[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: omega-man
Forum Index » Profile for omega-man » Messages posted by omega-man
Message
Mda....nu prea multa lume citeste sectiunea asta....
Whatever....am scos neonul din acvariu si l-am pus intr-un PET taiat. Nu stiu daca din cauza bolii (pentru ca intr-adevar, nu arata bine deloc) sau datorita conditiilor....dupa 24 h era mort
...Rest in Peace...
Acum cu ceilalti din acvariu ce sa fac? Trebuie tratati intr-un fel...sau doar stau si-i observ?
Nu vreau sa fiu rau si cinic....dar dupa ce am ajuns de la 3 guppy la (probabil) 30 in vreo 3 luni....fara maternitate si fara sa am vreo grija deosebita de vreun pui....te pot sfatui sa lasi la o parte stressul. Specia asta se inmulteste intr-un asemenea hal incat mai bine ti-ai pune problema cui sa donezi puii
Si in PET cu ce-i oxigenez apa? smilie
Am un acvariu pe care mi l-am facut in vara de 100 l. La origine am avut in el 6 neoni, 3 guppy ( un mascul si 2 femele) si 2 ancistrusi
Pe la sfarsitul verii (si mai ales in perioada cat am fost in concediu) populatia 'piscicola' a crescut enorm de mult...guppy-ii inmultindu-se 'ca iepurii' iar ancistrusii contribuind si ei, la randul lor, cu vreo 20 de pui. Tptul mersese bine pana atunci, insa in perioada concediului, pe fondul probabil al supraaglomerarii acvariului, un guppy si un ancistrus au murit (cat am fost plecat - o luna- au primit mancare o data la 2 zile dar au avut doar o schimbare de apa)
De atunci nu mai merg lucrurile la fel de bine. Un neon s-a facut tot mai slab si tot mai apatic....statea separat de ceilalti, de mancat manca cand le dadeam, dar apoi se retragea iar intr-un colt....si apoi intr-o zi l-am gasit mort. Am dat in graba guppy-ii (care erau enervant de sanatosi) gandindu-ma ca concurenta pentru hrana l-a facut sa slabeasca si in cele din urma sa moara. Acum insa in´ca un neon pare sa o ia pe aceeasi cale. E slab (si cu zi ce trece se ascute, desi mananca normal impreuna cu ceilalti) si mi se pare ca are o umflatura in zona abdomenului. Nu sunt sigur dar cred ca si la celalalt observasem asta.
Am citit pe undeva ca exista o boala manifestata prin aparitia unui/unor chist/e...boala frecventa la neoni. Daca e adevart acest lucru si daca stiti cum se cheama boala si cum s-ar trata....va rog mult sa ma ajutati
Daca nu se trateaza....deasemenea as vrea sa stiu repede, ca sa scot pestele afara. Nu am un alt acvariu...si de aceea am evitat sa fac asta. A-l scoate afara presupune a-l sacrifica. Mai mentionez ca ceilalti sunt foarte sanatosi, ca si puii de ancistrus care se agita pe fundul acvariului
Halal ajutor.... smilie
Si cum vine asta? Il scoate din acvariu si-l lasa pe uscat pana isi da obstescul sfarsit sau tranteste o carte grea (ex DEX) peste el?
Ce naiba....cum poti da un astfel de sfat? Cat timp se mai poate ceva trebuie sa incerce sa-l trateze
Lasati-i fratilor pietrisul colorat....ca ala nu face nici un rau pestilor
Problema e cochilia aia de melc care va creste duritatea apei (ia-ti una de plastic daca chiar iti doresti o cochilie in acvariu) si numarul extrem de mare al pestilor. Intr-adevar comparatia cu traitul intr-o debara suprapopulata e bun
Daca e prea scump sa cumperi un acvariu corespunzator numarului tau de pesti ia legatura cu cei care sunt din zona ta aici pe forum si poate ajuta ei sa faci unul
Toate bune
Probabil e deja in lucru...
