[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: narcis
Forum Index » Profile for narcis » Messages posted by narcis
Message
Nu te supara, dar nu inteleg de ce te supara adevarul. Banuiesc ca ai acelasi acvariu de 120 litrii. Daca este asa, sigur ai foarte multi pesti ca sa le fie bine....inainte aveai vreo 70 acum poate ne spui tu ce a ramas. Nu este frumos din partea ta sa ceri un sfat si tot tu sa te superi ca nu-ti convine raspunsul. Multi din cei care iti raspund poate nu sunt cunoscatorii absoluti, dar incearca sa te ajute, sa iti dea un sfat CONSTUCTIV, nu sa se afle in treaba. Cei cu vechime in "stat" nu ca nu citesc postul tau, dar nu cred ca ar avea ce altceva sa-ti zica, sfaturi la posturile tale gasesti suficiente raspunsuri pe forum. Cu toate astea, ti s-a raspuns, ca sa-ti fie mai usor.
Intradevar ai avut niste pesti rezistenti, poti continua asa si vei vedea in curand ce se intampla.Si intradevar, mai bine iti faci un jurnal unde sa postezi si bune si rele, le ai acolo si altadata daca vei avea nevoie,
Ai printre miile de pesti si o molly care cred ca i sa fete, te mai poti orienta si dupa aspectul ei din fata, sa fie rotund,ca un butoi ca sa fie mai plastic. Cred ca ai si ceva probleme cu ei, mi se pare ca unii au coditele franjuri, mai incearca sa donezi sau fa pasul catre petshop.
Ca sa incheiem cu o concluzie, logica lor: vine clientul cumpara pestele si plantele,a doua zi revine sa cumpere medicamente pentru pesti, solutii pentru alge si diverse produse pentru apa, insista sa revina cu inversunare pentru solutia miraculoasa pe care doar tu o stii. Dupa un timp, clientul revine sa cumpere un alt peste in locul celui mort, o alta planta ......ciclul se reia.
Este citit postul , poti incerca sa cauti in pagina home la rubrica pesti de apa dulce, vei gasi acolo informatia. Din mica mea experienta cu viviparii iti pot spune ca este un obicei ca inainte de fatare sa fie "cautata" pe la burta.
Cei de la aquatic nature au si nefertil, neutru. Acesta este mai ieftin, vreo 40 lei 5l. Cat despre lumina, daca vrei doar 2 sau 3 tuburi, cu cele t8 vei ajunge pe la vreo 60w cu 3 tuburi(lungimea tubului60). Cu 3 tuburi t5 mergi spre 80w la aceiasi lungime. Acum fa si tu un calcul la ce vrei, 160 litrii cu 80w vei putea sa faci acvariu frumos dar fara plante hard, 60w cam putin, dar suficient pentru anubias cred. Neoanele poti lua 2 plant grow si unul daylight. Vezi ca ai informatii cate vrei despre lumina si lungimea tuburilor t5 si t8, mai studiaza putin.
@naitsirc Bineinteles ca exemplele pozitive pot continua, dar la ce ne arde pe noi, ca sa zic asa , este cam greu sa dea cineva vreun exemplu. Avem un petshop mai mare si noi prin aucahn, salariatii au acvarii acasa, fac traininguri dar au un singur salariat care are cat de cat idee, adica stie sa te indrume ce tratamente sa cumperi pentru pesti si plante, dar tratezi doar efecul nu si cauza. Cat despre co2 si reductoare, electrovalva, sonda ph sau altele vorbesti cu ei limbi straine.
Bineinteles ca este o legatura directa, dar nu calitatea luminii este cea care duce la aparitia algelor in cazul tau. Probabil ca nu ai suficient co2, poate nu fertilizezi destul, astfel incat sa se dezvolte plantele. Mai ai rabdare, mai experimenteaza, mergi la plante de acvariu ci citeste despre macro si micro inca o data cat si Metode complete de fertilizare - Estimative index. Cu rabdare zic eu iti vei da seama cata lumina iti trebuie. Cat despre moss, nu cred ca este o regula de lumina, doar sa nu-l arzi
Nimeni nu le stie pe toate, dar in 2 ani ar cam fi trebuit sa incercati sa descifrati ceva din "limbile straine". Dar cum traim cu expresia"niciodata nu e prea tarziu" poate incercati impreuna sa cititi despre ciclul azotului, sa urmariti niste filmulete pe youtoube despre cum se schimba apa, ca sa nu mai faceti lacaraie si multe altele. Aici este vorba de pasiune, nu cred ca nu va puteti rupe o ora pe saptamana sa schimbati apa si sa faceti ce mai este necesar. Ideea cum ca acvariul mai mic il putem muta cand vrem, mergem cu el la baie sa schimbam apa sau cine mai stie ce nu este una ok, mutatul este o sursa de stres pentru pesti
La Aquatic Nature Ferti Soil nu mai trebuie sa pui nimic sub el, in plus iti va stabiliza si ph'ul intre 6 si 7
Salut. Cred ca pentru lumina ar trebui sa te hotarasti cam ce vrei, pentru anubias nu iti trebuie t5. In functie de cum o sa-l vrei de plantat, poti pune mai multa sau mai putina lumina. Personal mi se pare cam scurt 75 cm la 100 cm lungimea acvariului s-ar putea sa cam ai umbre. Cate tuburi vrei sa pui? Cat despre substrat, poti alege de la Aquatic Nature sol black, au si fertil dar este mai scump
Ce bine ar fi in viata daca am sta sa ne informam despre tot, din pacate mai apelam la cei care ar trebui sa fie profesionisti, credem ca ei avand o experienta (ma refer aici in principal la cei care sunt de ceva timp pe piata si se dau comercianti) ne vor indruma exact si ne vor vinde ce dorim. Faza este ca mai ales in comertul din petshopuri vand ca sa faca doar profit, nu-i intereseaza ce se intampla dupa ce ajungi tu cu produsul cumparat acasa. Din pacate si in pitesti sunt doar astfel de magazine de profil, unde bineinteles cumperi plante de casa la preturi exorbitante ca fiind "plante de acvariu( nu le trebuie lumina, poti sa le lasi asa, nu treuie sa le dai fertilizare, cresc mari si frumoase. Bineinteles ca si eu ca mai tot omul de rand m-am dus sa-mi cumpar plante de acolo, am dat 30 lei pe dracaeana sanderiana, vreo 4 fire.Bineinteles ca s-au topit in timp, cu lumina, fertilizare,co2 la inceput de la bomba, mai tarziu de la butelie, asa ca azi am aruncat si ultimele 2 fire de nervi mai mult, astea pareau ca rezista dar nu aveau nici un fel de radacina
Cantitatea de co2 rezultata dintr-o bomba nu te va afecta decat in bine pentru plantele tale, deci da-i drumul.
Greu sa te sfatuiesc, dar o sa incerc. Pesti ai destui, chiar prea multi. Zici ca te-ai documentat....pai sa intelegem ca ai scos apa din acvariu, l-ai spalat.etc si o sa introduci din nou pestii dupa ce-l umplii. Cam asta inteleg eu ca ai facut. Daca ai facut asa,te-ai documentat, ai citit despre pesti si cerintele lor, ciclare si altele ca sa le oferi pestilor tai conditii optime si concluzia a fost sa cureti acavriul pentru ca apa este "colorata", sincer nu pot sa ma hotarasc ce sa-ti spun, asa ca mai bine termin aici.
La volumul de apa care ti-a ramas, banuiesc ca ai cam 50litrii sau mai putin, parerea mea este ca ai cam multi pesti.
Acelasi filtru intern il am si eu, poti sa-mi zici ce mai tii in el? Banuiesc ca ai scos filtrul de carbon, cu ce l-ai inlocuit? restul le-ai pastrat in aceeasi ordine?
Te intreb deoarece eu am o banuliala ca acel tip de filtru este putin cam ineficient pentru o filtrare biologica, deci s-ar putea sa ai probleme cu apa. Eu as incerca sa fac si niste teste la apa sa vad cam ce am pe acolo. In functie de teste as lua masurile care se impun, dar pe viitor te sfatuiesc sa incerci sa achizitionezi un extern, eu mi-am luat, am crezut ca este necesar. De curiozitate, poate imi zici unde ti-ai facut capacul, cat te-a costat, ce lumina ai, cat timp merge si niste poze.
La filtrul ala cu carbune activ poti folosi carbunele pentru a scoate medicamente si alte cele din apa, dar eu nu l-as folosi decat o zi, dupa care as introduce ceva in locul lui...nu stiu ce filtru ai, cate compartimente s.a.m.d. La ce ar strica decantarea asta nu stiu dar nu stiu la ce te ajuta pe tine. Ca sa elimini toxinele din apa, apa se schimba cu una curata, ce faci tu ar trebui sa faca filtrul, acea filtrare mecanica. Cat despre aspirat substratul, cauta o pompita cu furtunul mai subtire, ca sa nu mai ai asa volum mare de apa eliminat repede, sa ai timp sa faci curat. Acum sfaturi ai primit destule, cred ca ar fi timpul sa le aplici si sa incepi sa studiezi bine forumul, ca ai multe de recuperat.
Ce teste folosesti? Schimbul de apa ajuta sa mai elimini din ceea ce este in apa, dar trebuie in acelasi timp sa faci ceva pentru a elimina cauzele, nu efectul. Daca ai prea multi pesti, mai doneaza; daca nu sifonezi substratul si le-ai dat multa mancare=probleme; filtrul spalat=probleme, chiar daca tu l-ai lasat 1 saptamana nespalat: si as putea continua asa inca ceva timp. Eu as incerca sa suplimentez filtrul existent, astfel incat daca speli unul celalalt poate mentine acvariul, as pune ceva sa ajut ciclarea, produse sunt multe; as continua cu schimburi de apa sa scad no3 si ce mai ai tu pe acolo; nu ai spus daca ai folosit carbune pentru a scoate ce medicament a ramas in apa; as face tratament in alt vas la pestii afectati, cu o pompa de aer; as incerca sa echilibrez balanta scapand de ceva pesti, un acvariu mic se si cicleaza mai greu, dar cand incepi cu stangul e si mai greu.
Salut si bine ai venit. @kirucd Foarte dipmlomat.
Problema este simpla. Acel clatit partial, cum spui tu, avand un singur element de filtrare, practic nu lasi acvariul sa se cicleze. Pozele nu sunt clare, dar banuiesc un finrot la acel xifo, parca este cenusiu pe dreapta, posibil fungus. Cat despre plante, sigur nu le merge bine, dar aici poate te ajuta cineva cu mai multa experienta,mai da ceva detalii despre ce ai tu pe frunze
 
Forum Index » Profile for narcis » Messages posted by narcis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com