[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Silviu Man
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Message
MihaiF wrote:Ce frumoase flori ai! Ce planta a facut floarea cea mare ?


Nymphaea lotus.
Curatenia de primavara. Dupa un an de la ultima.

Filtru Eheim 1200 xlt (Siporax, Eheim pro si Matrix) plus 2 x Sun Sun.

image
image
image
calin wrote:Foarte frumos. Imi place amestecul asta de Anubias si Bucephalandra , cele cu irizatii albastre si rosii ii dau un farmec aparte.


Lemon wrote:Superb!

Ce gh ai?
Ca mi-e teama ca la mine asta e cauza.


Habar nu am. Mic, oricum, pentru ca folosesc apa de osmoza remineralizata. Cred ca undeva la 3-4.
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Prima floare.

image
image
image
image
image
EduardB wrote:Am vazut. (ce drac` sa mai zic acum.....)

Ajung eu la magazin, zilele viitoare ca sa postez un raspuns......


Misa baaaaack!

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Stai sa vezi!
Uite un exemplu de 30 litri. Aici am avut peste 100 de Rad Sakura si 10 ember tetra.

image
image
Ce buget ai pentru acvariu? Cam in citi bani vrei sa te incadrezi?
MihaiF wrote:Salut , sunt dator cu niste poze , stiu , dar pana una alta , o intrebare. Am foarte multi physa marmorata ( f multi ) si ma deranjeaza. Mancare dau putina , da tare sunt multi ... . Melci asasini nu mai vreau. Asa ca am auzit ca un peste botia m-ar putea ajuta. Sunt mai multe specii de botia , toate sunt bune impotriva melcilor ?


In primul rind ... frumos proiect. Am si eu unul la fel dar ... m-a deturnat Aquaminiatura.

Despre Physa ... daca te legi de ei, te dezmostenesc! Or fi ei multi dar sunt frumosi si utili!
Eu nu inteleg ce relevanta are pH-ul in faza asta! Dar ... fiecare testeaza ce vrea.
Poti sa mergi linistit cu ML Carbo pina la 1 ml/10 litri zilnic daca apar probleme cu algele. Sau ca preventie. Cum spunea si Liv, e un decontaminant. Insa cea mai buna metoda e schimbul frecvent de apa. Atit ca sa te feresti de alge cit si ca sa stimulezi plantele. Si fara grija ca deciclezi cumva acvariul.
alina.ioana wrote:
Pandy wrote:Racirea apei se poate face cu ajutorul unor ventilatoare de tipul celor din calculator. Gasesti destule topicuri despre. Foloseste cu incredere functia search.


Multumesc, scuze daca a deranjat intrebarea.


Nuna deranjat intrebarea. Numai ca sunt multe topic-uri despre subiect si le poti gasi, mai ales la sectiunea hardware.
ugarit5 wrote:Scuze ca revin la acest topic.
Am si eu o curiozitate.
Anubias Barteri var. Nana are aceleasi preferinte si se dezvolta la fel ca Anubias Barteri var. Barteri sau ca Anubias heterophylla?


Eu am vreo 5 varietati si nu am observat diferente in cerinte. Ritmul de crestere difera, evident. De ex. Pangolino creste mult mai incet decit nana bonsai sau altele cu frunza mai mare. Si inflorirea difera.
dan.pavelescu wrote:
Silviu Man wrote:A fistful of Wabi


10plm ca ma 'nervezi


10 sa fie! Daca zici tu ...
 
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com