "Reflection" sau mai curind predecesorul lui este una din sursele de inspiratie
pentru cele doua grupaje de pietre, radacini si plante. Avem profesori buni !
Salut Sorin, si bine ai venit. Iti doresc succes.
Posteaza detalii despre proiect si hai sa discutam!
Ce medii vrei sa pui in filtru? Eu as merge pe Eheim Substrat Pro.
Dragi colegi,

S-au implinit 4 luni de la inceputul acestui proiect si cred ca a ajuns (aproape) la forma finala. Mai am de lucru in zona din fata casutei, unde vreau sa limitez treptat acel covor rosu, pe masura ce Marsilea se extinde, astfel incit sa ramina numai doua-trei insule de culoare, mai am de facut o tunsoare care sa modeleze copacii dar, in esenta, aceasta este imaginea pe care o aveam in minte cind am proiectat acvariul. Mai jos, un colaj de poze facute azi dimineata. Daca oferta "batrinului obosit" este inca deschisa, cred ca acum este momentul.

image

image

image

image image

image image

image image

image image

Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Go to: