[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: flo77
Forum Index » Profile for flo77 » Messages posted by flo77
Message
Samy wrote:
EverSad wrote: (la fel si cu scriusu'... de cand am terminat cele 4 clase: au trecut 38 de ani)



Ai vrea sa ai 42

Da, da. Ca a fost copil precoce. Cum a scos nasucul afara, cum i-au pus ghiozdanul in spate si l-u trimis de-a busilea la scoala. Cand i-a iesit primul dinte l-au facut pionier, cand a invatat sa mearga era comandant de detasament. Cand a scos primul cuvant si-au dat seama caare talent oratoric si au vrut sa-l faca utecist.
EverSad wrote:Si cu autotransformatorul: vei avea doua faze.

Diferenta de potential: este aceeasi si tot curentezi pestii.

Singurul avantaj ar fi curentul care este dependent de puterea transformatorului. (risca sa nu crape' acvaristul)

Ca sa trebuiasca cineva sa deschida topic nou. (pentru explicatii)


1. Nu-i autotransformatorr.(ar fi cea mai mare greseala!)
2. Cred ca in principal se pune in discutie siguranta acvaristului
3 Hai @melbo deschide odata topicul!
dan.pavelescu wrote:
mellbo wrote:Inviere la topic doar pentru a adauga o informatie de interes general. Daca doriti evitarea mortii prin electrocutare se va instala un autotransformator sau transformator 230AC-230AC de 300W sau (putere incalzitor+filtre) *1.4

Astfel, faza va fi izolata si nu veti mai fi curentat. O imbunatatire si pentru sonda pH va fi.

Nelamuriri? Suna-ma la 0786607466.


Mai frumos ar fi sa deschizi un topic la rubrica hardware si sa ne explici acolo ce si cum, cu link-uri, poze, etc
Eu daca te-as suna acum si mi-ai explica totul in 20 de minute, as uita tot pana diseara.


De acord cuDan. Poate ca atunci putem discuta avantaje si dezavantaje la utilizarea transformatoarelor de izolare sau a GFCI.
Desigur, tu sti ce te aranjeaza cel mai bine..
Dar daca ai si corydoras te-as sfatui sa ii ambalezi individual ptr. a evita orice risc de otravire/autootravire.
*****************
Nu mi-a fost teama ca tu vei intelege gresit ce am vrut sa spun , dar am vrut sa fiu sigur ca nimeni de pe forum nu va intelege "ma doare in koor" in loc de "orgoliul meu e ranit" .
Oops, acum mi-am dat seama ca daca traduci cuvant cu cuvant in romaneste s-ar putea sa se inteleaga ceva cu totul diferit fata de semnificatia in engleza.
Ceea ce am vrut sa spun sub forma de gluma e ca nu am nici o problema ca postarea mea a fost "omisa" initial, ca orgoliul meu nu a fost ranit etc.
*******************************************
Revenind on toppic.
Stiu ca este mai comod sa transporti toti pestii in acelasi recipient, dar eu personal as prefera mai multe recipiente/ pungi. Daca se intampla ca ceva pesti sa moara , lucrurile ar putea sa degenereze intr-o catastrofa in scurt timp. Cam acceasi idee ca faptul de a nu-ti tine economiile intr-un singur cont.
dan.pavelescu wrote:

Mersi si flo, ca nu te-am vazut, te-a eclipsat tristul

Ma simt profund jignit, my butt really hurts!
Multa bafta la mutarea astaj, si tie si pestilor !
Din experienta personala shrimpii si guppy rezista fara probleme 2-3 zile in pungi de nylon jumate apa, jumate aer/oxigen. Daca faci rost de pungi permeabile care sa permita schimbul de gaze ar fi foarte bine. La shrimpi as adauga moss sa aibe de ce sa se tina. As pune cam 20 shrimpi/ punga sau vreo 5 guppy/punga. Pentru pungi normale as face double bag cu colturile lipite ce scotch. Pentru pungile speciale in nici un caz sa nu faci double bag caci nu se va mai produce schimbul de gaze. Nu as heani pestii vreo doua zile inainte de transport si le-as reduce treptat temperatura apei pentru a incetini metabolismul. Despre ancistrus nu stiu ce sa zic, nu am experienta personala. Va trebui sa fi precaut caci inotatoarele pot strapunge punga. In timpul transportului as tine pestii la intuneric. Daca faci rost de ceva containere de polistiren ar fi mai bine.
Nu cred ca schimbul de apa pe timpul transportului e o idee buna(in afara cazului in care vezi ca pestii sunt in distres).Un schimb de apa ar da prea mult peste cap chimia apei.
In sfarsit am apucat sa vad si eu pozele. Mana de maestru!
Daca ai amestecat macro si mico ai obsevat formarea unui precipitat dupa o zi sau doua?
Teoria spune ca nu poti mixa fosfat si fier deoarece se formeaza un precipitat insolubil care nu poate fi utilizat de plante. Probabil ca aceasta teorie nu este valabila in cazul fierului chelat deoarece am vazut(chiar si utilizat una) ceva solutii de fertilizare all in one(maccro + micro).
dan.pavelescu wrote:Se pot usca si fuma. Asa am auzit..

