[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Araldq
Forum Index » Profile for Araldq » Messages posted by Araldq
Message
eu atata am de spus..60ron Kg..la engros...wow..pai din magazin se gaseste de cumparat Sera diskus la 50-55 RON/kg...si totusi..nu se poate face comparatie intre produse ca si calitate.
bai oameni buni..omul v-a facut o propunere..de ce nu stati pe subiect ?
nu fac fata nici ancistrusii...am avut parte si eu de asa ceva..singura solutie a fost golirea acvariului, si schimbat tot ce inseamna planta si decor (ma rog unele pastrate dupa spalari intense).
Chiar sunt curios si eu de o solutie la chestiunea aceasta.
mai lung nu se poate? ai putea merge si pana la 1 m lungime cu sticla respectiva (desigur..cu intarituri).
daca incape, fa-l asa si nu iti va parea rau (eventual peste cateva luni vei face planuri unde sa pui unul si mai mare
Cam la orice acvariu mai lung de 1 m sunt necesare intarituri..bine..acum daca faci de 100/40/50 cu sticla de 12 sua 15 nu..

cat despre dimensiuni maxime la sticla de 6..e uas merge pe ceva de genul 85 lungime si 45 inaltime (desigur cu intarituri ca asa e frumos)
Desi pana acum am lasat lumina non-stop pestii nu au patit nimic dar o voi inchide deseara.



pai numia dupa vreo 2 saptamani asa..incepi sa vezi ca nu mai au chef de nimic.
Silicon negru se mai gaseste si de la Ceresit..si e mai la indemana.(ca pret)
Da se poate da la orice specie (poate nu e asa recomandata la cei fitofagi) si nu in exclusivitate la cei omnivori (majoritatea), si cu conditia sa o si consume.
fabricantii garanteaza Bisonul pentru 15 ani
si asta pe principiul din balta'n put!
Mhh..pune ceva decoruri mai mari prin acvariu (pe dupa care sa se mai ascunda eventual), nu foarte multa lumina). treaba e ca din cate am observat sunt pesti mai speriosi de felul lor (din cate imi amintesc)
Macropodus se inmultesc usor iar (asemanator cu betta oarecum)..ar fi o "incalzire" buna.
Apoi ciclide..la care inmultirea e si mai usoara odata ce ai o pereche
Cory iar se inmultesc usor (marele secret este apa proaspata care are efect declansator odata ce sunt maturi)
Si usor iarasi mi s-au parut jandarmii (primii pe care i-am reprodus dintre ovipari)
@giostana..tai cu un cutter si apoi cureti bine bine cu lame (noi)..o sa folosesti cam un set si cu mare grija la degete.

PS: sorry de post dublu.
1. depinde din ce sticla e facut acvariul (cat de mare e) daca e stical de 3-4 ajung 4 zile si apoi creste exponential pana pe la o saptamana jumate minim pt sticla de 10.

2. polistiren sau mai bine izopren
omu are dreptate la treaba cu constanta..acolo e depozitul cam pt toata Ro..iar daca acolo nu au...atunci sigur nu au nicaieri.
Cred ca cea mai fericita situatie pentur el ar fi sa ii gasesti un stapan cu un acvariu mai mare, in care sa fie tot carasi. Altfel..nu il vad bine deloc. Dolly are dreptate..mai bine niste albastru de metil e mai potrivit decat verdele de malachit.
Sa fim seriosi..daca iese un cui..atunci e o problema majora. Izoprenul are avantajul ca reduce mult mai bine tensiunile (este mai maleabil decat polistirenul) si totusi destul de tare incat sa nu devina o simpla foita. Inainte foloseam polistirem insa apoi am primit si eu sfatul acesta de la cineva mai destept ca mine, si intr-adevar functioneaza mai bine.
Pe termen scurt u ntratament cu baktopur, apoi schimburi de apa ceva mai insemnate decat de obicei.
Pe termen lung: dieta mai variata, si adaos de sare in apa, cam 1 lingura la 10 l (dar nu o lingura cu varf).
poti incerca si cu un izopren.
Stiu si eu destul de bine ce vorbesc, din intamplare...si te contrazici singura in ceea ce ai afirmat..mai intai se cruceste apoi antihistaminice..mhhh..ce sa mai inteleg de aici?
Oricum..ai o atitudine total neprofesionala, imi pare rau sa ti-o spun asa. Imi pare foarte rau sa vad ca asemenea cuvinte vin din partea unui membru al forumului, ce sa mai spun ca vin din partea unui administrator....sunt dezamagit...(
 
Forum Index » Profile for Araldq » Messages posted by Araldq
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com