[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paradoxx
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
substratul nu e rau, ce ma ingrijoreaza este apa cetoasa, semn ca nu e ciclata si cel mai probabil si ca suprahranesti. nu te descuraja in ciuda "certurilor", suntem certareti pt ca avem de. a face cu astfel de acvarii in fiecare zi aproape si ne e greu sa incepem mereu cu vorba blanda, insa te asiguram ca vrem tot ce e mai bun pt tine, pestii si portofelul tau. nh te descuraja si keep in touch
si ce aranjament aquascapeist cu SCARA larga de posibilitati
in 25 de litri, xipho merge doar cu alti xipho. se stie ca sunt niste rai cand spatiul este mic
acum sa nu ti-o iei in cap si sa te lasi de acvaristica peste un an plictisindu-te crezand ca ai atins apogeul
nebunia naibii ^^
FELICITARI !
Sper ca ai dreptate, eu îmi imaginasem ca ai lasat canistrele undeva intr.un colt al camerei si ca speri sa supravietuiasca. Cu ele închise, este destul de logic ce spui. Sa speram ca ai dreptate
Sper ca nu inteleg bine, dar ai lasat cumva canistre le cu material filtrant fara apa sperand totusi ca vor supravietuii 18 ore? Daca da, sa sti ca nu o vor face si mai mult ca sigur vei lua ciclarea de la inceput, ar fi avut sanse numai daca erau in apa. Daca nu inteleg eu bine, îmi cer scuze ^^

Ca design, stai linistit; precum am zis mai sus, cu africanii orice piatra va arata super, iar acea culoare ruginie este de preferat, vei vedea. Mai mult decat atat, va disparea cand pietrele se vor umple de alge, aceasta parte a pietrelor cu alge e una din preferatele mele în acvaristica.
s-a mai discutat motivul sariturilor pestilor,pot fi de la foame,la sperieturi,apa "rea",instinct de "vanare" sau pur si simplu instinctul. nu vei avea raspuns la" de ce imi sar pestii" prea curand,mie mi-au sarit 2 masculi si 1 femela de black moscow intr-o singura noapte acu ceva ani,iar la acvariile open top vei gasii mereu pesti pe podea,indiferent de inaltimea apei,odata si odata tot o vei patii,de aceea profit de ocazia asta pentru a NU recomanda acvarii open top-acum ca vine un user si imi spune ca a avut dintotdeauna acvariile asa,e de inteles ca sunt pesti/acvarii/proprietari ce nu au avut de-a face cu asta- si intotdeauna sa puneti macar o plasa de tantari,un geam,orice peste acvarii, sunt patit de N ori.

Miscarea apei MEREU incurajeaza pestii la sarit,de aceea nu pun outul sa bata spre geam DECAT daca e la distanta sigura si valtoarea apei nu ajunge in geamul respectiv,nu doar o data am prins pestii in palma fix inainte de a ajunge pe parchet cand am schimbat apa datorita faptului ca nu am oprit filtrele
chimia apei tale nu e rea neaparat,pestii si in special viviparii sau killie vor sarii intotdeauna (in cazul tau si depunatorii de icre). Eu asa am ramas fara Bala shark in 2014
of of of
koala wrote:
Shubi wrote:Va salut

Si noi pa voi, cum zic oltenii...

PS: Ma bucur sa te revad.

Rectific : noi zicem ca voi ziceti "pa" in loc de "pe"
Iarasi faza cu "acu douaj de ani..." de care am zis în prima pagina a acestui topic. Treaba asta e foarte simpla:
1: calitatea pe?tilor nu mai este aceeasi(din cauza poluarii, hibrizarii, bla bla)
2: burete = schimburi mai mari si mai dese de apa
Material biologic = acvariu pt oameni lenesi, adica eu(schimburi de apa cand ni se scoala galeata). Am momente cand schimb apa zilnic si momente cand nu o schimb o luna intreaga.
Ma vad nevoit sa repet faptul ca ma încanta exercitiul pe care îl face Fadds, însa preconizez nota finala : acvariul va functiona în parametrii doar daca face schimburi regulate de apa. Koala a tot zis de.a lungul mileniilor ca schimbul de apa e sfant. Singura mica diferenta o face materialul filtrant, unde cu cat mai mult spatiu de stocare, cu atat poti fi mai lenes.

Later edit: mul?umesc @alinut pt sustinere
ai grija sa nu ii iei bolnavi, întreaba cand le.a venit transportul cu pesti sau asteapta urmatorul. dau si eu sfaturi la ai mari ca poate au uitat cum e cu dulcicolele astea ^^.
fetita nu mai actioneaza deocamdata,dar va recupera cat de curand daca ma-ntelegeti va citii din cand in cand si ne va injura,prin urmare scriem degeaba. scriu asta si in speranta ca ma va contrazice,dar e putin probabil ^^ lasati.o sa ceara sfaturi pe fb,am vazut acolo numai shmenari de shukari cu acvarii care mai de care...
imi cer scuze pt diagnosticul artificial atunci, credeam ca face cum am vazut ca fuck aia de urmeaza sa moara. ^^
doctor "da" femei
Ce-mi place elevele campeoane!
(las si eu comentul asta aici asa, sa fie în spiritul acvaristicii)
Ciorba sper ca nu a facut
Ooo daaa, ala da fundal 4D ^^
plantele sunt usor de crescut daca nu iei de.alea pretentioase. daca iei plante "easy",nu trebuie decat sa aprinzi becu
xipho fac asta, guppy nu

Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Go to: