[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ozi
Forum Index » Profile for ozi » Messages posted by ozi
Message
am eclozat artemia!!!! nu-i deloc asa de greu, am folosit un borcan in loc de o sticla rasturnata, si in rest a fost totul ok, chiar daca am hranit numai niste pui de guppy apoi.
numa pana acuma m-am ocupat de pesti dupa cum am crezut eu ca-i mai bine, fara sa citesc nimic, fara sa stiu de ciclare si alte probleme. ma gandeam ca daca am acvariu nou acuma, sa incerc ca fac totul ca la carte,sa imi iasa cat mai bine si mai profesionist.
sa am articolele,forumul cu parerile voastre ca si ghid.
iar partea cu pusul de mancare, tot de pe articolulu cu ciclul azotului am luat-o.
ok, o sa merg la un petshop si voi cauta solutie sau ce o fii cu colonii de bacterii necesare acvariului.
mi-am luat un acvariu nou, de 75 litri si de 2 zile l-am pus la ciclat.
am citit articolul de pe site cu ciclul azotului si cu tot ce trebuie sa faci, dar parca inca mai am nelamuriri.
in primul rand am filtru extern, din ala de sta agatat de geam,cu tub care suge apa si cu cascada micuta care o varsa inapoi in acvariu. e cu carbon activ si am citit prin forum pe vreundeva cum ca nu e prea indicat carbonul activ pt filtrare, ca neutralizeaza apa si cica nu e de dorit asta. mie mi se pare ok, adica pe aici sunt foarte populare filtrele astea externe cu carbon activ, aproape ca numai din astea se gasesc in petshopuri, iar clasicele pompe de aer si filtre normale din burete atat de uzuale in romania, nici nu prea se gasesc pe aici!!!
am pus pietrisul, 2 buturugi de Malasyan-wood care au dat putin o noanta maronie apei dar arata foarte bine,am setat temperatura la 28 de grade, ca ma gandeam ca se vor dezvolta mai bine bacteriile alea la o temperatura mai ridicata, si de 2 ori pe zi pun putina mancare (fulgi tetra)!!!! trebuie cumva sa fac ceva in plus???? sau doar sa astept...
aaaa, si cu plantele....numai dupa o saptamana le pot pune???trebuie sa le introduc treptat, sau pot sa-l umplu dintr-o data cu plante???
ca pestii am citit ca numa dupa minim o saptamana pot fi bagati, si trebuie treptat, numai 2 la inceput si apoi inca cativa la fiecare saptamana!!!
eeeee,am uitat, am pus la inceput si o solutie pt imbunatatirea apei de la robinet....
sunt tare fericit cu borcanul meu magic!!! eclozeaza cam 70-80% din artemii dupa 2 zile. si cam 10-15% dupa 24 de ore. mi se pare destul de multumitor, chiar daca ma cam muncesc in plus, dar simt ca merita pt puiutii mei.
stiu ca pui de guppy, si guppy in general nu sunt deloc pretentiosi, ar fi putut manca linistiti mancare normala maruntita, dar vreau sa le fac totu pe plac, sa creasca cat mai mari si mai frumosi, si mai repede!!!
oricum inca nu cred ca sunt in stare sa inmultesc pesti ovipari,inca, desi m-ar tenta mult o asemeanea treaba cu tetrazonii mei. dar mai incolo.
vreau sa o iau incet-incet, dar sigur si bine. sa prind toate secretele prin experienta!!! nu ma grabesc nici unde, am tot timpu din lume si pt pesti ovipari....
dar dupa parerea voastra, care depun cel mai usor???? ca sa incerc eventual cu ei....
pana la urma am ales metoda cu borcanul, sugerata de siteul zis de barbq.
mi s-a parut cea mai simpla, chiar daca nu e extraordinar de eficienta,si unele oua raman pe fund.
dar nu mi-am dat seama cum as putea sa prind sticla aia de 2 litri, cum s-o fac sa stea intoarsa, ce suport sa-i pun si cum sa trec furtunul cu piatra de spart aerul prin dop fara sa curga apa pe jos.
