[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paradoxx
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Message
cu ancistrusi.Tetrazone,cory si ancistrusi
Multumesc.Cu incarcatul bateriilor stim cu totii cum stam,orice pesti am avea..
Spune-mi si mie te rog daca se poate....Care este cea mai mare placere ca proprietar de africani,in ce masura iti este satisfacuta placerea de a avea pesti,si in ce fel te bucura experienta de a ii avea ? Ce iti place la ei ? Cum cresc? Ca sunt multi ? Ca sunt multi si colorati ? Pt ca eu ma gandesc la africani ca la un spectacol multicolor cu multi membrii draguti,insa cred ca un american ar fi mai "pasional" pt faptul ca au personalitati mai puternice si ii poti observa mai atent,mai clar si practic un american este mai concentrat asupra stapanului,africanii sunt doar in lumea lor.Poti explica ? Sunt inca in dilema
Daca nu ma insel,are vreo 34
o sa te sfatuiesc si pe tine cu black diamond cichlid din motiv ca ai acvariul mare
sunt la o nunta,si in timp ce lumea jucazeu intrebam pe nevasta ce s.ar potrivii si ne explicam unu altuia avantajele fiecarei specii,pt faptul ca la africani ai placerea de a avea mai multe exemplare,fiecare cu personalitatea si coloritul sau,iar la americani ai personalitate maxima cu marime maxima.pesti mai putini dar complexi
Ar fi super.arunci niste neoni negrii cu ancistrusi si felicitari oricum,sincer mie imi plac bazinele "aerisite",cu loc pt pesti,loc de inot pt pesti,loc de inot pt puii de pesti,etc.mult succes cu planul de acvariu.ceva ramirezi s.ar potrivii acolo maxim
o poti da inapoi la24
Mie imi place si asa cum arata dar nu s-ar mai numi joy of colors
Aceeasi intrebare si la mine,pestii fiind pesti iar noi iubitori de pesti,ne hotaram mai greu,dar suntem multumiti cu orice alegeri am face.niste americani mari ar arata super in acvariul tau,dar si niste africani s.ar dezvolta extrem de frumos in acei 400 ai tai.sotia mea ar vrea africani,dar inima mea tinde spre ceva mare si frumos decat spre ceva numeros si frumos dar mai micut.o sa urmaresc postul acesta,sper sa ma conving si eu
mie imi place acvariul tau despre inmultirea viviparilor nu am experienta
Pestele are vestita boala gris,citeste despre ea ..sper sa isi revina

http://blog.homepets.ro/2013/12/boala-punctelor-albe-gris-la-pesti.html
Horia wrote: experienta = " batranete "

La asta ma refeream
mda..nu e grav,dar totusi....ai facut vreo achizitie noua la pesti ?
EH,pana la urma,asculta de cei mai "batrani"
Cred ca cel mai bine ar fi sa nu te grabesti cu adaugarea de apa,daca ai 50% din el,ar fi pe undeva pe la 65-70 net,deci adaugarea de maxim 18-20 l la 24 de ore ar fi suficienta.
la "1" nu prea stiu ce sa raspund,aici depinde de cat ai lasat apa sau de cat timp poti lasa si cata apa la decantat.Daca apa este lasata la decantat cel putin 24 de ore,presupun ca poti pune chiar si cate 30-40 l pe zi,cu cat mai mult lasata sa "respire",cu atat mai bine.Primul schimb de apa il faci dupa aprox 10 zile cam 20-30% din totalul apei,dar asta depinde in ce stadiu e apa dupa ce faci testul final.Teste ale apei intre schimburi,sunt aproximativ degeaba,pt ca valorile pot oscila in functie de cata apa pui,cat de des,si etc dar poti face ca sa sti ce variabile ai,incotro te indrepti cu adaugarea apei si cat de stabil e ph-ul in functie de completare.Cel mai important test al apei este cel final,dupa 2-3 zile de la completarea totala a acvariului,unde valorile nu vor mai oscila atat de puternic.Programul de lumina nu prea conteaza,le poti da lumina oricum vrei tu,cum iti e tie mai usor,daca iti e bine cum i-ai invatat pana acum de 1 an,continua.Daca nu,obisnuieste-i dupa cum ai tu program.
L.E.: Carbunele activ lasa-l,este foarte recomandat.
Din ce cred eu,simptomele par a fi de la o apa de calitate slaba din cauza suprapopularii....Ar fi bine sa fie specificat exact numarul pestilor din acvariu
Superbitate,simt ca ma topesc dupa altumii astia,discusii pt mine sunt nuli in bazinul respectiv pe langa altumii acestia.Daca iti sarea din mana ?
Eh...tre' sa trecem prin toate ca sa invatam de toate.
 
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com