[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pandy
Forum Index » Profile for Pandy » Messages posted by Pandy
Message
Buna,

Pune o poza, eventual un filmulet. Din cate inteleg ventuza nu te ajuta, desprinzandu-se si ridicand furtunul.
Cred ca ma inscriu pentru o donatie. Am o femela destul de mare, are undeva la 2 ani, tind sa cred ca ar ajuta-o compania din aceeasi specie.
De ce sar?
Mai multi, mai putini pesti, depinde cum are fiecare ciclul vietii.

Consider ca e destul de stabil, nu variaza foarte mult valorile parametrilor apei.
Atunci e sticla normala, altfel nu ar avea cum sa faca un acvariu cu ultra clara, sa castige si ei, la pretul acela.
Nefiind dimesniuni sau un model special, de ce nu cumperi ceva apropiat direct din magazin?
Este mai ieftin la cei de la Lumea Acvariilor?
In multe cazuri nici nu iti trebuie acea pompa de aer. Ea e folosita daca pestii nu au suficient oxigen in apa, practic rar in conditiile in care nu ai aditie co2.

Vei observa o topire a plantelor, chiar pierdere a lor din cauza readaptarii la noile conditii ale apei. Parametri, etc. Dupa readaptare vor da frunzulite noi (daca nu sunt pierderi complete). Dureaza chiar si cateva saptamani.
Cand eram in situatia ta, desi am descoperit ulterior ca nu alegele erau problema ci taninul, am cautat cateva informatii.

Mai exact, lampa UV pe care eu am achizitionat-o se monteaza la iesirea filtrului extern. Chestia de care ma tem, la tine, este ca acea lampa nu trebuie sa fie expusa ochiului. Cred ca asta s-a intamplat si la tine. Vezi ca e periculoasa si pentru ochiul uman.

Nu stiu exact alte modele, dar mereu am vazut ca sunt capsulate sa nu fie expuse. Gen in interiorul filtrelor, in interiorul unor cilindrii de metal sau plastic.
Parca nici nu exista apa in acvariu.

Poze clare, nealterate de reflexii, geam, apa.
Cred ca te referi la magazinele de pe Maica Domnului.

Vazand topicul tau ma gandesc la mine si nu are sens sa fac un topic pentru o intrebare.

In noul acvariu, apa dulce, am 170 litri, bine plantat, 17 pesti, marime mica, guppy, zebre si 4 ancistrusi 7-12 cm. e901 plin cu Siporax si prefiltru ista.

Inca de la inceput am observat cateva zone unde se aduna materiile fecale. Pe de-o parte e mai simplu de curatat, ma pot concetra pe zona aia si sa trag totul ramanand foarte putin in rest.

Evident ca debitul a scazut o data ce am montat prefiltrul, dar ar avea sens o pompa de recirculare? Eventual jetul directionat sa fuzioneze din directii opuse.
Ancistrusii mi se par mai periculosi ca molly. Mult mai mari si cu gura mai dornica de a inhata ceva.
I-am primit gratis, tipul care mi adusese nici nu ma anuntase, zisese ca nu ii mai cara inapoi.
Taninul nu imi place pentru ca vreau apa cat mai cristalina.
Nu stiam de incompatibilitatea dintre creveti si molly.
Cam acesta este rezultatul momentan.

P.S. in seara asta am prin un crevete prin acvariu. Mare bucurie sa il revad, viu, mesterind pe acolo ce face el de obicei. Actualizam lista vietuitoarelor la creveti: 1.

Am luat repede telefonul sa il imortalizez ca sa il pastrez.
Locuitorii:
Aprilie:
- 2 neoni
- 4 molly albi
- 5 creveti
- 10 zebre
- 1 nu stiu (primit la numaratoarea gresita a vanzatorului din Hornbach)
- 5 portocalii (nu am tinut minte specia)
- 4 guppy
- 1 ancistrus
- 1 SAE

Iunie:
- 2 neoni
- 1 molly alb
- 0 creveti
- 10 zebre
- 1 nu stiu (inca aici cu noi)
- 5 portocalii
- 0 guppy
- 4 ancistrusi (am luat 3 donatii ,toti, mai bine zis toate, sunt femele)
- 1 SAE

Nu stiu ce au avut de mureau, nici un semn de la nimeni, doar unii mai apatici si din ce in ce mai retrasi pana dadeau semne clare si atunci ii eliminam.
Dupa ce pomaciosii incep sa imi serveasca plantele la masa, indiferent cat dovleac, morcov, castravete le dau, ajung sa donez din ei si sa raman cu 2. Isi fac treaba si acum, mai molfaie plante, dar mult mai putin.

