[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Silviu Man
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Message
PS Pe de alta parte, intr-un acvariu mai mare decit bolul, cit amoniac - nitriti - nitrati poate sa produca un singur pestisor, hranit cu mare atentie?! In cele din urma, si in bol se confrunta cu aceleasi conditii.
Stai sa ghicesc : il folosesti sa ciclezi filtrul
Ce ai tu este un Betta splendens crowntail. Am avut si eu doi, intr-un acvariu de 40 de litri si intr-adevar sunt destul de rezistenti. Asta s-a intimplat cu destul de mult timp in urma, cind nu aveam atit de multa informatie. Procedura indicata de cel care mi-a facut acvariul si mi-a vindut pestii era : scoti pestii intr-o galeata, scoti apa din acvariu, scoti nisipul si il speli bine-bine, eventual si decorurile din plastic, apoi le pui pe toate inapoi. A, asta o data pe luna. Iti poti imagina barbaria. Dar Betta rezista, au fost cei mai longevivi, peste colisa si sumatrani.

Insa bolul este destul de mic (apropo, pune-i mai multa apa, bolul pare cam gol). Ciclarea acvariului dureaza cel putin 2 saptamini, cu toate bacteriile si hrana adaugata, chiar si un acvariu de volum mic. Asadar este dificil de dat un sfat. Eu as incerca sa-l tin cit mai mult posibil in bol si, cind nu se mai poate, sa ma risc si sa-l introduc in acvariu apoi sa monitorizez foarte frevent parametrii apei si comportamentul pestisorului iar cind apar probleme sa mai schimb din apa.

Aia cu betta care rezista la ciclare asa cum poate sa respire la suprafata mi-a placut cel mai mult
Oricit de rezistenti, pestii sunt afectati de intreaga chimie a apei atunci cind unul sau mai multi parametrii se abat de la optim.
Iar sfatul de a introduce pestii la citeva ore dupa aditionarea bacteriilor le depaseste pe toate.

Poate alti colegi au o solutie mai buna ... Eventual sa-l "cazezi' la altcineva macar doua saptamini ...
PS Consoleazate cu faptul ca, se stie, cind melcii prospera inseamna ca ai conditii foarte bune in acvariu
Ajung, nu-ti face griji, sunt foarte rezistenti.
Eu ii gasesc peste tot, in skimmer si, pina sa adaug prefiltru, ii gaseam si in tot filtrul.
Insa repet, daca ii tii in friu nu devin o problema si, in numar mic, chiar te ajuta.
Desi, daca ma uit mai bine la poza, cel mai bine ar fi sa faci manevra recomandata dar cu filrtrul pe peretele din spate.
Astfel obtii un circuit al apei care aduce mizeria catre filtru.
Antecume wrote:Ar trebui orientat in sus ca sa valureasca suprafata apei, prin asta ajutand la oxigenarea apei.
As zice sa pui jetul mai intai sa fie cam la 45 de grade fata de suprafata.
Apoi sa tot rotesti outul astfel incat jetul sa bata tot mai direct catre suprafata pana ti se pare ca e curentul acceptabil.
Ar trebui sa mai scada puterea curentului cu cat bate mai direct catre suprafata.

Iar la final, daca tot nu merge, cum a zis si colegul mai sus, mai largeste gaurile.


Corect! Incearca asa. Roteste-l pina la peretele din spata si orienteaza-l inspre luciul apei.
... sau incerci sa faci o extensie a conductei de refulare, dar asta e mai greu.
Cam fin...
Ce parere ai de gama Dennerle (0,7-1,2 mm)?
Sau ADA ...
Daca melcii se inmultesc exponential inseamna ca au multa sursa de hrana.
Daca asta ar fi motivul, ai grija la hranirea pestilor; poate ajunge prea multa mincare neconsumata pe fund.
Prea mare pentru acvariu si e greu sa fie pozitionat submers.

Mai bun ar fi un Dennerle Nano de colt. Are si reglaj longitudinal al conductei de refulare,
pote fi echipat cu extensie in care sa pui mediu pentru filtrare biologica (de ex. Micro-Siporax) si reglaj al debitului.

Ce poti face in acest caz este sa urmezi sfatul unui alt coleg, dat altcuiva, in aceeasi situatie : largeste gaurile conductei.
Eu am legat skimmer-ul impreuna cu lumina la o priza programabila, asa ca merg si se opresc impreuna.
In legatura cu curentul de apa creat, eu i-am aplicat un cot care mi-a ramas de la spray-bar-ul filtrului extern
astfel incit il orientez in directia fluxului de apa, catre prefiltru intern. Reglat la minim si cu cotul aplicat, nu face probleme.

Cea mai frumoasa imagine de fundal este negru sau albastru inchis. Astfel pui in valoare toate elementele.

