[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ozi
Forum Index » Profile for ozi » Messages posted by ozi
Message
Am facut un tura noua de teste:
- salinitate: 1.026
- pH: 8.6
- NO3: 20
- PO4: 0.25
- Ca: 440
- dKH: 9.5
Pare ceva mai bine ca in vechiul acvariu, dar inca mai am de lucru pana sa fie totul in regula.
In afara de a schimba becul cu unul Omega Sea 50/50 (10000K/actinic), si a muta pompele de valuri, alte modificari nu am facut.
Nu prea imi place culoarea mai mov, dar din pacate nu am reusit sa gasesc becuri de la Curent USA in Canada (iar luat din State devenea prea scump).

image

image

image

O modificare mica pe viitor ar fi schimbarea locurilor ciupercilor rosii cu Turbinaria din spate-stanga-jos (unde abia se vede).
In sfarsit revin cu niste poze ceva mai omenesti si un mic video. Sambata am adaugat o pereche de Pajama cardinals (Sphaeramia nematoptera). Azi am comandat un nou tub PC, deoarece cel vechi a facut deja 12 luni si se vede pe corali ca nu mai este satisfacatoare lumina, deoarece sunt mai "stersi" la culoare.

Senzorele de nivel:

image

Finger-leather-ul si-a mai revenit:

image

image

image

Laterala dreapta:

image

Laterala stanga:

image

Ansamplu:

image

Si un mic video:

Pur si simplu nu m-am putut abtine

image

image

image
Radu.U wrote:da ai vazut vreodata un acvariu marin sa fie urat?
sau sa fi auzit tu un acvariu marin cu probleme pe acvariu.ro ?
...


Tu cred ca nu ai dat peste nano-urile lui yonutzzz_92. Baiatu asta intotdeauna facea cum il taia capul, nu cum ii recomandau colegii de forum. Acvariile lui erau de-a dreptul triste....ca sa nu zic urate. Pacat de banii irositi si vietuitoarele ucise/chinuite smilie
Nici eu nu cred ca lumina iti va fii suficienta, dar pentru inceput si pentru primele cateva luni pana vei incepe sa-l populezi cu mai multi corali ar trebui sa fie ok.
Eu la 70L am folosit o lampa asemanatoare (PC) de 65W care avea tubul jumate actinic/jumate 10 000 k si lumina a fost suficienta pentru orice coral moale (ciuperci, zoas, leathers, GSP, etc) sau LPS (hammer, turban).
Acum am trecut la un acvariu de 125L si folosesc tot aceasi lampa ca inainte, numai ca mi-am ridicat toti coralii mai sus pe pietre.
Nici eu nu cred ca lumina iti va fii suficienta, dar pentru inceput si pentru primele cateva luni pana vei incepe sa-l populezi cu mai multi corali ar trebui sa fie ok.
Eu la 70L am folosit o lampa asemanatoare (PC) de 65W care avea tubul jumate actinic/jumate 10 000 k si lumina a fost suficienta pentru orice coral moale sau LPS.
Acum am trecut la un acvariu de 125L si folosesc tot aceasi lampa ca inainte, numai ca mi-am ridicat toti coralii mai sus pe pietre.
Suna interesant. Cu ce ai vazut pe net ca era strangulat?
Oare ar merge cu asa ceva - Zip-Ties - sau trebuie ceva mai moale gen elastic?
Dar de toxina ce va fii emanata de finger leather cand il tai pot scapa cu carbune activ si skimmer?
Si cum imi recomanzi sa il "lipesc" apoi pe alta piatra?
In trecut am mai facut fraguri din el, am taiat cate un "degetel" si l-am pus intr-un pahar cu pietricele pe fund si inapoi in acvariu timp de 1 saptamana, dupa care se atasa singur.
Dar varianta asta nu prea cred ca ar merge asa de bine cu fingerul mare.
Intre timp mi-am luat bio-pellets de la Vertex si vad ca nu au nici o data de expirare pe pachet.
Ma interesa aspectul asta, deorece la sistemul meu nu am nevoie de cantitati mari si nu vream sa expire nefolosite.
Acest topic se poate inchide, deoarece acvariul a fost mutat intr-un cub Solana de 125L si i-am deschis alt topic aici: UNDER DA SEA - Solana Cube 125L
Duminica am mutat intreg continutul acvariului de 70L in cubul Solana de 125L.

image

La echipamente am mai adaugat o pompa Maxi-Jet Pro 900, in rest totul e din acvariul vechi.

Echipamente
Acvariu: Solana - 50cm X 50cm X 50cm - 125 litri
Lumina: Current USA PowerCompact - 50/50 10,000K/actinic - 65watts
Filtrare: AquaClear 50 (carbune Chemipure Elite si bio-pellets Vortex) cu surface skimmer + AquaClear 30 (cheato)
Pompe de valuri: Powerhead AquaClear 50 + Koralia nano + Maxi-Jet Pro 900
Skimmer: RedSea Prizm
DIY: sistem auto-top off cu 2 senzori de nivel si pompa Aqua-lifter

Vietuitoare
- o pereche de clowni Ocellaris
- un Yellow-tail Blue Damsel (Chrysiptera parasema)
- un Cleaner (Lysmata amboinensis) si un Blood/Fire shrimp (Lysmata debelius)
- un Scarlet Reef Hermit Crab (Paguristes cadenati)
- 1-2 melci Trochus
- zeci de asterine, bristle worms, mini-brittle stars si tot felu de melcisori de 1-2 mm.
- Hammer coral (Euphyllia)
- Finger Leather (Sinularia)
- Toadstool Leather (Sarcophyton)
- GSP (Pachyclavularia)
- Turban Coral (Turbinaria)
- Ciuperci (verzi vargate, mov, rosii, maro)
- am gasit ascuns sub niste roci, lipit de fundul acvariului un vierme ce pare a fii un feather duster de vreo 5-6 cm, de care nu stiam pana acum si habar nu am cum a aparut. L-am `plantant` in acvariul nou intr-o locatie vizibila.

