[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Faina achizitie, din cate stiu daca nu-i ajunge intensitatea luminii nu se coloreaza asa intens, dar nu am avut inca asa ca asta e doar din auzite
Poate fi congestie alimentara : un bol alimentar nedigerat care a obturat tractul digestiv, asta poate aparea de la o hranire monotona cu mancare uscata sau cruda mai mult timp acelasi tip de hrana. De obicei apare de la hrana uscata (granule) care e mai greu digerabila. tratamentul era unul cu alaun-gasesti prin farmacii sau la magazine naturiste dar trebuie sa caut si eu sa vad cum e, daca asta e adica nu vre-o boala si pestele are pofta de mancare trebuie sa diversifici hranirea, o solutie ar fi si artemia congelata-e laxativ, atunci ultima masa pe ziua de hranit indiferent ca o dai dupa amiaza sau seara o dai cu artemia, granule doar in prima parte a zilei, dar acum un timp da-i artemia.
L.E. La anabandide nu prea poate fi vorba de probleme de inghitit aer pentru ca ei asta fac toata ziua datorita sistemului lor respirator (labirintul) : trebuie sa i-a si aer atmosferic nu respira doar prin branhii
Asa cred si eu ca sunt rontaite nu pare a fi boala, cel mai bine scoate-l si ai sa poti sa vezi daca se regenereaza
Frumos bazinul, imi place ..stiu ca-mi place
mugurel wrote:

Acusi le concepe, tot din lemn, sa fie asortate cu restul...
Si daca se incordeaza foloseste si piatra, un preview cu proiectul in sketchup:

Adica astia doi sunt Batman si R..obin ?!
Faye wrote:Pietrisul nefiind poros, suprafata utila bacteriilor e mult mai mica decat a siporaxului, de exemplu. Dar ceva bacterii sunt si in substrat, ca si pe toate celelalte suprafete din bazin, de altfel. N-as sti sa calculez totusi procentajul.

Nici eu nu as putea sa calculez .. chiar daca substratul/granulele de nisip nu sunt poroase daca marimea granulelor e cea optima adica pana in 2-2,5 NU mai mare (aici se considera ca substratul are granulatie amestecata de la fin la 2-2,5 si nu doar de marimea asta, adica nu e cermut); spatiul dintre acestea e ideal pantru colonizare cu bacterii, un substrat mai gros oferind mai mult loc de colonizare, undeva intre 5 si 8cm e cel mai folosit desi se poate merge pana la 10-15 cm ajungand la principiul DSB= deep sand bed astfel ajunge substratul principalul filtru in acvariu , dureaza cateva luni sa intre complect in functie
um02122 wrote:ca Iliescu, sarac si cinstit.

Numai cinstit n-a fost asta ,principalul vinovat la situatia din Ro e el, am ceva dubii si la sarac .. raportat la grosul populatiei nu e- ce bazine si-ar trage liliacu(sau multi dintre noi) cu pensia lui daa fost presedinte , toti baronii de azi lui ii datoreaza intr-un fel sau altul bunastarea in care traiesc, asa ca banuesc ca unii ii sunt/fost si recunoscatori
Nu numai mamica, daca taticul nu face treaba cum trebuie se vor tot albi , mancare buna-eventual si ceva congelate si putina rabdare cateva depuneri, mai invata se mai maturizeaza..
Disciponel wrote:Pestii..."e muti" saracii...asa i-a lasat Domnul...stii vorba "mut ca un peste"...

Aici o sa te contrazic putin: imi aduc aminte de sunetele scoase de perechile de scalari si de discusi cand ma apropiam de puii lor- un fel vibratie in surdina , iar la marini am avut o demoisela care "maraia " la mine cand umblam in bazin iar acum am un hepatus(cat o mana zdravana de barbat, o schioapa maxima de-a mea) care efectiv grohaie la mine cand curat acvariul si ma mai si ataca ceea ce nu-i foarte placut stiind ce bisturie are la coada pe care chiar are intentia sa le foloseasca.
L.E. Normal astea nu vor trezi pe nimeni noaptea
Nu stiu, da e grozav
Imi place si mie mult, bazin tipic de cichlide americane : curat , substrat-exact ce trebuie, pesti frumosi sanatosi, pacat ce nu e mai adanc(lat)-fata/spate
Trebuie sa fie uscat si naturalizat adica tinut in apa(cu sare e mai bine, e buna si fierberea) pana sta scufundat , procesul asta poate dura de la saptamani la luni de zile ,depinde cat de mare /gros /crud e lemnul. Daca il bagi prea crud se umple de "muci" un film bacterian dar in sine nu foarte daunator :melcii si /sau ancistrusii il curata. Cu lemnul de pomi fructiferi poti avea probleme datorita substantelor cu care au fost stropiti in timp , total de evitat cel de conifere. Se mai poate folosi radacina/butuc de vita de vie-iarasi atentie la cu ce si cand a fost tratat. Cel mai usor, iei din comert
bulan77 wrote:La 240 de litri nu mi se pare ca ar sta inghesuite 6 ciclide si un pleco.


Hm, depinde cat e de crescut pleco pentru ca eu am vazut si de 60 de cm
mugurel wrote:Eu la pozitia anemonei fata de pompa ma ingrijorez, dac-o prinde pompa nu un pui ci mii de flenduri ti-o face.
Iar acvariul va cunoaste Armaghedon-ul.
Mut-o repede sau pune o plasa fina pe pompa ...

++++ Exact la asta ma gandeam cand am vazut poza, nea mugurel smilie
Deocamdata
Sau poate i-a mutat in alta parte , mai verifica prin acvariu..da poate fi si ancistrusul
Faye wrote:N-ai imaginatie! Hai ca nu e COMPLET inutil(izabil)a!

O fi obosit.. sau si batran?!
Nu trebuie sa scoti nimic la mine au ramas toate vietuitoarele adica pesti si corali moi in bazin-asta aveam atunci, a si scoici(astea in momentul adaugarii H2O3 nu stiu cum au reactionat pentru ca din ele nu vedeam decat valvele goale lasate de pesti dupa ce le mancau,dar dupa tratament la o perioada au reaparut "carcase"de scoici). Eu am folosit doza de 40ml/100l incepi asa si vezi cum suporta, scria in schema de tratament ca poti merge pana la 70 ml/100l, tot la doua zile schimbam doua galeti de apa si refaceam doza pentru toata apa-1000l , lucram in ture si asa imi permitea timpul sa fac, trebuie sa amintesc ca timp de doua ,trei luni am lasat un UV sa mearga non stop desi la aia 11w( parca) cat avea mare lucru nu insemna in 1000l, nu foloseam protein skimmer ci aveam in sump un compartiment cu cantitatea adecvata de Miracle Mud-nu ma intreba cat ca nu mai stiu dar era cea recomandata de firma germana de la care procurasem mud-ul (Aquaristik-Shop ,nu stiu daca mai exista) compartimentul avea 60/40 cm iar grosimea mud-ului era de ~6cm. Tratamentul l-am facut pana am vazut o reala imbunatatire a starii pestilor si ca au reanceput sa manance
Fain, curat, pesti nu da corali mai poti daca vezi ca in continuare se mentine
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com