[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Kosmo
Forum Index » Profile for Kosmo » Messages posted by Kosmo
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by Kosmo
Message
Toti am trecut prin faza de ciorbita de peste. O sa treci si tu si o sa vezi daca nu e mai bine sa te axezi pe mai putine specii.
De exemplu: eu cred ca un mascul de betta sta cel mai bine singur intr-un acvariu mic si nu intr-unul comunitar. Poate fi la fel de usor victima (din cauza cozii tentante) sau agresor (asta ii e uneori temperamentul). Sper ca cei doi beta sunt de sexe diferite...
Neonii sunt mai in largul lor in grupuri mai mari.
Nu ai zis ce va impiedica cei 5 xipho sa devina 50 in cateva luni.
Conflictele "interetnice" au sa joace si ele un rol.

Cel mai important este sa iti iei acvariul si toate accesorile dupa ce te-ai hotarat ce vrei sa ai in el.
Nu imi dau seama ce ai acum, dar viviparii oricum o sa se inmulteasca destul de repede in conditii decente si o sa ai iarasi suprapopulare (sau canibalism daca nu sunt plante suficiente ca ascunzis)
Sa faci upgrade este firesc caci in 25 de litri poti doar sa ti un betta, dar gandeste mai bine ce pesti vrei sa bagi in acvariul nou.
Ce ai tu acolo sunt pesti destul de rezistenti dar nu foarte potriviti unii cu altii. Poate pui mai putine specii. Unor pesti le place sa fie in grupuri mai mari, altii nu isi suporta rudele.
Depinde de cum il organizezi.
Poti sa pui o placa orizontala care sa reprezinte suprafata terestra sau sa- l divizi vertical in zona de apa si de uscat.
In prima varianta sa ai grija cu unghiul in care pui placa ca sa nu iti ramana aer sub ea.
In a doua trebuie sa izolezi bine compartimentele sa nu iti intre apa si sa iasa pamantul.
Pentru varianta orizontala cu putin pamant iti recomand ca terestru sa ai pothos, fitonia si muschi. Poti sa ai o planta de pothos in alta parte si sa pui in pamant numai bucati taiate din ea caci se prinde bine si creste repede.
Daca le separi vertical atunci e mult mai usor caci ai mult pamant si nu ai o placa care sa iti umbreasca plantele marine.
Femela si masculul nu ar trebui sa stea in acelasi acvariu tot timpul, ci separati. Ii pui impreuna doar cand vrei sa ii imperechezi si asta in acvariul de depunere facut asa cum a zis eflorian dupa care ii scoti pe amandoi si it trimiti pe fiecare la casa lui.
Sunt si in Romania oameni care au boa si alte reptile:
http://www.animale.ro/forum/viewtopic.php?t=5298
Daca vrei o perche de scalari ia un acvariu de minim 120 de l. Dar in primul rand citeste pe aici mult, mult. Nu ai gresit ceva ai gresit tot!
:bbere:
Tu stii mai bine!
Solutia corecta este cea criminala. N-am idee despre caracterisiticile acestei testoase, dar asta cred in general.
Este trist, dar animalale exotice nu trebuiesc eliberate in mediu. Se pot inmulti si intra in competitie cu cele autohtone care oricum stau prost, pot transmite boli (exista cazuri cand animale au fost eliberate in mediul de provenienta si bolile luate in captivitate au exterminat populatiile locale) sau pot sa moara greu, chinuitor, de foame sau frig.
Cand iti asumi responsabilitatea pentru o fiinta vie nu trebuie sa te gandesti doar "vai ce dulce e!" ci si ca o sa creasca, o sa muste si o sa fie bolnava. Si ca eventual va trebui sa iei decizii dure...
Lipsa de responsabilitate este cel mai mare defect al multor "iubitori" de animale. Pot sa spun asta ca unul care stie :ninja:

Am douazeci de cobre, pot sa le dau drumul in parc? ca aligatorul este deja la strand...
Faptul ca sunt congelati si uscati in vid este o garantie a sterilizarii lor. Eu am folosit de la Sera. Cred ca a determina daca este vreo problema se poate face numai in urma unui examen de laborator...
Desi sunt adeptul produselor de firma nu cred ca neaparat ceva produs in Romania este prost. In fond, tehnologia si echipamentele sunt probabil aduse de afara. Singura problema ar fi tubi insusi, dar habar n-am de unde ii iau cei de la Sera si de unde ii ia Exotic SRL. Dar daca procesul tehnologic este respectat atunci nu vad problema.