in orice caz....a functionat si metoda cu borcanul. dupa vreo 24 de ore, vreo 10% erau vii si misunau pe acolo, i-am supt cu un tub, i-am strecurat cum am putut printr-o bucata dintr-un tricou alb, si i-am dat la puii de guppy.
le-o placut la nebunie, toti se agitau ca nebunii sa mance cat mai mult, si apoi au ramas saracii guppy inca vreo 2-3 ore tot in zona unde i-am hranit, doar doar mai capata ceva!!!
sper ca pana maine mai eclozeaza cativa, si iar ii fac fericiti pe gupalai.
azi mi-a venit cutiuta de Artemia Eggs (hobby) - PET Dajna profesional, comandata de pe shopul siteului. pe cutie scrie ca ouale sunt in stare buna, de cea mai buna calitate, si ca sa ne simplifice noua -acvaristilor - treaba, le-au pus impreuna cu concentratia potrivita de saruri. esti si o mica figura cu schema procesului, cu sticla intoarsa, cu aeratie, bec, etc.
pana acum, totu fain si bine.
am citit apoi articolul despre artemia de pe site, si mi-a cam lasat un gust amar in gura....eu aveam senzatia ca orice incepator poate sa-si produca singur nauplii de artemia pt alevini, si eventual sa creasca cativa adulti pt ceilalati pesti.
dar parca dupa ce-am citit articolul, nu mi s-a mai parut chiar asa de usor, tot proceul....adica trebuie sa ti seama de o gramada de factori, sa creezi o gramada de conditii, dar cel mai mult m-a doborat partea cu decapslarea oulor, cu rehidratarea lor si toate cele....numai clorura de var, NaOH,carbonat de sodiu, si solutii din alea....
ce sa ma fac????
e chiar atat de complex procesul de producere al naupliilor????
in loc de bec de 60-100 W, n-ar merge o lampa cu halogen de 15 W???
ce se intalmpla daca nu reusesc ca respest toate normele????
n-o sa iasa nici un nauplu????
ma ajutati cu sfaturi....nu ma trimiteti sa recitesc articolul, ca l-am citit destul, si tot ma descurajeaza!!!!
si vreau sa-mi hranesc puii de guppy cu artemia!!!
micro aia primiti de la horea inca n-au iesit!!!!
pai nu stiu nici eu...nu era nici o graba,dar...habar n-am...mi-a fost un pic cam jena,desi nu era nici un motiv pt jena. si am avut putin senzatia ca va grabeati, ca va era foame si vreati sa mancati ca sa va intoarceti cat mai repede spre casa.
accentul nu era nici o problema, mie chiar imi plac ardelenii, spre deosebire de olteni si banateni care parca vorbesc prea repede si se agita tot timpul, ardelenii sunt calmi, pt ei intotdeauna este timp,nu e graba niciodata. eu am copilarit la deva, si chiar daca teoretic face parte tot din banat, lumea de acolo parca e din ardeal.
acuma regret ca nu am ramas la povesti, as fi vrut tare mult sa vorbesc cu cineva priceput si cu experinta in acvaristica. ca inca am o gramada de nelamuriri si e mult mai bine cand iti povestesti si iti explica cineva decat cand citesti texte din carti sau de pe net.
heheheh, nu e nevoie sa se puna problema ca n-am fost corupt la bere...ca bere beau cu drag toata ziua, cu cat mai multa, cu atat mai bine...atunci in resita erau Zilele Tineretii si de aia era prin centru atata lume, numa ca luni venisera cei cu dansurile populare si tribale...dar cu 2 zile inainte, a fost mult mai bine....si iar m-am intins cu vorba, cand ceea ce vream sa zic, mai degraba sa ma laud, era c-am castigat concursul de baut bere!!! cu ceilalalti concurenti de 25-28 de ani.
am citit despre mirco pe forum si cred ca o sa ma descurc de acum incolo
am citit mai inainte articolul despre micro.
