[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kyoshoy
Forum Index » Profile for kyoshoy » Messages posted by kyoshoy
Message
adrian_d wrote:Salut. Poti sa-mi spui te rog de unde ai luat sistemele de prindere a Pal-ului ca pe la Leroy Merlin le-am aratat si pozele si tot se uitau la mine ca la nebun. Multumesc.

https://magazin.stelcopal.ro/produs/magnet-simplu-cu-2-role/
Sau, ca sa nu mergi la Dedeman, poti lua de aici. Am folosit la un acvariu de expunere peste proaspat la un magazin, pentru a opri pompa de recirculare cand se goleste bazinul de apa, pentru ca ardeau pompa cand goleau bazinul, ca uitau s-o opreasca.
http://www.utilul.ro/instalatii/pompare-si-tratare-apa/accesorii-pompe-si-hidrofoare/intrerupator-cu-plutitor-pentru-pompe-0-5-m-672141.html
Faini piticii. Ma batea si pe mine un gand de-o colonie de Lamprologus Multifasciatus, intre timp mi-a trecut si mi-a revenit de cateva ori. Jurnalul tau ma starneste iarasi.
Apropos: de unde ai luat pana la urma cochiliile?
Nu e bine. acolo e mai mult de 2,5 cm, vreo 7-8 zic eu. Si chiar si fara asta, masa e prea fragila sa tina peste 200 de kg, cat va avea bazinul plin. Eu n-as risca.
Tot in Rio 180 stau?
Eu nu inteleg cum sta sorbul filtrului cu teava venind in el de jos in sus. Arata de parca ar fi pus invers.
Scuze ca intervin, dar nu ma pot abtine cand vad "instinctor":
https://dexonline.ro/definitie/instinctor
Saracul de el este extinctor toata ziua.
Daca ramai la varianta cu suport metalic, dpdv economic iesi mai bine cu teava rectangulara.
Andrei Panainte wrote:Sunt frumusei pestisorii ,eu am avut in constanta am vazut doar o singura data si atunci eu i-am luat pe ultimii , masculii sunt cu negru la inotatoare iar femelele sunt cu un rosu/portocaliu, sunt foarte frumusei mai ales ca la mine cand le aprindeam lumina se aliniau toti


Cei cu rosu la inotatoare cred ca erau Flame Tetra (Hyphessobrycon Flammeus). La Gymnocorymbus Ternetzi dimorfismul consta doar in talie (femelele mai mari), in rest, in afara de alb si negru, nu au alte culori. Foarte rezistent pesti, am 8 bucati de la inceputurile acvariului, fac 4 ani in martie anul viitor, n-am avut nici o pierdere la ei.
In urma operatiunilor de mentenanta, se vand urmatoarele:

Hemianthus Micranthemoides:4 tufe, 10 lei/buc
image

Anubias Barteri var. Nana:
Prima de sus 15 lei, randul 2: 8 lei/buc, randul 3: 5 lei/buc
image

Marsilea Hirsuta 3 gramezi, 10 lei/buc
image

Pelia (Monosolenium Tenerum), 1 gramada, 7 lei
image

Detalii pe PM.
O alta intamplare cu un crevete Amano.
Cu ocazia unui rescape, am scos din acvariu o cioata mare cu Microsorum pe ea, pe care am bagat-o intr-o cadita, peste care am turnat apa rece de la robinet (treaba asta se petrecea in octombrie). Cadita am lasat-o in cada vreo cateva zile. Peste 2 sau 3 zile, prin cada se plimba linistit un crevete, pe care l-am luat si l-am pus inapoi in acvariu.
Sunt curios cat o sa reziste panta pe care ai facut-o cu Manado. Cred ca in scurt timp se va egaliza nivelul, substratul e usor si nu prea se preteaza la crearea de forme de relief cu el. La mine cel putin n-a rezistat.
Bafta!
Pe crevetii aia nu-i vad prea bine...
Eu intr-un acvariu comunitar n-am luat niciodata hrana speciala pentru otto.
Mai ciuguleau din pastilele de la Hikari pentru cory pe care le mai aruncam prin acvariu.
In rest, daca nu le convine, sa manace alge!
lazarginel wrote:Am si eu o intrebare daca se poate ...
Acvariul meu de 300 de litri ar ...''mere ''sa -l fac cu apa sarata
Ca parca tare ma bate gindul ....si nevasta la cap


Da' s-au inventat echinodorusii de apa sarata?

Asta chiar reconversie!!!!
Ia vezi nu-s tot alea cu cele discutate aici?
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/14857.page
Si eu tot pentru cory votez.
Primul e un Gymnocorymbus Ternetzi, varianta albino si hidos injectata cu niscaiva substante fluorescente (degustibus...).
Al doilea e un Xifo Koi.
Anubias Barteri Nana


image

1= 8 lei
2= 10 lei
3= 8 lei
4= 15 lei
5= 10 lei
6= 12 lei
7= 8 lei
8=20 lei

image
30 lei

Microsorum Pteropus

image
30 lei

image
30 lei

image
20 lei

image
10 lei toti

image
12 lei toti

Trimit prin posta pentru minim 20 lei. taxe postale 8 lei.

Reduceri pentru cantitati mai mari.
vlad.a wrote:pai treaba sta cam asa:
Ferropol pui 10ml la 80l (doza asta o aplici doar la cantitatea schimbata) si 10ml la 40l pt apa care a ramas in acvariu...


Aici e taman invers: 10 ml la 40 de litri de apa schimbata, 10 ml la 80 de litri/saptamana pentru cantitatea totala.
 
Forum Index » Profile for kyoshoy » Messages posted by kyoshoy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com