[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adrian09
Forum Index » Profile for adrian09 » Messages posted by adrian09
Message
nu stiu ce sa zic...dar.. cu toate ca multi dintre voi detestati plantele artificiale...am decis sa pun citeva ..nu multe...din 2 motive.....primul motiv ar fi ca aici sunt foarte scumpe si sa plantez din prima.... riscul ar fi mare adfica se fir mincate.. 2 imi e greu sa nu vad ceva verde in acvariusi ar fi si al 3-lea... sa las aceste plante artificiale vreo 2 luni,poate se obisnuiesc cu verdele si nu ai mai atrage sa manince.... cu siguranta le vor incerca...
dupa vreo 2 luni cu ele sa incerc cu plante reale..daca nu supravietuiesc...am sa renunt la plante....nici artificiale nu o sa bag....
Pentru moment.. pentru ca "acvariul"...asa zis acvariu.. ca de fapt era doar un borcan de 100 l ,altfel nu ai pot spune,acum si-a schimbat infatisarea...mai arata a cevasa va arat si nuste poze...
da la asta ma refeream... ca decoratiunile noi.....poate...oricum.. mersi.. am s incerc si cu plante naturale dar acum .. sa imi termin filtrul exterior...
anubius si java moss nu au nevoie de CO2?
mersi pentru explicatii....cum ma gindeam eu la fluid.......inca odata multumesc
bunaziua... am achizitionat acum 2 luni un acvariu de 100 de litri cu 2 carasi in el... l-am luat ca erau neingruijiti... asa incepator si nestiutor ....dar imi era milade ei..are un filtru cu $ straturi.. nu stiu ce tip ca.. nu am documentatia de la el... si am mai cumparat 4 guppy.... 1 mascul si 3 femele.. una a murit a doua zi...am mai cumparat un acvariu mai mic de la cineva si un filtru de 45 litri,5w dar filtrul il folosesc tot in acvariul mare ..din cite am inteles.. filtrarea interioara nu prea face fata...
A am tot asteptat sa imi pice o ica bomba .. sa pot sa mai fac si eu ceva la norcanul asta de 100 de litri.. altfel nu pot sa ai spun....si m-am gindit sa cumpar ceva pietre....mi-as dori sa cumpar si nister plante dar am inteles ca... nu rezista tentatiilor carasilor.. asa ca voi renunta la planre si nu numai ca le maninca flaminzii astia 2 dar inca nu am instalatie de CO2 de care as avea nevoie cind ai acvariu plantat...din cite am inteles...as lua citeva plante artificiale ca sa am ceva verde pe acolo
As avea nevoie de ceva sfaturi si nu in ultimul rind....pentru ca asta ma interesa cel mai mult.... dupa schimbarea
'mobilierului" se decicleaza acvariul chiar daca folosesc apa din el sau sunt obligat sa o schimb.....dupa cit timp pot sa il repopulez?
imi cer scuze dar nu inteleg termenul..." pat fluidizat"...filtru in sine este un mediu lichid, doar asta face..filtreaza apa...
mersi foarte mult....nu am pus in acvariu... inca sunt intr-un borcan....pina nu gaseam un raspuns nu riscam sa le pun la pesti....inca odata multumesc....
Am gasit un muschi...nu necesita mediu special pentru ca e planta moarta sa spui asa,isi mentine culoarea fara sa fie nevoie de fotosinteza...astia le spun plante stabilizate..nu au nevoie de apa lumina...nimic...am pus acest muschi intr-un borcan sa vad daca schimba proprietatile apei....in primul test unde a stat 3 zile in apa ,mi-a ridicat NO3 la maxim pe testul GBL... am schimbat apa..clatindul in 10 ape inainte.. al 2-lea test dupa inca 3 zile de stat in apa NO3 era la valoarea apei de la robinet...adica intre 25 si 50 ,l-am mai lasat inca 3 zile... nici o schimbare dor o slaba nuanta de verde...in rest nici o schimbare...mentionez folosesc teste GBL 6in 1 sti ca nu sunt prea bune....am schimbat apa .. la fel clatire ... dupa o sapt nici o schimbare...am pus apa fierbinte pe el ..s-a colorata apa nu foarte tare dar s-a colorat... l-am clatit cu apa fierbinte pina a ramas apa limpede...l-am lasat cu apa fierbinte...inca o saptamina... normal .. se racise apa.....la fel o slaba nuanta de verde... a urmat inca o clatore abundenta in apa fierbinte... si lasat inca o sapta...nici o schimbare....simbata se fac sunt 2 saptamini de cind e in apa... si nu am semnalat nici o schimbare dupa testele GBL sunt la fel ca testele de la apa pentru schimb...unde cl s-a evaporat...
Deci, dupa testele GBL as putea sa introdic aceasta planta in acvariu fara sa imi modifice caracteristicile... dar.. acum e problema..daca caraseii incep sa ciupeasca din ea... oare se intimpla vre-o problema?
Inca nu am degind sa fac teste de acest gen....deja ...au saracii destule.. au trecut prin experiente dure cu mine si.. asta mai lipseste sa le bag " momeala"
Stiti careva ce efecte au acest plante in acvariu si asupra pestilor?
Poate cineva a facut vreo experienta
adrian09 wrote:Mersi ...
interesant...sa vad cum fac sistemul... ca vreau sa il tin sub acvariu...adica... am un suport de crom....destul de mare...140 x 60.. inaltime `120...si am raft la jumatate...sa zici un dulap fara usi
ma gindeam sa fac cumva sa montez filtrul in partea de jos....prin cadere merge sa zic de la acvariu la filtru pentru retur am nevoie de o pompa ,sta e clar... trebuie sa ma gindesc bine... oricum e o dee buna si cum ai spus...o sa mai caut si pe net sa vad ce gasesc in legatura cu filtrele exterioare construite personal...
alta problema...astazi am vazut o un guppy care tot trage sub filtru...tot sta pe acolo...nu se vede nimic pe el..pete sau rani....nu vad ceva schimbat..doar se ascunde pe acolo..
,ersi ...
interesant...sa vad cum fac sistemul... ca vreau sa il tin sub acvariu...adica... am un suport de crom....destul de mare...140 x 60.. inaltime `120...si am raft la jumatate...sa zici un dulap fara usi
ma gindeam sa fac cumva sa montez filtrul in partea de jos....prin cadere merge sa zic de la acvariu la filtru pentru retur am nevoie de o pompa ,sta e clar... trebuie sa ma gindesc bine... oricum e o dee buna si cum ai spus...o sa mai caut si pe net sa vad ce gasesc in legatura cu filtrele exterioare construite personal...
alta problema...astazi am vazut o un guppy care tot trage sub filtru...tot sta pe acolo...nu se vede nimic pe el..pete sau rani....nu vad ceva schimbat..doar se ascunde pe acolo..
vreau sa imi fac filtru exterior ...si vreau sa il fac din sticla...si nu stiu ce silicon sa folosesc...am silicon acrilis ci silicon sanitar Sanitar e pentru instalatii la chiuvete si..plasticuri... si cel acrilic la interioare...pereti etc...si ma gindesc ca sunt toxice pentru pesti...de aceea am intrebat ce silicon folositi la acvarii
am vazut ca testele nu sunt prea bune,avind eroae de interpretare prea mareiar bactopur si asocilin am sa cumpar mainea in Week and e inchis...
deci ..in primul rind trebuie sa imi procur o filtrare exterioara..
mama ei de treaba...sper sa nu ai pierd pina imi faca filtrarea...
ce tip de silicon folosesti pentru acvariu?
am citit si despre filtrare cite ceva...dar despre filtrul propriuzis pe care l-am achizitionat odata cu acvariul...tot nu am informatiistiu ca are 5 straturi de filtrare,niste cutiute de plastic cu pietre in ele...astea sunt 4 si a cincea cu... un burete ceva...casetele de plastic au acel pietris de culori si marimi diferite fiecare...filtrul mic de 5w are doua rinduri de filtrare..
acum ca tot am inceput sa citesc...am o nedumerire,...ce ar trebui sa fac cu carbunele activ...acolo scria ca e bun ..filtru bacperian....dar ca la fel de periculos...iti poate intoarce bacteriile ne dorite in bazin...ce sr trebui sa fac...sa il scot sau sa il las?
spalatul acvariului si filtrul.. ,,tot...am facuto cind am adus acvariul si pestii...acum 2 luni...nu stiu cit de ciclata e apa dar de cind a avut acea pata mai inchisa si am nceput sa citesc...fac in asa fel incit sa nu deciclez acvariul..filtrul il spal intrun bol in care pun apa din acvariu...apa pentru schimb sta cel putin 3 zile lintr-o cuva de plastic,descoperita...
se pare ca acest Bactopur... e un medicament universal...la multe boli se foloseste.
deci ,nici tu nu crezi ca e boala de bumbac
Infectia bacteriana nu nu ai afecteaza si pe guppy?
mersi pentru sfat
ma duc s avad cit costa Bactopurul...am un petshop aproape.....sunt niste preturi......de iti vine sa ai arunci in Sena\
si care ar fi tratamentul?
dar si din ce cauze apare astfel de infectie
?
sper ca intra si filmuletul
https://www.facebook.com/adii.adi.733/videos/1111939615552688/?l=2028125915639230221
adrian09 wrote: Buna seara