e ok atunci, cred ca totul va iesi bine, si imi voi hranii pui cu virmisori, si vor creste mari si voinici si vor face alti pui, pe care ii voi hranii tot cu micro si tot asa pana ajung la un miliard de guppy!!!!
nu bausem inca!!!!
dar pur si simplu nu stiam.....am sa caut mai incolo pe forumu vechi,sa aprofundez....
dar de ai spus ca rau am facut si i-am pus in camera cu pesti, cand cica trebuie tinuiti la temp cameriei???
multumesc inca odata pt micro.
i-am pus in cutie de margarina,cu lapte si paine,iar acum astept sa creasca si sa iasa.
dar am uitat sa intreb daca cutia trebuie tinuta intr-un loc anume, la soare, ferita de soara, la lumina, la intuneric, la temp cameri, mai cald, mai frig(in frigider??).....deocamdata am pus=o pe masa cu acvariul mic al puilor de guppy. dar unde s-o pun???
am plante de suprafata, ceva asemanator unor nuferi-palmieri....si niste riccia (cred ca asa se scrie), am citit ca riccia produce niste infuzori sau ceva microorganisme cu care se pot hranii pui...
am fix din ala fin, de 0, dar totusi parca esti putin-putin cam prea mare pt gurilor lor, si nu prea reusesc sa-l bage in gura. le-am dat tot galbenus fiert si putini fulgi bine macinati.
sper ca totul o sa fie ok.
pe langa acvariul de 70 de litri cu tetrazoni si cory, mai am unul micut de vreo 10-15 litri in care tineam 2 guppy doar asa, de distractie.
planul meu macabru era sa hranesc tertazonii cu puii de guppy, dar acum ca s-au nascut, parca mi-s dragi si nu-mi mai vine sa-i bag la mancaciosii aia.
azi s-au nascut, am scos imediat parintii si m-am pus pe numarat. is vreo 40-45 de pui mici de tot.
mi-au mai tot nascut guppy si in alte dati, dar nu ma sinchineam de ei, sau ii tineam impreuna cu alti pesti, astfel incat mai mult de 2-3 pui nu scapau niciodata, si nici mancare speciala nu le-am dat. se ascudeau ei printre plante de suprafata si creseau pana la urma, dar daca destul de incet.
de data asta as vrea sa ma ocup de ei...sunt in acvariul ala de 15 litri, vreo 40-45, acvariul e ciclat (daca se poate spune siclat la un asemenea acvariu), dar are pietris, plante de suprafata, un filtru-burete, ceva alge (semana cu mushii verzi) pe peretele din spate al acvariului...si cam atat.
am citit ca galbenusul de ou, lasat putin in apa, este excelent pt pui.
sa ma bazez pe galbenus????
artemia, dafnii, grindal si alte chestii din alea nu am, si nici nu prea am de unde sa fac rost. am fost fix de O,care inca-i prea mare pt ei.
deci.....galbenus???? sau ii las in plata domnului sa mance ce-o gasii prin acvariu, plante, alege si din alea??
dar daca ai un acvariu mai mult inalt decat lat, cum este al meu, adica are 70 inaltime X 60 lungime X 30 latime.....tot asa trebuie procedat??? cu sifonul?? adica cu sticla aia taiata???
mie imi e destul de greu sa curat pur si simlu cu furtunul mizeria de pe fund, pt ca are 70 cm inaltime, si imi intra mana in apa pana aproape de umar, iar furtunul ala ceva mai gros care-l folosesc la curatarea acvariilor nu este chiar asa de lung, are doar cam 1,5 m.
cum sa fac???
eu la acvariu nu am capac, dar am 4 tetrazoni!!!
dar nu cred ca este de la ei, pt ca in primele 2 luni cand i-am avut, nu a fost nici o pojghita....aia a aparut doar de vreo luna!!! nu cred ca-i de la praf, pt ca nu contine deloc praf, singura posibila explicatie pe care mi-am dat-o e ca provine ori de la mancarea mai uleioasa (fixurile), ori cum zicea Dalles de la suprapopularea acvariului cu pesti si necuratarea lui la timp. dar deja m-am cam obisnuit cu ea.
