[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: flo77
Forum Index » Profile for flo77 » Messages posted by flo77
Message
Nu cred ca temperatura sa fie o problema pentru plante.Am 29-30C siplante care cresc in draci .
In afara de pestii la care te-ai gandit ti-as recomanda Celestial Pearl Danio, Boraras brigittae, white cloud mountain minnows(pentru apa rece, mie imi plac mai mult aia galbeni), japanese ricefish.
Acesti pesti se simt mai bine in card, asa ca daca copiii vor sa ledea nume nu prea te aranjeaza.
De acord cu @alinutz80 in privinta glofish. In loc de guppy eu as merge mai degraba pe endleri.
Si care media ar fi raspunzatoare de filtrarea anaeroba/anoxica?
EverSad wrote:OffTopic: NO3 este intre' 3 si 5. (cu ~90 apa schimbata acum, 4,5 zile/ <Marti la ora 11AM, am golit bazinul)

Presupun ca este vina' filtrarii biologice...

>

Pai in cazul asta, unde cultivi anaerobele?Sau folosesti rasini gen purigen?
(prefer sa te intreb ca mi-e lene sa sap prin topic).
Superb.
Avand in vederevaloarea scazuta a kH, eu as incerca. Bafta!
Par a fi diatomi, judecand dupa ultimile poze. Seamana cu asa ceva?
https://www.plantedtank.net/threads/monte-carlo-carpet-diatoms-melt-or-both.1208506/
De acord cu @narcis in privinta nitratului, probabil ca @samy se refera la azotul organic.
Nici eu nu as creste cantitatea de azot deocamdata. As continua cu schema de fertilizare aleasa si as observa plantele pentru simptome specifice carentei de nutrienti(azot in cazul nostru).
Incepe distractia...
Cum mai merge treaba?
Lucian L wrote:Asa vroiam, dar a fost cu peripetii transportul. Desi au fost ambalati bine cu heat pack si polistiren au murit jumatate din ei. Mi-a parut rau de cei care nu au ajuns in viata.

Amano sunt okay de tinut in acvariu open top? Deocamdata in primele zile de cand au sosit am pus capacul decupat doar in dreptul prinderii lampii si a furtunelor de la filtru. M-am gandit sa-i las sa se acomodeze asa si sa nu aiba loc sa sara. Dar pe viitor as vrea sa il scot pentru ca arata mai bine acvariul fara capac.


Nu ar trebui sa ai probleme cu oto si amano daca nu ai capac. Dar nu stiu care e parerea pisicii. O sa vezi tu...
Cat despre pierderi , ia-le ca un fel de selectie naturala. Este normal sa se intample asa atunci cand intermediarul nu tine pestii in carantina. Este un drum lung pana ajung la tine si multe lucruri neprevazute se pot intampla.
Cam la asa ceva m-am gandit .
Bine, in nici un caz la capsuni, dar sper sa-ti reuseasca experimentul.
In principiu, indiferent de plantele pe care le folosesti sistemul este eficient in eliminarea nitratilor daca observi o crestere masiva a plantelor. Deaceea se prefera plante cu crestere rapida.

Nu stiu daca as fi incercat sa-l repar cu apa inca in el. Dupa mintea mea l-as fi detensionat complet si l-as fi tinut strans cu menghine("clamps") pana cand s-ar fi intarot siliconul.
Nu cunosc acvariile Juwel si nici nu prea imi dau seama din poza unde e intaritura, dar de obicei acvariile de peste 1m lungime au o intaritura (cel putin) la mijlocul ramelor de plastic. Altfel fetele acvariului se curbeaza.
Ca exemplu eu am acvariu de 1.20 m a carui intaritura s-a rupt. Ca rezultat diferenta dintre latimea acvariului la mijloc si cea de la colturi este cam de 1cm cand acvariul e aproape plin. Il am asa de foarte mult timp dar nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce asta( eu il am in garaj, nu mi-e frica de ceva apa pe jos). Daca acvariul a fost siliconat cum trebuie si sticla este decalitate ar trebui sa reziste pana faci eventualele reparatii.
La varsta lor eu i-as heani de 6 ori pe zi(in nici un caz sub 4). O sa ai ceva de munca
Frumosi, dar daca ar fi fost dupa capul meu i-as mai fi tinut vreo juma de an intr-un acbariu steril sa mai creasca.
narcis wrote:Mda, lipsa nutrientilor. Ai marit cantitatea de lumina iar ele nu au ce manca.

+1.

Daca ai posibilitatea eu as creste doar cantitatea de potasiu, vezi ce se intampla. Din pacate testele de potasiu nu prea se gasesc ori sunt foarte scumpe, asa ca efectele dozarii suplimentare de K se vad la ochi, observand plantele.
Samy wrote:
Esti sigur ca ai destui nutrienti?

+1
EverSad wrote:
Intrebare: Plantele astea, consuma NO2... (nu raman flamande`/ se diminueaza, Nitrobacter? )


Faci tu ce faci si incerci sa deschizi cutia Pandorei. Exista dezbateri "incinse" daca plantele consuma azot si sub forma de nitriti. La naiba chiar si amoniacul/amoniul este pus la indoiala.
Bafta! Arata bine,un start up promitator!
Ai caini sau pisici in casa? Daca da ti-as recomanda sa citesti despre toxicitatea unor plante si efectele pe care le au in cazul in care cainii sau pisicile se dau la frunze.
Eu am avut pothos, dar de cand am luat si o pisica am renuntat. Acum ca pestii au fost mutati in garaj, probabil in curand voi reintroduce niste pothos. Poate voi folosi si niste bile de argila(de alea ca ale tristului, daca tot le am) sa vad ce iese.
 
Forum Index » Profile for flo77 » Messages posted by flo77
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com