Mai intai sa ma prezint
sunt Adrian..am un acvariu de 100 l achizitionat de la un amic care nu avea grija deloc de pesti.A spus ca a avut 4 carasi aurii,cind eu l-am luat mai avea 2...apa colorata..geamurile verzi imi era mila de ei...si l-am luat..nu stiam nimic de ce inseamna sa ai un acvariu...dupa ce am facut prostia de a schumba apa in totalitate....spalat si acvariu si filtru.. tot.. lam si populat... apoi am aflat ce gresela am facut...dupa aproape 2 saptamani a aparut pe burta masculului o pata neagra... atunci am inceput sa caut si am aflat ce facusem...,dar ..spre norocul meu... acea pata neagra era de fapt semnul ca el se vindeca de ... migration sau asa ceva...m-am bucurat, si i s-a retras pata
intre timp am cumparat 4 guppy 3 f si un m,stau la un loc.. nu am plante.. cind am luat guppy ,i-am bagat intr-un acvariu mai mic iar acel acvariu in cel mare... am zis ca se vor obisnui ... sa nu ai manince carasii... , acum nu mai e asa...cumparasem si un filtru mic...trixie<45 l ,5 w pentru acvariul cel mic...despre filtrul de la acvariul mare... nu stiu date, dar am observat ca debitul este cam mic.... nu are deloc presiune... chiar daca e spalat si cum am desfiintat acvariul mic am bagat si filtrul cel mic in acvariul mare
Carasul M, avea o pata mai deschisa pe spate,chiar in fata de inotatoarea de pe spate.. mai deschisa ca nuanta..spre alb...problema e ca au mai aparut si altele ..cam de o saptamina am vazut , dar se cam deschid la culoare ,,se fac spre alb....nu sunt puncte gen gris,sunt pete de diferite forme si dimensiuni....este o boala sau pur si simplu isi scimba aspectull cum am vazut unii carasi cu alb si auriu...
o sa pun si nu sunt prea clare dar se vad petele clar
prima cu pata neagra de care am vb mai devreme ,acea pata s-a retras dar se vede acea pata mai deschisa de pe spate
a doua se vad petele albe.....
schimb 30 l de apa la 3 zile,apa statuta ,la fel 3 zile.nu folosesc tratamente de apa...
dupa testele GBL
cl=0
ph=7,5
gh=4,7,14,14d
NH2=0
NH3=intre 25 si 50...nu pot spune exact.. intre cele doua valori... asa e de la robinet