Sau se pot folosi pe post de condimente, am auzit ca vietnamiezii se dau in vant dupa limnophila aromatica. Daca ai si melci in acvariu, vei avea si proteine gratis.
Eu sunt mai norocos, surplusul il pot da de cele mai multe ori pe credit in magazin(o treime din pretul de vanzare).
Bafta cu acest proiect, inceputul pare promitator!
As avea si eu o rugaminte: ne poti tine la curent cu evolutia acvariului, mai ales in perioada de ciclare si stabilizare? Pe mine m-ar interesa in mod deosebit cum se dezvolta buce si daca vor fi probleme cu algele.
Multtumesc si bafta!
Multumesc Dan.
Sunt foarte curios daca cineva a incercat/reusit sa o creasca la temperaturi de 29-30C, mult peste limitele recomandate(24-25C).
Deasemenea sunt curios daca exista si alta metoda de propagare in afara de foarfeca sau brici(ca de exemplu inmultire tipica echinodorusilor prin runneri).
Salutari!
A crescut cineva Echinodorus iguazu? Mi-ar prinde bine cateva informatii din experienta personala: parametrii apei, fertilizare, lumina , modalitate de propagare etc.
Multumesc anticipat.
flo77 wrote:

Din pacate si distribuitorul meu de Natural Humin iese din business. O sa profit ca are end of stock sale si o sa mai cumpar ceva(din pacate are doar de 125ml). Ramane varianta ebay sau...


https://malcontentment.com/a-russian-disinformation-empire-in-oak-harbor-washington/
Ce face " omul" cand se satura de vandut hrana pentru pesti si extract de blackwater
koala wrote:- Parerea mea, subiectiva si foarte carcotasa, referitoare la acvariile cu "colturi rotunde"... sa i se usuce mainile si pula aluia care a inventat cacatu' asta!
- Sticla curbata are in ea o "tensiune" care sta acolo si te pandeste non-stop... un bazin din ala se poate sparge si daca te uiti la el mai urat. Nu e nevoie sa il pocnesti.
- Un zgomot mai ascutit, la o frecventa mai "ciudata"... o diferenta minora de temperatura... un curent rece de aer. ORICE poate fi un motiv pentru ca sticla aia sa crape!


@cr1st1an: Bine ca ai fost acasa si ai putut sa diminuezi "pagubele". Gandeste-te ca puteai sa fii plecat in vacanta.

Inseamna ca trebuie sa ma consider norocos. De ani de zile(numai stiu cati) am un Fluval Flex de 57l. Pana acum nu am avut probleme si este amplasat in garaj, unde sunt vibratii, diferente de temperatura , curenti aer etc. Acvariul este pus pe niste bucati de gresie, nu direct pe dulapul de lemn.
Desi in repetate randuri am criticat modul in care cei de la nevertebrate.ro livreaza pestii catre consumator, de data asta le dau dreptate si consider ca oferta de a suporta 50% din pretul unui nou acvariu este generoasa. Daca Denerle specifica clar ca ofera garantie doar in cazul in care ai scurgeri de apa la lipituri nu cred ca vei avea cast o g de cauza. Eu zic ca in 90% din cazurile asemanatoare cu ce ti s-a intamplat tie sau datorat fie manipularii sau utilizarii necorespunzatoare a acvariului, fie din neglijenta utilizatorului .
Si un alt sfat sau rugaminte: incearca sa nu mai folosesti diacritice.
Flash wrote:
Samy wrote:Ia o penseta daca tot iei atatea plante

la cat dau pe penseta mai iau inca p'atat plante


Ia-ti instrumente! Macar penseta si foarfeca cu varful curbat. Si eu am cumparat de la instrumente medicale.
+1 pentru bile fertilizatoare.
Nu stiu daca este o observatie subiectiva, dar se pare ca extractul de apa neagra actioneaza ca un fel de vitamine, in sensul ca ajuta plantele la absorbirea nutrientilor. De cand il folosesc am constatat o dezvotare mult prea luxurinta ptr gustul meu a plantelor.
 
Forum Index » Profile for flo77 » Messages posted by flo77
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com