[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator....solicit ceva sfaturi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Poti curata geamurile linistit cu un magnet sau rascheta, si poti curata si filtrul saptamanal in apa scoasa din acvariu. Raman destule bactrii in substrat ca sa recolonizeze filtrul.
Cu aia mici, daca nu vrei crescatorie, lasa in voia lor. Daca ai suficiente plante in acvariu poate o sa ramane cateva in viata, daca nu macar au avut pestii tai maturi o masa proaspata.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Oh. Gott....suna cam macabru
Dar chiar ar fi cam mult pentru mine si crescatorie acum
Si mai ales guppy...nu sunt interesat sa inmultesc. Se pare ca se inmultesc si asa prea mult
Multumesc pentru sfaturi...

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Vivipari se inmultesc repede si..ciudat este ca ai doar 3 pesti, se pare ca natura si-a urmat cursul si ceilalti pesti au fost mancati...
Guppy face multi pui la o singura nastere, nu doar 3
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

fishyman wrote:poti curata si filtrul saptamanal in apa scoasa din acvariu

De ce sa munceasca aiurea? Filtrul il cureti doar atunci cand scade semnificativ debitul. Refuz sa cred ca se poate intampla asta doar intr-o saptamana. Faptul ca umbli cat mai rar la filtru, scade semnificativ riscul unor deciclari partiale sau complete.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Probabil restul au fost deja mancati....
Oricum...astia 3 se pare ca sunt hotarati sa o scoata la capat. Nu a mai disparut niciunul si au mai si crescut. Acum se vede clar ca sunt pui de guppy
Stau mai mult prin plante...sau prin decor

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

SURPRIZA: Cei 3 pui se pare ca sunt de fapt 4 si cresc bine mai departe. Deja nu mai stau doar printre plante sau decor ci se amesteca si cu grupul de neoni (care la randul lor sunt mai mici). Acum sper sa nu intre si ei in filtru ca astia... smilie
O intrebare am: Am cumparat acum de la Pet-Shop o mancare de pesti congelata. Ceva Artemia...larve. Sunt niste cubulete congelate...aproximativ 20 / folie. Sunt ok pentru pesti? Si daca da...cum sa li le dau...si cam cat ca un cubulet de-ala e destul de mare

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Imi cer scuze...nu am mai putut edita precedentul post
Nu am mai avut rabdare si am dezghetat un cubulet din care am taiat un colt si l-am bagat in acvariu. E greu de descris diferenta dintre cheful cu care mancau hrana uscata si chestiile astea: se fugareau la propriu prin acvariu ca sa le prinda
Prin urmare le-am dat jumatate de cubulet
Cred ca a fost o idee buna sa cumpar chestia asta

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da-le cate putin ... ei mananca pana plesnesc daca le dai cat vor ei. Daca termina intr-un minut ce le-ai dat e destul. Si alteneaz-o cu hrana uscata (granule, fulgi, etc.).

Until you find someone worth dying for, you never really live.
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Par flamanzi tot timpul....
Cand ma apropii de acvariu alearga ca nebunii pe langa peretele acvariului, urca la suprafata...cauta daca le-am dat ceva de mancare....parca n-ar mai fi mancat de o saptamana

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Asa fac majoritatea pestilor si cam tot timpul. Te asociaza cu mancrea si cersesc de fiecare data cand te vad. 2 hraniri pe zi la adulti ajung

Until you find someone worth dying for, you never really live.
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Fertilizantii lichizi (gen Sera florena) trebuie pur si simplu turnati in apa? Trebuie neaparat peste plante turnati...sau nu are importanta?
Si in general ce fertilizanti lichizi imi recomandati? Eu am cumparat pana acum cate ceva din gama Sera (florena...florenette....samd). Sunt ok? Sau aveti alte idei?

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

omega-man wrote:Fertilizantii lichizi (gen Sera florena) trebuie pur si simplu turnati in apa? Trebuie neaparat peste plante turnati...sau nu are importanta?

Da, se toarna in apa, unde vrei, nu conteaza.

omega-man wrote:Si in general ce fertilizanti lichizi imi recomandati? Eu am cumparat pana acum cate ceva din gama Sera (florena...florenette....samd). Sunt ok? Sau aveti alte idei?

Depinde de ce performante vrei. Printre cei mai buni fertilizanti sint Dupla, ADA ....... daca vrei sa aprofundezi serios plantele e bine sa folosesti ceva de top. Hotaraste-te unde vrei sa ajungi .

Fertilizantii Sera sint foarte putin folositi la noi, probabil ca-s buni da' nu stiu pe nimeni care sa fi incercat sa scoata maximu' din ei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Eu sunt la inceput...am putine plante si simple.
Sera am gasit aici la petshop-ul meu...impreuna cu Tetra. Am ales una din ele. Pot cumpara si altceva insa...am sa caut Dupla
Multumesc Porcu

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca nu vrei performanta io zic sa nu te arunci pe fertilizanti puternici si de calitate. Fara CO2, lumina multa, sol ca lumea ....... plantele n-o sa profite de calitatea fertilizantilor.

