[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: glasforex
Forum Index » Profile for glasforex » Messages posted by glasforex
Message
rummy nose tetra e un alt peste ce se poate pune cu scalarul si arata spectaculos intr-un numar mare.

ancistrus.
corydoras.
plecostromus.
discus.
neoni.
ramirezi.

toti pesti existenti in acceasi zona cu pestele scalar.
bafta!
imi cer scuze ca redeschid acest topic dar la 2 ani la ultimul post inca nu putem vedea nici un acvariu cu pesti autohtoni ?

apropo de Rosioara lui Racovita ... lacul de la Baile 1 Mai care o gazduieste a cam secat si toate stirile spun ca atat pestele aceasta cat si melcii termali sunt pe cale de disparitie...

link cu pestele.. splendid! talie maxima: 8.5 cm. Famila: Cyprinidae
http://www.ittiofauna.org/webmuseum/pesciossei/cypriniformes/cyprinidae/scardinius/scardinius_racovitzai/index.htm
link fish base:
http://fishbase.org/country/CountrySpeciesSummary.php?c_code=642&id=62463
Comments: Known only from Hot spring Petzea (or Baile Epiropesti) close to Oradea, about 10,000 square meters in western Romania (Ref. 59043). Also Ref. 13696. Status of threat: critically endangered (Ref. 59043). [u]
Nu cred ca trebuie traducere...

avand in vedere ca avem de-a face cu o apa termala nu cred ca acest peste nu ar putea trai cu succes intr-un acvariu... cu toata tehnica de azi..
Cand ma gandesc la un biotop cu nuferi termali si acest peste.... pfff.. ce imagine!

le: si in loc sa fie pe cale de disparitie sa il gasim la sectiunea de vanzari ! acesta ar fi un aport adevarat la acvaristilor la fauna autohtona!

image
image
hai sa vedem pozele

bine ai venit!
orice ai face nu tine alti pesti cu perechea de nigro !

mai ales daca nu ai acvariu de la 200L in sus
image
Vand acvariu de aprox. 300L (160cm Lungime x 42cm latime x 45cm inaltime) din sticla de 8mm cu 2 intarituri longitudinale, 3 pe latime (H) si fund dublu. Acvariul are 2 ani, nu curge si nu a curs niciodata, nu se flambeaza nici un milimentru cand e plin. Este open top (fara capac).
Se vinde pentru ca doresc sa imi fac unul si mai mare.
Se poate vedea. Transprtul si-l asigura cumparatorul. Pot eventual sa pun o mana pana la masina (etaj 4).
Daca mai sunt intrebari referitor la ce nu am amintit mai sus postati-le va rog.

Prim si ultim pret: 499 lei


2 filmari la cateva luni de cand l-am facut:



obiectul de mobila(2 dulapioare) si blatul pe care sta il pot vinde daca se doreste.. 199 lei..
este exact dimensiunea acvariului.
ca un mare admirator de scalari te felicit pt ce ai acolo si sper ca in cel mai scurt timp ca ii faci un acvariu mai mare (preferabil peste 150L cu o inaltime peste 40cm)! Ai un scalar marble veil. poza nu e clara dar daca botul/fruntea e portocalie atunci e varianta koi (combinatie veil marble koi).
Veil = voalat.
Deci e normal asa ba chiar ar fi si mai frumos daca ar creste si mai mare voalul ! Daca crezi ca nu poti sa il tii decat sa il ciungaresti mai bine il donezi unui cunoscator sau il vinzi/schimbi intr-un pet shop pe altceva.
Nu sunt in pielea ta dar un acvariu maricel cu scalari veil ar fi superb.
Bafta ! Sa ne auzim cu bine! (treaba cu scoica... poti sa o muti intr-un colt daca crezi ca poate incurca)
Sfaturile lui alber sunt excelent punctate.
Cred ca ti-ar place ceva in genul (aga-aquascaping-contest-winner):
image
sunt frumosi scalarii dar nu tocmai potriviti pt marimea acvariului tau. este recomandat minim 30L / buc scalar.
si cand zic minim nu suna bine ... corect ?

incearca pesti mai mici sa nu chinuii sclarii acolo
salut
am niste vallisneria in acvariu si prin unele parti aceasta este rosiatica. e motiv de ingrijorare ? nu am ceva nutrienti ? lumina e prea putina ?
Poza:
image
multumesc!
nu imi vine sa cred cum creste planta asta in substrat de nisip amestecat cu turba ! lumina multa si putin CO2 (putin de tot!!! bomba... aiurea)
Creste de pe o zi pe alta!!!
am mai multe fire lungi de Egeria densa.

1.Cat e lungimea minima a firurului daca vreau sa le tai pt a le panta in substrat (in ideea de a avea mai multe fire)?
2. E bine sa le plantez imediat dupa taiere sau le las plutitoare pana dau o "radacina" ?
3. Unde e un loc bun de taiere in cazul in care are ramificatie ?
vad ca nu merge butonul edit...
aici o poza cu eventualii parinti.
image
That is sick!
WOW demential acvariu !!!

salut
care e rezultatul unei incrucisari de scalar: Mascul talie foarte mare "Marble Veil" cu femela talie normala "Black"?
Sau un link catre un site serios despre Pterophyllum scalare.
Multumesc!
am gasit o sursa.
Multumesc!
mai rau ard in lipsa luminii.
nici nu se pune problema. Unii au capace bricolate cu neoane unul langa altul. Se poate ajunge la 2W/L
ma intereseaza dupa cum spune titlul postului ceva buturugi sau mopani de dimensiuni medii/mari pentru un acvariu de 300L.
Baza acvariului 160x42.
Astept oferte! Multumesc!
Oferta deosebita!
Se poate vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=t3fnlv-NW9M
http://photo.acvarist.ro/data/media/282/smallDSC01409.jpg
Vand acvariu 128L (80x40x40) din sticla de 8mm cu decor "custom" DIY.
Acvariul are jumate de an deci este ca nou! Nu curge nu a fost relipit sau alte chestii de acest gen. Il vand pt ca maine cumpar sticla pentru un acvariu de 300L si nu imi ajunge spatiul pentru amble.
Pret: 400RON


Optional: Capac pal negru cu 4 neoane. Neoane normale incluse.
Pret: 150RON

Pret pentru pachet: 500RON
Lasati PM eventual cu nr. de telefon sa luam legatura. Putem negocia, ne putem intelege!!! Doar in Oradea! Asigur si transport in oras!
deci spre fericirea discusilor nu o sa stea cu "bestiile" ?

sper ca am inteles bine
dupa parerea mea o sa se vada aiurea...

incearca un 965
sau un power glo

si nu stiu unde am citit ca de la neoanele colorate se cam sperie pestii... nu imi aduc aminte..
inca ceva. uite un decor care merita toata lauda. parerea mea!!
image
 
Forum Index » Profile for glasforex » Messages posted by glasforex
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com