[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paradoxx
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Message
In general,imediat dupa achizitionarea pestilor din petshop,ai putea avea pierderi deoarece ai vazut cum stau acolo,ph-ul nu e mereu stabil si mai niciodata..."agreabil"...Poti avea pierderi si dupa 2 saptamani de la achizitionare,fara ca tu sa fii de vina.Poti cumpara fara griji,doar uita-te atent la comportamentul celor care ii procuri.SI eu am pierdut un cory din 5 la 10 zile de la achizitionare.Acum toti ceilalti sunt super ok,si ma indoiesc puternic de faptul ca apa mea a fost de vina.In legatura cu melcii,poti lua pesti mancatori de melci,sau melci mancatori de melci,insa DOAR daca problema devine FOARTE agasanta,pt ca eu sfatuiesc ca oricine are melci,sa ii pastreze.La mine au devenit sute in cateva zile fara pesti,si la ordinul NUL in cateva zile dupa cumpararea febletei mele de Botia histrionica sau kubotai(nici acum nu imi dau seama ce am,seamana f mult intre ele,mai ales pui cum il am eu).Iti recomand cu MAXIMA seriozitate un botia histrionica.Nu creste atat de mare si urat precum Macracantha si poate deveni usor atractia acvariului.La mine asa e,caci synodontisul sta numai pe si sub creanga
opincarul wrote:

@paradoxx, singurul mod in care poti scapa de ochii vigilenti ai soacrei este sa-i umfli. Tertipurile nu functioneaza, sunt specie aparte


MOR ! MOR ! MOR DE RAS !! Nu am mai ras asa de ceva vreme,iar acum nici prea fericit nu sunt.Dar mor de ras,e incredibil ce poti sa citesti si sa AFLI pe un site de acvaristica :lol))) Un adevarat paradox...

Koala: Multumesc de info,chiar nu stiam ca exista asemenea regim dur pt ramoace
Imi amintesc cand ma duceam la pescuit si puneam viermii in diferite cutii,pungulite,etc....Aveam numai scandaluri pe tema"scarboseniilor tinute in frigiderul familiei",asa ca ai putea scrie pe cutie: Mancare serviciu Koala Incat sa creada ca e mancarea pachet la serviciu,si sa nu se uite in cutii,chiar daca stie ca nu obisnuiesti sa iei pachet de acasa Dar asa daca ai fi descoperit,macar ar fi cu tema amuzanta
Cred ca problema cea mai mare vine de la filtrare.AI doar un filtru intern,acela pe care il am si eu,dar totusi nu e suficient pt bazinul respectiv,din cate stiu la discusi trebuie filtrare masiva
oki doki am mai citit,dar nu inteleg cum faci sa curga apa din acvariu pe tevi in jos...ca sa o urc stiu,dar nu stiu cum sa o cobor fara sa gauresc acvariu
scuzati intrebarea,dar exista vreo problema daca foaia de polistiren este pe toata suprafata acvariului,dar e din 2 bucati?Sunt apropiate la milimetru,chiar date cu un strat de banda adeziva in locul unde se intalnesc,dar cat de grava e problema ?
Fasiile arata asa ------|-- Locul cu "|" este locul unde se intalnesc...
Sa faci schite cu totul si sa explici exact sa imi fac si eu o idee dupa al tau
sau 2 sun sun-uri 403 B Te ajung la jumatate de pret dintr-un singur Eheim EU pe asta o sa mizez la 350 al meu.O sa am un sun sun 403B si un Aqua Pro 1200.PLus omniprezentul Resun 1200(in loc de pompa de valuri + filtrare mecanica)
e amuzant faptul ca si eu alesasem red tapajos pt setupul meu,insa sunt inca in dubii avand in vedere faptul ca nu stiu ce/cati masculi/femele trebuie sa iau in setupul meu, pt ca daca au loc contradictii intre ei,eu nu pot sa renunt asa usor la ei,nu am cui sa ii donez/vand etcdatorita distantei mari dintre ceilalti acvaristi.Daca fac pui,nici nu mai zic...
nici mie nu imi plac hoplo,dar sunt draguti.Faptul pt care amintii de ei este pentru ca stiu ce teme se discutau acu 10 ani in urma despre acvarii cu oscari si hoplo,hoplo fiind poate atunci cei mai usor pesti de gasit,iar toti care aveau americani,aveau si niste sanitari supravietuitori din acvariile de inceput de mai demult,iar aceia erau bineinteles: Hoplo
Eu as vrea sa nu ti se aleaga perechi,sa ramai cu toti 4 Iar asa sa mai adaugi ca in vremurile bune ceva hoplo sau gibbicepsi,chiar daca consideri ca oscarii sunt atractia principala
acest video e....melancolie...

Preconizezi cumva raportul de sexe ? Poate datorita comportamentelor ? Vreau video cu noii oscari
La faza cu filtrul raspunsul vine in functie de ce pesti vrei sa achizitionezi,dar cred ca nici in cel mai fericit caz,un singur filtru extern poate sa faca fata unui acvariu de dimensiunile astea,dar totusi e o achizitie promitatoare.La restul nu ma pricep
Cu siguranta NU trebuie desfacut tot si lipit la loc.O semi carpeala e maximul necesar pt o asemenea scurgere,mai ales ca zisesi ca e f mica.Poti lua si o scobitoare sa "indesi" acolo putin silicon din interiorul acvariului,iar apoi nivelezi cu degetul.
imi dadura lacrimile cand vazui ce frumos....As vrea sa am si eu posibilitatea sa imi permit asa ceva,un loc de munca ceva....felicitari,ai ce MULTI dintre noi doar visam.Cat de mult as vrea sa gasesc si eu servici stabil in Anglia.....
omg !
stim cu totii f bine povestea oscarilor din trecut Ceea ce inseamna ca fiica ta are ~ 15 ani ....omg ce trece timpul...Ar fi fost frumos sa mai traiasca,inca 3 ani si ar fi apucat nunta
asa pt inceput,care iti place mai mult ?
adevarat,plus ca ar trebui sa te axezi si pe filtrare
da-i drumul.Cand ii face,ii face si gata .Poti aspira la propriu puii cand iasa cu furtunul de schimbul de apa Din acvariu in galeti,din galeti intr-un alt acvariu/recipient.
 
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com