In 2-3 ani va fi pe piata
Am inteles. Multumesc, Porcu si pomi
Am sa caut un filtru intern Fluval
In ceea ce priveste filtrele externe am gasit la inceput ceva ce m-a lasat cu gura cascata:
http://www.fluval-g.com/index_d.php
Nici un raspuns?
Dar ce nu va place fratilor la postul meu? Ca am vazut ca s-a raspuns cam la toate intrebarile in ultimele 48 h.....
Am fost in concediu 3 saptamani...m-am intors (deja ) si cu acvariul totul e in ordine
Adica sub aspectul sanatatii pestilor. Pentru ca numarul lasa enorm de dorit. Cand am plecat aveam 2 guppy maturi + 4 pui, 6 neoni si 2 ancistrusi, iar acum am neonii, 6 guppy maturi + 20-30 de pui (mi-e greu sa-i numar ), ancistrusii + 10-11 pui
Bye the way.....parca citisem pe aici pe undeva ca Ancystrus se inmulteste cam greu
Oricum....m-am hotarat: guppy-ii sunt cam mult pentru mine. Daca s-ar inmulti prin diviziune si tot nu ar fi asa de multi. Astia sunt pesti pentru cei care fac 'macel' prin acvariile lor si inmultirea exagerata a guppy-lor ajuta sa mai ramana cate un pestisor pe acolo smilie . Am mers deja la pet shop si am convins-o pe o tanti de acolo sa-mi preia 'tribul' de guppy. Probabil voi da si ancystrus-ii mari si 7-8 pui si voi pastra doar 2-3 pui. Deasemenea neonii
As vrea ceva sfaturi totusi: CE SA CUMPAR IN LOCUL GUPPY-lor? In afara de vivipari....ca mi s-a luat
Acvariul meu e de 95 l si vor mai ramane inauntru dupa cum am scris mai sus 6 neoni si 2-3 pui de Ancystrus
Deasemenea as dori sa schimb filtrul. Ce filtru mi-ati recomanda? As dori intern desi cel extern e mai performant, deoarece nu am posibilitatea sa-l montez in exterior. Nu trebuie sa fie neaparat un filtru ieftin...vreau doar sa stiu cam ce ar fi bun pentru acvariul meu
Multumesc mult
Am citit...am citit....
Vroiam totusi lamuriri suplimentare
Nu exista nimic care sa curete aceste alge de pe peretii acvariului?
Adica teoretic Ancystrus mananca alge (cel putin asa mi s-a mai spus)....dar in ciuda faptuzlui ca-i vad cateodata lipiti de pereti....nu se vede nici o modificare pe zona pe care au fost. Exista ceva creveti...melci...sau alte vietuitoare de acvariu care sa mai curete peretii de alge?
Mi-au aparut alge in acvariu : puncte micute de maxim 1 mm diametru pe pereti....
In unele locuri sunt mai multe...in altele mai putine. Ce sa fac acum si cat de IMPERIOS NECESAR e sa fac intr-adevar ceva?
E periculos pentru cei cu un teren alergic. Nu atat umiditatea ci diferitii alergeni sunt periculosi. Pentru persoanele sanatoase nu e nici o problema
Sfatul medicului
Dar cand va veni apa?