PS. OT Am vazut ieri site-ul Aquael. Polonezii au putut sa faca ceea ce noi nici nu visam. Si la o calitate peste chinezi. Au cumparat chiar si o firma din Germania. La noi si pietrisul colorat si castelele sunt aduse de afara.
Este adevarat ca Fordul nu e Trabant, dar Trabi era o masina buna cand a intrat pe piata, iar in Romania se fac componente de Mercedes, BMW etc.
La fel nu poti compara un Ferarri cu un Fiat Punto desi sunt produse de acelasi trust in acelasi timp.

Nu zic ca nu poate sa fie o teapa asa cum ne-au obisnuit producatorii romani, dar poate la fel de bine sa fie un produs decent.
Pentru a ne forma o parare avem nevoie de probe si nu de prejudecati.
Un filmulet frumos cu un mascul superb la depunere
http://www.zippyvideos.com/9391690385377206/spawning/*bettatalk
De ce nu le pui in galeria de aici ca sa le vada toata lumea?
Adresa mea de mail
zabalovici@gmail.com
Suna splendid. Ar fi interesante niste poze.
Betta si cory respira din atmosfera asa ca singura problema este mudarirea apei. Va trebui sa faci schimburi partiale de apa des. Cu grija incap toti acolo, desi daca cory apuca sa creasca o sa fie inghesuiala. S-ar putea ca betta sa vrea mai mult "spatiu vital" si sa actioneze in acest sens

Nu ai spus daca ai vreo metoda de filtrare, dar daca n-ai macar ceva care sa miste apa acvariu nu o sa se cicleze. Eu am un acvariu de 10 litri, de carantina, si nu este stabil daca nu folosesc o piatra de aer pentru a introduce oxigen pentru bacterii (aici poate ma insel, dar asta e experienta mea) desi le-am importat din acvariul mare cu substratul.

Daca beta este agresiv si ataca mereu, cory o sa aiba probleme cu iesitul la suprafata pentru aer si nu o sa poata lua oxigen din apa daca nu il bagi cumva acolo. Mai ales noaptea cand ei sunt mai activi si plantele nu produc oxigen.

Ce plante si lumina ai? Ma intereseaza specii care nu vor multa lumina si sunt mici. Eu folosesc Microsorum si Anubias nana in acvariul mic, dar as vrea sa stiu si altele.
Cauta bine prin unghere unde putea sa ramana blocat si sa moara acolo.
Poate e complicitate: scalarii i-au dat in cap si au chemat melcul sa faca curat.
Interogheaza-i cu atentie!
Daca nu alegi tu ce pesti vrei o sa se selecteze ei prin selectie naturala. Conditiile tale or vor fi mai favorabile unora care o vor duce mai bine si vor supravietui or vor fi defavorabile amandoura si....

Problema e ca toate pot sa para bune si frumoase si dupa aia o epidemie sa ii ucida pe toti pentru ca au organismele slabite de conditiile nefavorabile.
Nu cred ca un peste poate sa moara de stress, dar poate sa nu manance si sa moara din slabiciune de o boala pe care altfel nu ar contracta-o.

Tineai pisica in cusca hamsterului si ii hraneai cu morcovi pe amandoi?

Mai toti am inceput cu ciorba de pesti si dupa un timp am ajuns sa avem mai putine specii. Eu am avut caras si conhoniusi in acelasi acvariu si desi le convin aceleasi temperaturi si sunt din acelasi grup de pesti cand carasul a crescut si devenit mai greoi din cauza voalului era prea lent ca sa manance cu rapizii conchonius. Si un caras e lacom . Se baga ca un porc, dar pana prindea el ceva aia mici si iuti curatau tot.

Mie mi-se pare foarte dificila combinarea unor specii in acvariu in general, mai ales cand sunt specii cu cerinte opuse.
Fulgii plutesc mai mult decat granulele.
Spirulina de la Sera o lipesti de geam si acolo ramane.
Consumul de curent va fi impresionant!
OT
@Sandu -Io cred ca Looser e foarte priceput si pertinent in a da sfaturi
http://www.animale.ro/forum/viewtopic.php?t=5680

@ Looser - sper sa nu te superi, dar cantitatea de posturi pe care o ai mi-a atras atentia.
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com