[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Berea
Forum Index » Profile for Berea » Messages posted by Berea
Message
Silviu Man wrote:Stateau in tavita speciala si le-a scos sefa pe balcon, la soare!


Si 2 etaje s a plimbat saraca...de fapt a zburat
Silviu Man wrote:Plus ca au prostul obicei sa evadeze. Vezi in poza de mai sus, pe carapace, o pata galbena? Asta mi-a cazut de la etaj, in balconul vecinului, doua etaje mai jos!!!


probabil putin neglijent ai fost
Dar nu am de gand sa bag pesti in acvariul ei,ca si mizerie sper sa rezolv cu filtrul nou ,um sun sun 603B instalat ieri,topicul acesta se refera la viitorul proiect
Dap
MSI wrote:Bloom bacterian datorat ciclarii. All good. Daca era praf de la siporax aparea cand bagai filtrul nu a doua zi.



Dupa o ducumentare de 3 ore pe forum m am mai linistit,acum cu ajutorul tau pot dormi linistit dupa schimbul 3

Se poate si sterge topicul,daca problema persista revin.Multumesc si scz
Silviu Man wrote:Eu zic sa-i faci totusi un bazin separat.


Adica? Bazin separat? Hai ca m ai pus bine pe ganduri
Silviu Man wrote:Testoasa are nevoie de refugiu la suprafata apei. Daca sta tot timpul in apa vor apare probleme. Am avut si eu doua si am facut aceeasi greseala.


Are refugiu cam 15% din luciul apei e o platforma cu rampa,asa e de cand am pus o in acvariu dar ea prefera sa ramana in apa doar cu capu scos
Am dat un ochi pe forum si am intales ca ar fi de la cilcarea acvariului si a filtrului care e nou,sper sa faca cat mai multa mizerie broasca ....sa vina bacteriile

Scz de topic dar m am speriat tare...am sa astept pana .aine sa vad ce si cum....eu credeam ca ciclarea se face cand ai substrat plante etc ... nu 2 plante artificiale si un incalzitor
Mentionez ca medile filtrante au fost clatite inainte de utilizare dar nu foarte mult,le am bagat intr o strecuratoare si le am lasat sub jet 10 secunde
De ieri detin un filtru extern sunsun 603B el vine cu 4 bureti 3 de vreo 3 4 cm si 1 din acela subtire alb,am scos buretii grosi am lasat unu cu porozitate medie si cel alb,am introdus frumos circa 600 700 ml de siporax am spalat acvariu am introdus apa am pus locuitorul (broasca testoasa) asta pe la ora 17:00 ieri.Pe la 9 seara inainte sa plec la munca am verificat torul ok apa ca cristalul,broasca nehranita de cand am schimbat apa.Acum la 7 dimineata vin acasa privesc acvariul si raman masca,apa e tulbure tare.Ceva explicatii?
MihaiIC wrote:Baiatul meu are 2 ani si 2 luni.
Ne ocup?m impreuna de acvariu. Mancare si fertilizatori zilnic. Schimbat apa si curatat de doua ori pe s?pt?mân?. Curatat filtrul saptamanal. M? ajut? la tot. E super fun ?i interesat. Si nu sta deoparte sau îl ?in ocupat cu umpluturi. Freac?, clateste, isi ia furtunul, cara apa, pune tratament...


Bv bv ... cam greu de citit mesajul tau
Este cea cu tample galbene dar acvariul este 60x40x50 doar ca eu bag mai putina apa,pesti in niciun caz nu bag ca i papa deshi am vazut alte acvari si cu pesti si cu broaste,as vrea sa i bag o planta dar si aia trebe sa ma risc cu o planta comestibila .. in caz ca da atacul la ea
paradoxx wrote:Scoate orice infunda in/out-urile,poate suprasolicita rotorul


Momentan vad ca face fatza cu brio ,cum am bagat broasca in apa cum a tras 3 cacareze si credeti ma sunt mai mari ca bobul de orez,o broasca cred ca e echivalentu a 10 12 carasi in 20L apa.Per ansamblu sunt multumit de filtru,probabil tot Sun Sun o sa iau si pt acvariu
Vad pe aici pareri bune despre sun sun dar doar un singur vot pentru el .Pana una alta sunt multumit de 603B doar ca am facut o prostie stiind ca asa va fi si anume jos in galeata am pus niste inele ceramice si una sigur a blocat iesirea pe unde trage pompa...o las asa momentan ..daca vad ca nu e ok in acvariu am sa desfac iara filtrul si scot de acolo acea mana de inele
scorpionul wrote:da, am stat in Sibiu 5 ani asa ca acum incep sa te inteleg. Ar trebui sa incerci un acvariu cu ceva pesti de apa mai rece: cory, zebre, neoni, etc. Daca iei un termometru poti lua unul mai mare 150-300w care il poti pune culcat in partea din spate a acvariului mascat de ceva plante mici-medii gen staurogyne repens


Eu imi doresc foarte mult doar gazon,iar ca si pesti da neoni zebre ceva mic colorat,imi plac pestii ce umbla in banc deci calr iau 10 neoni si cateva zebre de inceput
paradoxx wrote:Ia 704 sa sti o treaba

L.e.: acu vazui ca intrebarea era pt 703 nu 704((dar totusi ia 704 chiar daca face masjna de spalat din broscuta/poate faci upgrade pe viitor)

P.s.: ia 704 sa aflu si eu cum merge


Asta spune (603B) ca are un debit de 400L hai sa zicem ca minte si sunt 300,pt o broscuta cu 20 L apa e arhisuficient.Cel din topic care am pus link e pt viitorul proiect cu pesti
Pana una alta mi a ajuns 603B pt broscuta mea cu 20 L o sa scot padurile albastru si galben si am sa bag inele ceramice.pana una alta il probam pe asta.Multumesc de raspunsuri.Ca si prima parere plasticul din care e facuta canistra e chiar ok ca si duritate,probabil casant dar pare destul de ok,robineti par cam low cost dar se gasesc cu 20 lei la noi pe iazuri acvarii.ro
ccdumitrescu wrote:La dl Mirciulica/acvarist batran/Fernando.......si multe alte nume dar aceiasi persoana


Acum sincer daca as dona eu ,prioritate pt mine nu ar fii un user ca dl Mirciulica aka Fernando sau chiar ca si mine nou pe forum
ccdumitrescu wrote:Problema nu este ce varietate sunt pestii ,ci faptul ca anumite persoane sunt disperate sa ia tot de la donatii de pe toate saiturile de specialitate inclusiv olx,toata lumea se intreaba ce fel de specie umana este acest domn cu nick uri multiple si ce face de fapt cu acesti pesti, acesta este singurul forum care a incercat sa contracareze acest specimen .


Se pare ca aici e o poveste mai veche si mai facut curios...la cine te refereai ? Si sunt sigur ca i vinde printr o taraba pe undeva
catalos wrote:Neata buna tuturor, pe langa comentariile voastre cum de nu ati obsv nici unul dintre voi ca "Platy Gold" sunt de fapt o varietate de molly ?


Neata Ma bag si eu ca musca n oala si continui cu buna diapozitie dupa schimbul 3 . Sunt moca mai conteaza ce varietate e ? Sper ca nu supar pe nimeni..totul e in spirit de gluma .O zi frumoasa
 
Forum Index » Profile for Berea » Messages posted by Berea
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com