ok. pot da o fuga pana la timisoara, nu-i nici o problema!!!
trebuie numai sa gasesc magazinul ala Iguana....chiar e pe strada Resita??? ok, o sa-l caut!!!
tin minte c-am fost cam acum vreo 3 ani in tm, si m-a dus cineva pana la un magazin de animale, era la etajul unu intr-un fel de piata.....dar poate nu mai tin minte eu prea bine.
ziceai ca artemiile nu sunt prea scumpe...adica...cam cat ar putea costa???asa orientativ....
cum ar putea sa fac rost de artemia???
imi trebuie niste oua de artemia??
de unde sa fac rost de ele???
am citit cum e cu elcozatu lor, dar nu stiu de unde sa fac rost de ele...
ok, m-am descurat cu castravetele.
dar la mine sunt numai 2 melci (dar au apetitu mare de tot).
eu cred ca am mascul si femela, dar mi-ar placea sa am si eu vreo 6-8 melci ca atunci sigur n-ar mai fi probleme!!! numa ca stau in resita, si nu prea am de unde sa fac rost de ei.
vin niste oameni intr-o piata de legume si vand acolo ceva animale, dar nu e cine stie ce, si nu aduc ei melci, decat din an in pasti!!!
asta este
am bagat azi noapte 2 bucati relativ mare de castravete, dar inca n-am observat sa se atinga de el.
deci e mai bine pt mine sa pun feliute, si nu bucati mari. ok, asa o sa fac.
dar mai sunt curios de un lucru. la mine castravetele pluteste in apa, si cred ca la fel face peste tot. ce sa fac??? sa-l las asa sa pluteasca aiurea sau sa-l agat cu ceva, sa-l prind cu ceva si sa-l las pe fundu acvariului???
multam de sfat.
eu le mai dadeam ocazional cate-o feliuta subtirica de castravete si o mancau pana a doua zi. dar nu le-am mai dat demult.
o sa le bag acum o bucata mare de castravete si o sa tin pumni stransi
problema mea se leaga de 2 melci pomancea. din aia galbeni-portocalii.
ii am de vreo 2-3 luni. in mod sigur sunt adulti,pt sa sunt mari de tot.
si eu banuiesc ca sunt mascul si femela (desi nu stiu care e diferenta de sexe) pt ca i-am vazut imperechindu-se in repetate randuri, de vreo 15 ori in astea 2-3 luni. si am inteles ca dupa vreo 3 saptamani de la imperechiere, ar trebui sa iasa unul din ei din apa si sa depuna niste icre.
inainte ii aveam intr-un acvariu de 80 de litri,fara capac, dar dupa ce l-am prins pe unul plimbandu-se pe parchet, i-am bagat intr-un acvariu mic,dar acoperit, de 10 litri unde am cativa puisori de gupi.
am lasat chiar si vreo 6 cm de geam liber, unde sa se catere ei si sa depuna icrele.
si-am stat si-am asteptat,si-am asteptat,si-am asteptat si nu depun!!!!
ce sa fac, ce sa le fac???? ii hranesc cu fix de pesti din abundenta,si cu feliute de castraveti...ce le mai trebuie??? lectii de fatat?!?
acvariul meu nu este acoperit.
are vreo 70-80 litri, si am vibrator cu un filtru din 2 bureti, bagati intr-o carcasa de plastic!!!
e adevarat ca pojghita aia se formeaza numai in coltul opus celui in care urca bulele mici de aer, si se formeaza printre plantele de suprafata!!!
tot indepartez pojghita aia, dar dupa cam o saptamana reapare!!!
mentionez ca acvariul e descoperit, adica n-am capac, n-am nici lumina artificiala....pt ca este pozitionat intr-un loc desul de bun, nici chiar in bataia soarelui, dar nici in intruneric.
exista ceva solutii care impiedica pojghita???? sau trebuie sa-mi fac rost de un capac de sticla???
 
Forum Index » Profile for ozi » Messages posted by ozi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com