[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: flo77
Forum Index » Profile for flo77 » Messages posted by flo77
Eu deocamdata folosesc aplicatia "pe uscat" pentru a compara diferite surse de lumina si sunt oarecum multumit de rezultate. Chiar si pe "uscat" o sa fii surprins cat de mult scad valorile odata cu cresterea distantei de la sursa de lumina.
Aplicatia are review-uri bune si pretul e imbatabil.
EverSad wrote:Se poate baga' si PAR-Meteru' in bazinul iluminat cu leduri... (retoric: ce este asa greu? )

Daca te referi la ce am postat eu la #29, eu totusi am o retinere sa-mi bag telefonul in bazin.
dan.pavelescu wrote:
flo77 wrote:Sunt multe discutii legate de iluminarea T5 vs LED pe un forum dedicat acvariilor plantate

Nu stiu, eu mi-am format parerea strict din experienta. Sa discute sanatosi, din partea mea.

Sunt foarte multi care sunt de aceeasi parere cu tine si argumentele lor sunt foarte solide.
Valoros in acele discutii sunt prezentarea avantajelor si dezavantajelor fiecarui tip de iluminat. Deasemenea si trendul pe piata, asa cum bine a remarcat @narcis.
Sunt multe discutii legate de iluminarea T5 vs LED pe un forum dedicat acvariilor plantate, nu as vrea sa-l numesc pentru a nu intra in bucluc.
Exista o aplicatie pe telefon numita photone cu ajutorul careia puteti compara diferiti parametrii ptr diferite surse de lumina. Bineinteles ca are limitele ei(ca de exemplu nu cred ca ai putea face citiri sub apa, eu nu am vrut sa testez cat de etans e telefonul) dar ar putea fi un instrument util si ieftin. Pentru cei care vor sa testeze lampile Arled ar putea fi util, mai ales daca s-ar compara valorile cu altele obtinute de la o sursa consacrata de lumina.
Ingredientul activ din Prazipro este Praziquantel. Daca nu ma insel JBL produce Gyrodol plus 250 care are acelasi ingeedient activ.
LE la ultimul meu post.
Banuiesc ca si Eddy21 a vazut acea discutie intrucat a folosit pozele din acel topic, lol. Oricum interesanta discutia.
Am gasit discutia pecare o cautam:
https://www.plantedtank.net/threads/one-fish-cpd-with-sunken-stomach.915385/
Dupa cum vezi sunt mai multe ipoteze, viermi intestinali, tuberculoza, chiar si gill fluke(au sugerat safoloseasca prazipro). Parteabuna este ca un peste afectat si-a revenit.
Este foarte posibil ca pestii tai sa fii venit infectati si datorita stresslui( provocat de exemplu de alti pesti, calitatea apei etc) sa se fi declansat boala. Fapttul ca ei stau in curentul de apa, unde apa este mai oxigenata poate indica ca ei respira mai greu(gill flukes?).
Interesant si pct de vedere la postul #11.
https://photos.app.goo.gl/1Kvf8CASgRjNC6pR9
Eu as izola pestii afectati pentru a limita raspandirea bolii. As trata ambele acvarii.
Daca te decizi sa urmezi tratamentelei ndicate pot sa-ti spun ca am folosit metronidazol(Flagyl) impotriva hexamita si nu afecteaza nici melcii (ramshorn in cazul meu) nici filtrul biologic Despre baktopur nu stiu nimic, nu l-am folosi. Fiind un tratament antibacterian as verifica daca nu afecteaza filtrul biologic.
De curiozitate, sunt si alti pesti afectati sau numai CPD? De cand ii ai? Cand ai vazut primii pesti afectati? O posibilitate ar fi si defecte genetice cauzate de inbreeding.
Pare a fi conceput special pentru tipul de apa pe care il ai tu.
Este greu sa pui un diagnostic ptr un peste dupa o poza, mai ales dupa poza altui peste. Dar daca ar fi sa-mi dau cu parerea judecand dupa 3 aspecte(coloana vertebrala deformata, abdomen tras inauntru, ochi bulbucati) ar putea fi tuberculoza. Daca este asa, trebuie sa fii foarte atent, se poate transmite si la om. Incerc sa evit sa recomand un tratament, poti gasi diferite sugestii pe internet. Ce te-as sfatui eu sa faci este sa izolezi pestii afectati intr-un acvariu spital.
EverSad wrote:NH4

Pentru pesti, smecheria se termina la 0.1 .