Incep lupta si cu taninul din apa, lemnele se distreaza pe seama mea.

Schimburi de apa (30%) la 3 zile cu tot cu aspirat. Sa facem treaba corecta. (Inca ma lupt cu taninul).

Plantele incep sa se dezvolte, incep donatiile de Kabomba.
Asta era inceputul. Pusesem provizoriu un fundal negru. Plantele mergea si nu prea.

De aici pot spune ca am inceput oficial.

Am mai atasat, intre timp, microsorumul si 4 echinodorus luate din acavariul vechi si niste Kabomba primit ca schimb pentru o donatie. Cel din urma a venit si cu 5 creveti, i-am atasat si pe ei acvariului.

Nu stiu sa am grija de creveti. Nu mai avusesem. M-am interesat si sper sa tina. Au rezistat cateva saptamani. Declarati eradicati la mijlocul lui aprilie.
Plantatia a venit la scurt timp dupa ce capacul a fost gata, dar acesta a intarziat o luna.

Ce avusesem in cap: 3 planuri, gazon, ceva mid si fundal.
Am ajuns prin a avea:
1. Putin HCC, putin Monte Carlo si ceva ce nu cunosc. Acesta din urma a prins si se extinde minunat. Mai am 2-3 firicele de MC, restul mort, mancat.
2. Pogostemom helferi, staurogyne repens, lobelia cardinalis small form, cryptocoryne wendtii brown, bacopa (nu stiu care specie).
3. Heteranthera zosterifolia, ludwigia palustris green, ludwigia sp atlantis, alternanthera reinecki lilacina.
Pentru lemne am incercat un moss, java si aduncus, doar java s-a prins. Celalalt topit.

Am trecut prin perioade grele cu plantele, se topeau si nu intelegeam, bagasem si melci pomaceea sa faca curat printre alge si m-am ales cu plantele mancate.
Substrat fertil, Aquabasis si pietris inert (1-2 mm) deasupra.

Aleea am facut-o cu ajutorul unui carton si baza aleii este din pietris mai mare. La fel si in spate ca sa ridic putin.
Noul setup mi-a venit jucandu-ma cu niste lemne si cu nisipul. Voiam sa imi fac ceva care se imi inspire un drum. Practic mi-a tinut pana la prima aspirare a substratului. ??

Acvariu: 91x50x40
Filtru: e901 cu prefiltru Ista
Incalzitor: Sera 150w.
CO2: butelie
Iluminare: capac 4*T5 39w (?? custom) - mi-as fi dorit lampa suspendata, dar pisica.
Dulap: modificat si intarit de catre mine cu piese din alte obiecte de mobilier desfiintate.

Primii pasi au fost inlaturarea vopselei vechi care era pe post de fundal. Cu destul efort am reusit, mai greu e pana nimeresti substanta corecta.

Dupa aceea intarit dulapul. Piese transversale si orizontale pentru rezistenta, spate intarit, laterala pusa.
Salut,

Ma tot uit de cateva zile de un hranitor automat pentru perioadele cand e sa nu fie nimeni acasa.

Ideea e ca imediat ce gasesc un model si incep sa caut detalii gasesc multe review-uri, pana si la cele de la Juwel, Eheim, cu persoane care au avut probleme.

Cel mai des intalnita e problema umiditatii si a faptului ca mancarea se lipeste si de acolo incepe aventura. Altii au avut probleme cu declansarile si s-au trezit cu mult mai multa mancare decat trebuie. Altora nu le-a mers din start, se plangeau de o eroare eeee si au returnat produsul.

Ma orientasem catre ceva nu foarte scump, m-am uitat la chinezariile de la Resun, Boyu, dar si la Juwel EasyFeed si Eheim 3581 care deja trece de 200 lei.

Voi ce folositi?
Ati avut probleme cu ele?
Folositi doar pastilute sau si fulgi?
 
Forum Index » Profile for Pandy » Messages posted by Pandy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com