[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: claudiu.marin
Forum Index » Profile for claudiu.marin » Messages posted by claudiu.marin
Message
alyenn666 wrote:se agita pentru ca instinctul ii spune sa caute un loc sa sape si sa depuna ouale.
A mea vara trecuta a depus cam zece oua parca , dupa ce a sapat o gropita in cel mai tare pamant pe care il putea gasi, desi eu amenajasem o zona cu sol mai afanat si nisip..
De obtinut pui nu cred ca poate fi vorba odata pentru ca nu ai mascul, dar nu numai.. Cred ca e destul de greu sa nimeresti conditiile prielnice incubarii si in plus ce vei face cu puii???
cat sunt mici sunt dragalase, dar cand cresc situatia se schimba pentru ca au nevoie de spatiu si conditii bune pentru timp indelungat..dar sunt sigur ca te-ai convins si tu de asta in anii astia de cand ai testoasa..


LE: legat de capac . Mi se pare o idee foarte buna . Am avut si eu ceva asemanator , doar ca nu era fix deasupra acvariului ci in spate pe laterala lunga a acvariului...daca esti cat de cat indemanatic iti poti construi singur tot.. poti merge pe comatex sau chiar si pe pal/parchet (daca il feresti de apa).


Chiar daca ouale erau fertile tot nu le puneam in incubator pentru ca nu am ce sa fac cu puii. Cum ai spus si tu, cand sunt mici testoasele sunt dragalase si multi le cumpara fara sa se gandeasca la faptul ca in foarte scurt timp acestea cresc si nu mai pot fi tinute in "acvariul" cu insulita recomandat de vreun tembel de la petshop. Nu vreau ca in cativa ani sa ajunga prin cine stie ce parc, gen IOR.

Am renuntat la ideea cu capacul pentru ca in scurt timp o sa ma mut si vreau sa le fac un acvariu cam de 140X60X60.
In urma cu aproape doua luni ma plangeam ca testoasa mare se agita de parca are ADHD. Iata si motivul...
Al treilea ou le depaseste ca marime pe cele facute in luna decembrie.

image
Imi place cum arata. Bravo!
bogdivaio wrote:Arata bine acvariul, felicitari!
Ce nu inteleg eu este incercarea ta de a suplimenta dozajul de micro + macaro (pipiplant) cu tot cu micro +fier de la JBL ?
De ce nu maresti doza de Pipiplant daca vrei sa suplimentezi fertilizarea ? , vrei tu neaprat sa combini fertilizanti? , testezi ceva anume?

Bafta!


Pana acum am fertilizat numai cu pipiplant si EasyCarbo si am fost destul de multumit, dar am zis sa incerc si gama JBL ca sa vad daca se imbunatateste ceva. Ma gandeam ca as putea sa injumatatesc doza de Ferropol24 recomandata de producator si sa adaug si pipiplant. E recomandat sa fac asa ceva sau mai bine nu ma risc si bag doar Ferropol?
Dragos Matei wrote:arata foarte frumos, bravo !


Multumesc.
Salutare. Incepand de astazi vreau sa incep fertilizarea cu JBL Ferropol si Ferropol 24, dozajul recomandat de producator. Ideea e ca vreau sa merg in continuare si cu micro+macro ( PIPIPLANT), dar si cu EasyCarbo. Intrebarea e cum sa fertilizez astfel incat sa nu dau in alge (pana acum nu am avut probleme)? Lumina merge 7-8 ore pe zi, iar CO2-ul e de la bomba.

Mentionez ca nu am teste.

Mare atentie cui o donezi. Inainte de a vrea o testoasa trebuie sa va ganditi daca sunteti capabili sa ii oferiti toate conditile. O testoasa traieste peste 30-40 de ani si depaseste 25 de cm, asa ca o sa o aveti si la batranete si foarte posibil sa o lasati si nepotilor.
Acvariul pe care il ai e la limita. Va trebui schimbat foarte curand.
Bafta!
Salutare. Bine ai venit!
O sa vorbesc cu tipul care mi-a facut decorul ca sa vad cat imi cere. Sper sa arate ok...
Salutare. Ma bate un gand sa comand un capac pentru terariu ca sa pot pune apa pana sus. Faza e ca daca il umplu, decorul pe care il am acum nu o sa se mai vada la fel de frumos. Capacul ma gandeam sa arate ca cel din filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=B7Yx_vWs6KE&list=WLF853CC866B350B46, dar sa contina si el un decor asemanator cu cel din acvariu (+insula si instalatie electrica pentru 2 becuri si un neon).

Voi ce parere aveti?

Am masurat acum nivelul apei si e cam de 20 de cm. Credeti ca e de ajuns sau ma sfatuiti sa fac acel capac?

P.S.: acvariul are dim de 80X50X35.
Ai PM.
opincarul wrote:Se apropie Pastele si nu vrea sa dai bani pe oole eco din Obor


Da domn' Mihaila dar se agita de parca are ADHD.
Am ales sa pastrez oul ca amintire. Cred ca urmeaza runda doi pentru ca iar se agita foarte tare si nu mai mananca de doua zile. I-am palmat usor burta si se simteau cateva oua. Stie cineva ce a apucat-o in perioada asta?
Bine ai venit.
All in!

image
Ai PM.
Cumpar capac de fabrica (Eheim, Juwel, Aquael, Aquantlantis, etc.) pt un acvariu cu dimensiunile 60X30. Capacul sa contina si instalatia electrica. Astept oferte si poze pe adresa de mail claudiu.marin89@yahoo.com.
Mie imi place. Bravo.
Avansatul wrote:Daca masculul este mic... nu stiu daca se pot fecunda 2 exemplare frumoase de TSE
Sa nu misti oul din pozitia in care a fost depus, daca a fost depus pe o parte tot pe aceeasi trebuie pus in incubator ( daca il invarti si il agiti moare embrionu si adio pui )


Salutare. Am ales sa nu pun ouale in incubator pentru ca nu erau fertile. Sunt bucuros ca femelei i-a revenit pofta de mancare si ca nu mai este asa agitata.

Astept sa creasca masculul si poate va chem la botez. )
stefanp wrote:Super misto !


Da, si eu m-am bucurat cand am vazut. Initial m-am speriat pentru ca nu isi mai folosea picioarele din spate si statea numai intr-un loc.
 
Forum Index » Profile for claudiu.marin » Messages posted by claudiu.marin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com