Oricum, nu mor pestii de la duritate si fier... (NH4 ii omoara primul)

A nu se intelege ca incurajez sa tii pesti daca NH3/NH4 sau NO2 sunt prezente , dar trimite si tu un link unde se arata ca .1 mg/l NH4 este letal ptr. pesti.(hell, accept si daca imi trimiti ptr. .5 mg/l).
EverSad wrote:Din pacate, fierul nu (mai) este o problema.

Dar amoniul, este de 10 ori mai mare.

La cantitatea aceea, nu puteti tine pesti in bazin.

Va trebui sa folositi apa la bazin din alta sursa.

Si tu Brutus? Unde durerea mea ai vazut amoniu de 10 ori mai mare decat valoarea admisa? .47 ppm vs .5 ppm e sub valoarea admisa ptr. consumul uman. E adevarat ca nu as fi cu inima impacata cu cantitatea aia de amoniu din apadar nu cred ca ar fi un impediment in comparatie cu duritatea sau cantitatea de fier.
Dar macar am ajuns la un numitor comun: nu am recomanda folosirea acelei ape.
Acum ca ai si niste analize putem discuta concret:
1.Ai avut dreptate cand ai spus ca apa contine mult fier. Ai de 15 ori mai mult decat limitele recomandate.
2. A avut si paradoxx dreptate cand a spus ca ai apa foarte dura. Daca ceea ce vad eu in buletinul de analiza sunt 23 de grade germane inseamna ca tu ai acolo nu apa, ci roca lichida. In treaca t fie spus eu nu inteleg de ce recomandarile sunt ca duritatea sa fie peste 5. Eu la robinet am atat alkalinitatea cat si duritatea generala in jur de 1, poate 2 si nu ma plang deloc. Ar fi interesat daca ai masura TDS. Ai peste 400 numai daca tii cont de duritate. Daca mai iei in considerare si alcalinitatea, eventual sodiu ai putea niste valori imense.
3. Rezultatele analizei apei filtrate sunt oarecum acceptabile.
Eu consider ca aceea apa nu este de folosit pentru baut, gatir , pesti fara a folosi un filtru. Fara un filtru vor avea de suferit si tevile, instalatiile sanitare, aparatura electrocasnica(masini de spalat, filtre cafea, centrale termice, boilere apa etc).
Daca nu instalezi filtre eu as folosi in prima faza doar apa imbuteliata ptr gatit si baut.
Cat despre pesti, esti aproape de Timisoara, cel mai bine e sa cari de acolo in canistre apa ptr completare sau schimburi de apa. Eventual poti aduna si apa de ploaie.
PS Incerc sa maabtin sa comentez ceva despre ce s-a discutat in legatura cu amoniul si amoniacul.

Eu am reusit sa deschid spreadsheet-ul. Utile informatii.
Nu este destul de costisitor folosirea conditionerelor, mai ales in cazul unor acvarii mari, la care trebuie sa faci schimburi mari de apa(discus)? Nu este mai economic sa incerci sa prepari un extractfolosind ceea ce iti ofera natura(de exemplu frunze de stejar, conuri de arin etc.).
Daca esti atat de multumit de Natur humin ma bate gandul sa-l incerc si eu, desi nu am fost deloc impresionat de hrana lor pentru discus.
Cred ca e mai simplu sa merg pe logica de maidan aplicata la acest forum. Nu are decat 2 axiome:
1. Eversad are intotdeauna dreptate.
2 Cand nu are se aplica axioma (1).
LE. Imi bag picioarele, ma duc sa-mi schimb certificatul de nastere.
EverSad wrote:Procentele: le scot' din logica fireasca. (oricum: 50% a fost exact...)

Imi pare rau sa te dezamagesc din nou , dar in matematica booleana nu exista decat 2 valori: adevarat sau fals. Tu unde ai incadra afirmatia ta?
Banuiam.
In cazul meu nu exista nici o legatura intre username si anul sau data nasterii.
Sincer sa fiu nu inteleg ce vrei sa spui cu @76 si clasele primare.
EverSad wrote:Erata: Cei de la Nevertebrate, au trimis raspuns prompt si inca doua atentionari "ca nu am raspuns".... (ereau' in Spam)

Este rezolvata situatia. (in ~doua saptamani, vin si ceilalti 4)

Dai o bere ca ti-am adus aminte.

Forum Index » Profile for flo77 » Messages posted by flo77
Go to: