[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: claudiu.marin
Forum Index » Profile for claudiu.marin » Messages posted by claudiu.marin
Message
Arata bine. Bravo.
Cumpar cateva fire de Proserpinaca palustris Cuba, Rotala Macrandra si Ludwigia repens rubin. Doar Bucuresti.

Astept PM.
Salutare. Bine ai venit, Daniel!
Avansatul wrote:In ce sens nu se potriveste nu e destul de lat? daca nu e putem apela la varianta DIY 2 scanduri mai lungi pe care sa stea aia si asta e toata treaba


Stiu, se rezolva cu 2 scanduri, dar nu stiu daca e suficient de mare pentru testoasele mele. Cea mare are 20 de cm lungime si mai mult ca sigur nu o sa stea lejer in cutia aia. De obicei, genul acesta de produse sunt facute pentru puii de testoasa. E mult mai ok insula pe care o au acum.

L.E.: Vad ca are 17" x 14" x 10", deci ar merge cat de cat. Partea proasta e ca merge pt latimi de maxim 33 cm si nu stiu cum ar arata daca as improviza eu ceva. Ma mai gandesc...
Avansatul wrote:Stiu ca spuneai ceva de un capac pe care sa se suie sau ceva de genul.
In cautarea mea mea pe amazon am gasit asa ceva : http://www.amazon.com/Decorative-Turtle-Topper-Basking-Platform/dp/B002O09MYE/ref=sr_1_259?ie=UTF8&qid=1397918580&sr=8-259&keywords=aquarium
Pretul mi-se pare a fii destul de ok.
Acum depinde de tine.


Stiu produsul. Partea proasta e ca nu se potriveste pt latimea acvariului meu.
Vand lampa pentru acvarii cu lungimea de 60 de cm. Lampa contine doua neoane Osram (827 si 865) de 18W, care au fost cumparate in luna decembrie anul trecut. Pret lampa+neoane - 40 lei.

image
stefanp wrote:De curiozitate, cat ai dat pe ele?


27,50 lei de la Maxipet.
stefanp wrote:Daca instalatia ta e facuta pentru T8, atunci da, T8-uri iti trebuie.
Reflectoarele te vor ajuta Ia ceva "de firma", nu DYI.

Eu ziceam de doua Fluora pentru ca sunt neoane horticole, cu spectrul necesar plantelor. Ce-i drept, au o lumina roz...plantele verzi aratand mai bine in lumina ceva mai rece a 865. Insa e posibil ca un 865 sa fi fost de ajuns pentru a da "turnura" din punct de vedere vizual.
Oricum, neoanele sunt luate
Iar 865 sunt tuburi bune.


Fluora l-as pune si eu tot in mijloc.


Ok, multumesc mult. Mi-am luat astazi un reflector de la Sera si zilele urmatoare mai iau inca doua.
Am cumparat doua 865 si un Osram Fluora. Neonul Osram Fluora sa il pun in mijloc?
Eu ma gandeam sa las capacul asa cum l-am cumparat si sa bag 3 t8-uri + reflectoare.
Ok, multumesc pt raspuns. O sa merg maine ca sa imi cumpar doua neoane osram 865 si un fluora.
Salutare. Nu am gasit pe net Osram 965 de 15W. Sa imi cumpar 2X Osram Fluora si un Osram 865 sau sa merg pe doua 865 si un Osram Fluora?
Salutare. Am achizitionat de curand un capac cu 3 neoane T8 de 15 w pentru un acvariu de 54 de litri. Pana acum am avut o lampa ordinara cu 2 neoane osram de 18W fiecare (827 si 865), iar acum nu stiu ce neoane sa imi cumpar. Sunt 3 si as avea nevoie de cateva sfaturi. Atasez o poza cu acvariul si inca una cu capacul proaspat achizitonat.

image

image
Cumpar capac de fabrica (Eheim, Juwel, Aquael, Aquantlantis, etc.) pt un acvariu cu dimensiunile 60X30. Capacul sa contina si instalatia electrica pentru doua neoane. Astept oferte si poze pe adresa de mail claudiu.marin89@yahoo.com.
Bravo nene. Imi place cum arata.
Schimb unul din tonerele de mai jos cu filtru extern sau butelie CO2.

Toner Yellow Nr. 124A Q6002A 2K Original Hp LaserJet 2600N

Toner Cyan Nr. 124A Q6001A 2K Original Hp LaserJet 2600N

Toner Black Nr.124A Q6000A 2,5K Original Hp Laserjet 2600

Toner Magenta Nr. 124A Q6003A 2K Original Hp LaserJet 2600N

Cartusele sunt noi, sigilate.

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/842/suzo.jpg
Vand urmatoarele plante:

Ludwigia repens (9-10 fire)
Limnophilla sessiliflora (4-5 fire)
Sagittaria subulata (10 fire)
Limnofila Aromatica (3 fire)
Pistia stratiotes (15 bucati)
Pret pachet: 25 lei.

Mentionez ca plantele nu au alge. Nu trimit in tara.

Contact pe PM.
opincarul wrote:Huoooooo sa—ti fie rusine Don Director, pozezi testoasa cand e la buda? Esti un pervers.
Astia de la Apa Nova fac sapaturi la mine la bloc, de ce nu o aduci jumate de zi sa termine doreii mai repede? Depune si ea linistita, toata lumea—i fericita...


buna asta
image
I-am palpat astazi abdomenul si am mai simtit cateva oua. Stiu ca poate sa depuna intre 4 si 20 de oua, dar e normal sa existe diferenta asta de timp intre depuneri? Probabil se datoreaza si faptului ca nu are un loc in care sa sape o groapa, iar efortul este mai mare atunci cand le depune in apa sau pe insula...

 
Forum Index » Profile for claudiu.marin » Messages posted by claudiu.marin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com