O poza de Duminica la aprox o ora dupa setarea acvariului:

image

Apele s-au mai limpezit, dar la 3 zile de la mutare, coralii inca nu si-au revenit complet.
GSP stau tot inchisi, iar ciupercile inca nu s-au deschis la marimea obisnuita.

image

Am totusi o problema: e vorba de Finger leather-ul care atarna in fata acvariului. S-a intamplat progresiv de-a lungul ultimelor 2 luni, cand crescand la o marime sanatoasa si impins de curentii de apa de la pompa koralia, nu a mai putut sta drept si a inceput sa se incline ca Turnul din Pisa. :p
Cam 1/3 din lungimea tulpinii sale s-a atasat de piatra, deci e mai greu de "indreptat".
Dupa parerea mea sunt 2 solutii:
a) intorc acel bolovan 180 grade in speranta ca finger leatheru se va indrepta de la curentii pompei maxi-jet
b) il tai pe nenorocit cu bisturiul/foarfeca si incerc sa-l atasez pe alta piatra, desi nu ma prea pricep la asta.
Care credeti ca ar fi varianta mai buna.
Primesc cu drag orice alte sugestii si comentarii.
Mosu, de ce nu ai pus backgroundu negru?
Ca parca s-ar "integra" mai bine cutiile de overflow si pompele alea, fiind toate aceasi culoare. Apoi le lasi sa se umple de coralina / GSP / etc.
Parca si coralii arata mai colorati pe un fundal inchis la culoare.
Va trebui sa plentezi destule plante (preferabil cele cu crestere rapida) astfel incat sa tina nutrientii sub control si sa creeze umbra peste masa apei.
Nu sunt sigur 100% dar cred ca algele se pot inmultii sexuat prin spori, care ar trebui sa supravietuiasca perioade vitregi indelungate pana conditiile devin prielnice si te trezesti din nou cu alge.
Daca il iei pe ala Blue, vei avea un acvariu inchis la culoare, albastrui, pestii nu vor arata frumos colorati, in schimb coralii vor arata "flourescenti", vor iradia o culoare dementiala.
Daca mergi numai pe un tub, ia-l pe ala Day ca va fii lumina alba, iar pestii vor fii frumosi, iar coralii vor avea culoarea normala.
Fain ar fi sa poti pune ambele tuburi, iar seara sa-l lasi aprins doar pe cel albastru....dar asta o poti face pe viitor, cand vei avea corali.
Eu am crescut o anemona bubble-tip de la un pui mic si amarat pana la un porcan prea mare pt un nano la sub 1 W/l tub PC 50/50 daylight/actinic.
Parerea mea e sa tii numai o pereche de clowni in 50 L, altfel vei avea probleme de la nutrientii in excess.
Nu-ti pierde banii aiurea pe skimmere ieftine ca NU MERG CA LUMEA!!! Pur si simplu nu exista un skimmer ieftin pentru un nano care chiar sa faca treaba buna (mai ales ca nu vei avea sump, deci iti trebuie un model mic). Eu nu am avut protein skimmer in nano-ul meu in primul an si jumate si crede-ma pe cuvant ca nu am avut nici o problema...merg chiar mai departe, pana la a spune ca de cand mi-am cumparat un Prizm skimmer acum aproape un an nu am observat vreo diferenta in bunastarea coralilor sau parametrii apei. Dar nici skimmerul meu nu este prea profi.
Pentru un FO chiar ca nu conteaza ce lumina pui (desi anumite spectre la neoane s-ar putea sa-ti favorizeze algele)
Imi place la nebunie cum arata covoarele de GSP, mai ales cel vertical.
Clar mai am nevoie de inca o pompa la mine in acvariu.
HumanFace wrote:
...
Si inca o intrebare: Aiptasiile fac rau in afara faptului ca se inmultesc excesiv? Ca am vazut la petshop niste aiptasii cat cepele si aratau super!
Multumesc!


Din pacate, DA!!!
Vor intepa cu o toxina mai ales coralii, dar posibil si pestii. Cand cumperi piatra vie, studiaz-o cat mai bine in prealabil, preferabil inca din apa astfel incat sa vezi daca sunt aiptasii, ca odata ce e in aer se vor retrage si nu le mai vezi. Alte chestii care trebuie sa le eviti sunt cyano si hair-algele. Daca exista asa ceva in acvariul din care vei cumpara piatra, mai bine NU ca apoi vei regreta!!!
 
Forum Index » Profile for ozi » Messages posted by ozi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com