[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: clauss
Forum Index » Profile for clauss » Messages posted by clauss
Message
done iata si noul bubble counter extrempower bubble maxforce counter 0.1 image
tocmai am rezolvat si cu electrovalva, de la o veche masina de spalat , cu phcontroler cred ca o sa mai astept putin, am auzit pe cineva ca il calibreaza la cel mult 2 saptamini...
@bogdan94
ia-ti si un tester vizual de co2-ph, sa nu cumva sa bagi prea mult sau prea putin...
am unul de la sera image
decat numaratorul acela de bule mai bine iei unul de sticla, la fel si valva antiretur, deoarce co2 este un gaz coroziv, in timp o va strica....
stiu , sunt doar provizorii, voiam sa-l vad pe codoi la treaba, o sa l-e schimb
poti face reglajul fin din acel reductor?
aproape a muncit mult unde era inainte, a fost si trintit, insa merge bine...aproape...in prima zi l-am lasat la 3 bule/sec ---seara 0 bule , a doua zi iarasi 3 bule/sec---seara 1/sec a treia zi 3 bule/sec---seara 2 /sec :-) , azi de dimineata reglat la 3 bule/sec---si inca se mentine , deci sunt pe drumul cel bun, si am inteles ca mai multe reductoare fac aceasta gluma...
stai ca acum vad, nu era mai simplu daca bagai valva anti-retur in fundul seringii? arata mai estetic...
acu" spui ...nu m-am gindit, am facut totul la repezeala...este varianta provizorie, urmeaza aptibilduirea si imbunatatirea
merci ReBella, am citit pe acolo (cu engleza mea amarita ) ca se inmultesc si in lipsa masculului, deci asta inseamna ca nu sunt hermafroditi, este totusi nevoie de o pereche, sau mai exact de o femela...eu ce oi avea??...
si eu cind am zis vila cu mansarda voiam sa zic de fapt buturuga ...
, am si eu co2 :jumpers: , destul de ieftin zic eu butelia este un extinctor de co2 (special conceput pentru dioxid de carbon )de 2 kg luat aproape degeaba de la o firma de profil, reductorul de presiune mi-a fost facut cadou de un prieten care este sudor la o firma de constructii metalice, a-r trebui sa fie un reductor de argon/co2 insa nimeni nu stie sigur , nici chiar amicul care m-i la dat , sunt aproape sigur ca e de co2 pentru ca s-a potrivit perfect la conexiuni, fara nici un fel de reductii , daca era de oxigen era mai mica conexiunea la iesire.(zic conexiunea ca nu stiu cum sa-i la "gura" aceea de iesire) . am mai pus un numarator de bule facut dintr-o seringa si o chestie de "sens unic" si gata codoiul . iata-l mai jos in poze: image image image image image image

urmeaza in curind si o electrovalva si alte chestii care ne fac viata mai complicata


p.s. si pentru cei care nu sunt multumiti de aspectul unui extinctor iata si varianta cool image
in urma cu o luna urmarind cu atentie un peste vad cu stupoare cum se misca substratul ...apoi am vazut de ce era un melcut de sustrat cred...pentru ca acum il vad ca se plimba pe geamuri . ok zic , este un melc policalificat, face de toate , intrebarea mea este cum se inmulteste acest melc, pentru ca deocamdata este singurul (cred) nu am mai vazut altul in acvariu.
iata-l:
image image
uite si vila : image
un cotet?? pai i-am luat vila cu mansarda ( a se citi buturuga ) cu acces la suprafata sa se usuce cind vrea si sa ia aer, si cu atit de multe ascunzisuri ca saracul i-si cauta consoarta cite o juma" de ora prin toate "camerele" pina o gaseste...
Da' chiar asa multumit esti ? Sa inteleg ca (inca ) nu curge?
inca nu???
cred ca ramin oarecum on-topic daca zic ca acvariul meu 120*45*55h este din sticla de 7 mm, insa este facut de fabrica , dar am o mare nelamurire(o sa vad mai bine intr-o luna cind vreau sa-l restartez) cred ca fundul este suspendat la un cm sau 2 in rama care il inconjoara, este posibil?? ; cind l-am adus l-am scos din cutie cu un prieten, l-am urcat pe masa si am observat acest lucru cind asezam substratul, eram singur si era prea tirziu sa-l mai mut sa vad daca e asa...?... se fac si in acest mod??
in sfirsit, dupa mai multe luni in care am incercat sa m-a imprietenesc cu el (crabul) am reusit sa-l comving sa stea "ca la fotograf "si sa-l surprind in toata splendoarea clestilor rosii ...i-am promis ca va poza pentru acvariu.ro image image image image si nu vreau nimic, vreau doar sa ma laud .
nu-s tocmai expert in plante, dar pina o sa-ti raspunda unul care stie bine, i-ti spun parerea mea :in general atunci cind plantele de acvariu care a-r trebui sa ramina joase pleaca in sus asta inseamna ca l-e lipseste lumina, spune detalii despre acvariul tau (marime, iluminat , co2...) si o sa incercam sa vedem de ce..
inainte de toate tre sa lamurim citeva aspecte foarte importante, si apoi vom putea sa-ti dam sfaturi obiective. trebuie sa te hotarasti de pe acum cam ce ai vrea in acvariu... daca vrei plante multe frumoase trebuie multa lumina si asta inseamna ca va trebui sa-ti faci tu capacul, cele originale au doar un neon sau doua, care sunt insuficiente. vrei pesti multi, atunci trebuie filtrare la greu... vrei plante multe si pui doar 10 neoni, aproape ca nici nu mai ai nevoie de filtru...ai deja o idee despre ce ai vrea sa ai in noul acvariu??
multe dintre plantele enumerate de tine cer lumina multa si de calitate, la fel si co2, fara unul dintre cele 2 sperantele sunt slabe ..., nu ne-ai spus nimic despre lumina!?
off-topic foarte frumos acvariul , pune un fundal negru(eu am taiat o bucata de plastic la dimensiunea acvariului, am vopsit-o cu spray-ul si am pus-o in spate)o sa dea un surprinzator efect de profunzime si infinitate
decorul pe care l-ai pregatit tu acolo nu merge cu ciclidele din cauza pietrisului si marimii acvariului , insa cu viviparii si mai putin, in amazon de exemplu este multa vegetatie, ce ai tu acolo...
scalari...daca acvariul permite pune un scalar...in 24 de ore nu mai vezi nici o coada de pui...garantez eu
nici acvariul nici pietrisul nu merg cu ciclide...acvariul mic si pietris prea mare. ciclidele vor nisip pentru ca l-e place sa-l ia in gura si sa-l mute de colo-colo, iar cum am spus acvariul este cam mic. spun "cam" mic si nu foarte mic pt. ca sunt si citeva specii de ciclide care nu cresc foarte mari, deci se poate..
este un silicon care lipeste in "imersiune" (sper ca m-am exprimat corect, citeodata o mai iau pe aratura dupa o bere in plus ), insa prima trebuie sa vezi pe unde curge, incearca cu un servetel de hirtie sa-l plimbi pe toate laturile incet, unde gaseste picatura se va umezii imediat
eu am scapat de biofilm in citeva zile, am ridicat returul filtrului la 1 cm deasupra apei, asa ca suprafata apei era puternic agitata si biofilmul dizolvat, ...vad ca nu a mai revenit
 
Forum Index » Profile for clauss » Messages posted by clauss
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com