pestii sunt vioi .. mincaciosi...le dau mincare odata pe zi...
ati putea sa ma lamuriti ce este?
Buna seara

Mai intai sa ma prezint
sunt Adrian..am un acvariu de 100 l achizitionat de la un amic care nu avea grija deloc de pesti.A spus ca a avut 4 carasi aurii,cind eu l-am luat mai avea 2...apa colorata..geamurile verzi imi era mila de ei...si l-am luat..nu stiam nimic de ce inseamna sa ai un acvariu...dupa ce am facut prostia de a schumba apa in totalitate....spalat si acvariu si filtru.. tot.. lam si populat... apoi am aflat ce gresela am facut...dupa aproape 2 saptamani a aparut pe burta masculului o pata neagra... atunci am inceput sa caut si am aflat ce facusem...,dar ..spre norocul meu... acea pata neagra era de fapt semnul ca el se vindeca de ... migration sau asa ceva...m-am bucurat, si i s-a retras pata
intre timp am cumparat 4 guppy 3 f si un m,stau la un loc.. nu am plante.. cind am luat guppy ,i-am bagat intr-un acvariu mai mic iar acel acvariu in cel mare... am zis ca se vor obisnui ... sa nu ai manince carasii... , acum nu mai e asa...cumparasem si un filtru mic...trixie<45 l ,5 w pentru acvariul cel mic...despre filtrul de la acvariul mare... nu stiu date, dar am observat ca debitul este cam mic.... nu are deloc presiune... chiar daca e spalat si cum am desfiintat acvariul mic am bagat si filtrul cel mic in acvariul mare
Carasul M, avea o pata mai deschisa pe spate,chiar in fata de inotatoarea de pe spate.. mai deschisa ca nuanta..spre alb...problema e ca au mai aparut si altele ..cam de o saptamina am vazut , dar se cam deschid la culoare ,,se fac spre alb....nu sunt puncte gen gris,sunt pete de diferite forme si dimensiuni....este o boala sau pur si simplu isi scimba aspectull cum am vazut unii carasi cu alb si auriu...
o sa pun si nu sunt prea clare dar se vad petele clar
prima cu pata neagra de care am vb mai devreme ,acea pata s-a retras dar se vede acea pata mai deschisa de pe spate
a doua se vad petele albe.....
schimb 30 l de apa la 3 zile,apa statuta ,la fel 3 zile.nu folosesc tratamente de apa...
dupa testele GBL
cl=0
ph=7,5
gh=4,7,14,14d
NH2=0
NH3=intre 25 si 50...nu pot spune exact.. intre cele doua valori... asa e de la robinet

pestii sunt vioi .. mincaciosi...le dau mincare odata pe zi...
ati putea sa ma lamuriti ce este?
 
Forum Index » Profile for adrian09 » Messages posted by adrian09
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com