Melcii comunitari au si ei rostul lor, in anumite limite. Eu ii raresc cind aspir substratul si/sau schimb apa.
Elimin cam 6-10 exemplare o data. Am citit pe un topic al unui coleg ca Anentome Helena nu ataca Neritina
dar nu am o astfel de experienta (cum spuneam, controlez populatia de comunitari prin rarire, nai ales ca au aparut
si trei Physa, care chiar imi sunt dragi, pe astia ii las sa se mai inmulteasca).
Mi se pare OK.
Oricum trebuie sa incepi cu ceva si, daca nu merge bine, mai cautam.
Acvariul pare slab plantat dar nu densitatea plantelor este relevanta ci viteza lor de crestere.
Particulele mari, care plutesc, sunt curatate eficient de skimmerul de suprafata (nu mai tin minte daca ai dar daca nu,
un micro-skimmer de la Eheim rezolva problema aceasta si indeparteaza eficient si biofilmul de pe suprafata apei).

Particulele mici care plutesc in apa, sunt absorbite de filtru.

Particulele foarte fine si eventualele flocoane le rezolva Filter Medium (30 ml/100 litri apa).
Salut!

In mod obisnuit, intr-un nano-acvariu, spray-bar-ul ar trebui orientat catre suprafata apei. Scopul este sa valureasca apa pentru aerare.
Mai bine pune o poza si mentioneaza ce fel de filtru ai.
Nici nu trebuie sa genereze bule de aer. Simpla valurire a apei, in contact cu aerul, produce difuzia oxigenului (ma rog, a aerului) in apa.
Eu am doar pipa de la refulare orientata inspre luciul apei si este suficient.

La fertilizanti ai mai multe programe : Dennerle, Tropica, Easy Life... Depinde de ce ai nevoie.
Eu am Tropica universal plus Ferropol si Kalium-Potasiu si sunt multumit, la plantele pe care le am (destul de nepretentioase).
Foarte bine .
Asta inseamna ca plantele se "simt" bine.
Daca ai o poza, posteaz-o, sa ne bucuram si noi de priveliste.
Sa stii ca perlarea este un exemplu de succes pentru oricine, nu numai pentru noi, astia, incepatorii!
Uuuu ... aici sunt foarte multe variante. Eu am in lucru un Dennerle Nano de 20 litri si voi folosi Deponitmix (fertilizant) si tot de la Dennerle, Sulawesi Black. Va fi un acvariu planta cu creveti.
Dar sunt multe variante. In orice caz, nu Manado
OK, daca asta e doza saptaminala si faci schimbul de apa o data pe saptamina.
Daca faci schimbul de apa o data pe saptamina, aplici doza saptaminala la schimbul de apa.
De exemplu, daca schimbi 5 litri din 30 de litri, o data pe saptamina si recomandarea este de 10 ml/100 litri de apa
(cum ar fi Kalium-Potasiu) trebuie sa adaugi in apa pe care o introduci in acvariu, in schimbul celei scoase, 3 ml de solutie.
Asadar faci o predilutie si respecti recomandarea producatorului.

Daca insa faci doua schimburi de apa pe saptamina (cum fac eu) atunci in apa introdusa in acavariu, in locul celei extrase,
introduci jumatate din doza saptaminala. In cazul tau, 1,5 ml la un schimb si 1,5 ml la al doilea schimb.

Daca schimbi apa o data la doua saptamini (sunt si astfel de cazuri desi recomandarea este min. 25% cel putin o data pe
saptamina) in acest caz la fiecare schimb introduci doza saptaminala iar intre schimburi, din nou doza saptaminala.

Eu prefer schimburile mai dese (de doua ori pe saptamna) pentru ca fertilizantii contin nutrienti pentru plante si, din
experienta mea profesionala, stiu ca cel mai bine este sa asiguri nutrientii in doze mici si repetabile decit in doze mari
si rare. Pina la urma, fie ca este vorba de aminoacizii de care are nevoie un pui de carne fie ca este vorba de potasiul
de care are nevoie o planta acvatica, nevoia si utilizarea nutrientului este in doze mici si zilnice, corespunzator statusului
fiziologic al organismului.

Evident, cel mai bun program ar fi aditionarea cit de frecvent posibil a unor doze mici, in limita necesarului saptaminal.
Insa frecventa saptaminala este mai curind de ordin practic, nu cred ca vrea cineva sa isi faca un program de fertilizare
zilnic. Oricum, daca fertilizantul este de calitate, nutrientii continuti nu "fug" nicaieri din apa. Idee este sa nu avem un
'pool" al fertilizantilor peste nevoile plantelor pentru ca excesul este consumat, ghici de cine? chestiile ale pe care nu ni
le dorim pe plante, decoruri, substrat, ...
 
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com