Poze: smilie ... Poze cu plante
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Si inca o problema...e ceva in neregula cu neonii mei: brusc grupul s-a spart - unul, cateodata 2 stau complet izolati si par fara nici un chef in zona filtrului, sau intre el si peretele acvariului - am vazut cum sunt si fugariti de multe ori de altii....altii 2 merg singuri prin acvariu...iar ceilalti 2 ii fugaresc cand pe unii cand pe altii....sau intre ei
E ceva in neregula? Si daca da...cam ce?
Mentionez ca Guppy-ii sunt super ok...inclusiv cei 4 pui care au mai crescut intre timp

Cand le-am dat de mancare au iesit de sub filtru si au mancat cu toii normal (2-3 sunt in continuare preocupati sa-i fugareasca pe ceilalti smilie )

This message was edited 1 time. Last update was at 21/07/2010 12:14:38


You don't have to be good all the time. Only when it matters...
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Avand in vedere ca am un acvariu de 90 de l in care aveam
2 guppy. 6 neoni si 2 Ancystrus-i
iar acum s-au mai adaugat cei 4 pui de guppy....
am 2 intrebari:
1) In ce masura mai pot achizitiona acum pesti? Sunt destui...deja cam multi...sau inca mai e loc?
2) Ce faceti cu püuiii pe care ii obtineti intamplator...si (sa spunem) un pic nedoriti ? - eu de exemplu vroiam neoni in acvariu...nu 6 guppy... si cum se determina sexul lor - as dori sa stiu cate femele/masculi am

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cam greu cu puii, daca nu ai cui sa ii donezi si ai acvariul destul de plantat....vor scapa destui pui lunar incat in cateva luni vei avea mult prea ulti. Ori tii doar masculi, ori renunti de tot la guppy. MAi poti lua neoni rosii, negri, etc. Sau alti petsisori mai mici care sunt de banc. Ei nu se inmultesc la comun sau daca o fac foarte slabe sanse sa vezi pui.
La guppy masculul este mult mai colorat decat femelele si are sub burta un gonopodiu care este subtire si lung. La femele sub burta este un triunghi. Poti vedea aici diferentele : http://2.bp.blogspot.com/_JlZXHTks8-4/ShWrCuWkdAI/AAAAAAAAANQ/Y03heiXqiSU/s320/guppy3.jpg

Until you find someone worth dying for, you never really live.
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

incearca sa te documentezi mai mult despre fertilizare. plantele tale au nevoie atit de macro cit si de micro nutrienti, alaturi de lumina de calitate. daca bagi doar unul din cele 3 enumerate risti sa ai o explozie de alge. citeste pe prospect ce contine, din ce stiu eu e sera florena e doar micro.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

O alta problema: saptamana viitoare plec din tara in concediu si voi lipsi 3 saptamani. In acest timp pestii mei vor ramane (mai mult sau mai putin) singuri. Voi ruga o colega sa treaca pe la mine si sa mai aiba grija de ei...dar mai des decat la 2-3 zile nu cred ca pot obtine sa vina - are si ea problemele ei si e si gravida. Care sunt solutiile pe care mi le recomandati...pe puncte:
1) Cat de des TREBUIE hraniti pestii (minimum)? Mentionez ca am 6 guppy, 6 neoni si 2 Ancystrus intr-un acvariu de 96 l. Ideea ar fi sa gasesc un echilibru la care nici ei nu sufera de foame, nici colega mea nu trebuie sa vina zilnic si nici apa nu se murdareste prea tare (resturi mancare si excremente)
2) Daca 3-4 zile e prea mult....se poate cumpara un sistem de hranire...fractionata, sa zicem. Adica sa se puna mai multa mancare intr-un recipient (ce mancare iar e o problema de stiut) si pestii sa poata manca cate un pic de la un fel de dozator...sau aceasta mancare sa se distibuie foarte lent in acvariu...nu stiu, doar imi imaginez acum niste posibilitati. Exista asa ceva? Dupa cum am spus nu conteaza pretul...vreau doar ca lucrurile sa iasa bine
3) Sa las lumina aprinsa...sau sa o sting complet si pestii sa beneficieze doar de lumina zilei? La prma varianta s-ar ajunge la faptul ca o pot ruga pe colega mea sa aprinda si sa stinga lumina alternativ la vizitele ei....ceea ce va conduce la o zi de 72 h si o noapte pe masura pentru pesti mei. Deci....conditiile de pe Pluto . Cea de a doua varianta ar conduce la mai putina lumina zilnica...dar o durata a zilei normala. Mentionez ca acvariul nu e pus la geam ci e pe peretele opus...dispre usa
4) Cat de rar poate fi schimbata apa? Presupun ca 3 saptamani e un termen mult prea lung, din pacate. Dar 2 saptamanai...in conditiile in care sunt hraniti mai rar?

Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile pe care mi le veti da. Orice idee e binevenita...oricat de exotica sau de scumpa ar fi

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

In primul rand concediu placut!
Mancarea poate fi administrata cu un hranitor automat (cauta pe net, sunt o gramada)
Lumina se poate rezolva cu o priza programabila(mecanica 10-15 lei, electronica de la 30 in sus)
Cea mai groasa e cu schimbul de apa, la 2 saptamani nu e tocmai indicat dar cred ca merge.
Eu unul cand am facut asta s-a lasat cu alge si chiar decese in randul pestilor(nu stiu daca e din cauza schimbului de apa sau nu).
Mai ales ca in 3 saptamani daca nu faci schimb de apa,se va evapora multa si va creste duritatea.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com