O alta problema: saptamana viitoare plec din tara in concediu si voi lipsi 3 saptamani. In acest timp pestii mei vor ramane (mai mult sau mai putin) singuri. Voi ruga o colega sa treaca pe la mine si sa mai aiba grija de ei...dar mai des decat la 2-3 zile nu cred ca pot obtine sa vina - are si ea problemele ei si e si gravida. Care sunt solutiile pe care mi le recomandati...pe puncte:
1) Cat de des TREBUIE hraniti pestii (minimum)? Mentionez ca am 6 guppy, 6 neoni si 2 Ancystrus intr-un acvariu de 96 l. Ideea ar fi sa gasesc un echilibru la care nici ei nu sufera de foame, nici colega mea nu trebuie sa vina zilnic si nici apa nu se murdareste prea tare (resturi mancare si excremente)
2) Daca 3-4 zile e prea mult....se poate cumpara un sistem de hranire...fractionata, sa zicem. Adica sa se puna mai multa mancare intr-un recipient (ce mancare iar e o problema de stiut) si pestii sa poata manca cate un pic de la un fel de dozator...sau aceasta mancare sa se distibuie foarte lent in acvariu...nu stiu, doar imi imaginez acum niste posibilitati. Exista asa ceva? Dupa cum am spus nu conteaza pretul...vreau doar ca lucrurile sa iasa bine
3) Sa las lumina aprinsa...sau sa o sting complet si pestii sa beneficieze doar de lumina zilei? La prma varianta s-ar ajunge la faptul ca o pot ruga pe colega mea sa aprinda si sa stinga lumina alternativ la vizitele ei....ceea ce va conduce la o zi de 72 h si o noapte pe masura pentru pesti mei. Deci....conditiile de pe Pluto . Cea de a doua varianta ar conduce la mai putina lumina zilnica...dar o durata a zilei normala. Mentionez ca acvariul nu e pus la geam ci e pe peretele opus...dispre usa
4) Cat de rar poate fi schimbata apa? Presupun ca 3 saptamani e un termen mult prea lung, din pacate. Dar 2 saptamanai...in conditiile in care sunt hraniti mai rar?

Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile pe care mi le veti da. Orice idee e binevenita...oricat de exotica sau de scumpa ar fi
Melci asasini?...
Care sunt astia? Si de unde pot fi procurati?
Si in alta ordine de idei...melcii nu pot fi folositori cumva? De exemplu sa curete peretii acvariului? Si eu am cativa (au aparut tot cu plantele) dar sunt mici...si cresc super incet...
Avand in vedere ca am un acvariu de 90 de l in care aveam
2 guppy. 6 neoni si 2 Ancystrus-i
iar acum s-au mai adaugat cei 4 pui de guppy....
am 2 intrebari:
1) In ce masura mai pot achizitiona acum pesti? Sunt destui...deja cam multi...sau inca mai e loc?
2) Ce faceti cu püuiii pe care ii obtineti intamplator...si (sa spunem) un pic nedoriti ? - eu de exemplu vroiam neoni in acvariu...nu 6 guppy... si cum se determina sexul lor - as dori sa stiu cate femele/masculi am
Scaderea pH-ului prin aditie de CO2 se explica prin formarea moleculelor de acid carbonic (H2O+CO2-->H2CO3). Mai precis se formeaza radicali hidrocarbonat (HCOO-) care avand doua legaturi nesaturate se cupleaza cu protonii. Problema e ca aceasta molecula de acid carbonic e instabila (de fapt nici nu exista acid carbonic in stare pura...doar solutii...una din ele e consumata de noi sub denumirea de sifon ). Deci speranta ta cu privire la 'alipirea` CO2-ului la apa e fara sanse. Daca ar fi asa paharele de sifon lasate pe masa nu s-ar transforma iar in apa 'chioara' dupa 1 ora
Ceea ce duce la faptul ca tu facand treaba asta aia variatii ENORME de pH acolo....ca si de echillibru hidroelectrolitic. Echillibrul ionic in apa acvariului tau e doar o utopie in momentul de fata. Si parerea mea (de incepator) e ca pestilor - fiinte care traiesc in acel mediu - nu le convine deloc. E ca si cum tu intr-o zi tu ai respira intr-o atmosfera plina de sulfiti....apoi cu mai putini sulfiti dar cu mai multi azotati....carbonati samd
E posibil sa fie cel indicat de tine
Oricum....la calitatea pozelor e greu de spus...
 
Forum Index » Profile for omega-man » Messages posted by omega-man
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com