[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pandy
Forum Index » Profile for Pandy » Messages posted by Pandy
Message
Sa facem un mic update.

Doua saptamani am folosit Micro si Macro + CO2 lichid. Plantele nu am avut imbunatatiri.

Am luat situatia in mana si am decis sa schimb substratul, ultimul ce mai ramasese in discutie.

Am luat 15 kg de pietris 1-2mm, 5 kg de 2-4mm si 5L de JBL AquaBasis Plus. Am pus substratul fertil, am pus 10 kg de 1-2 si 5 kg de 2-4mm (pietrisul l-am amestecat putin ca sa fie combinat). Am plantat si tot ce aveam + inca cateva Erodeea Densa si Bacopa Moneri.

Nu am avut apa suficienta pentru a umple tot, am folosit 70% din apa acvariului si inca vrep 20% noua. Mai completez maine.

Poza este proaspata, filtrul nu a avut timp sa limpezeasca apa.

Partea dreapta am pastrat-o mai defrisata in ideea ca cele de acolo vor prospera.

Luasem si o radacina mare de mangrova, momentan nu mai e loc de ea. Poate alta data.

Intrebarile:
- plantele se pun cu inelele ceramice/chestiile din platic in substrat? Daca da, atunci descoperim unde gresesc.
- avand in vedere substratul fertil, continui cu Macro+Micro+CO2?
Se pare ca da, aia e pompa de aer, nu CO2 brut. Ma surprinde totusi ca am primit si am pastrat totul asa cum era in urma cu un an, doar ca situatia plantelor s-a degenerat. Ceva e in neregula la mine.

In cazul asta haideti sa abordam altfel problema.

Avem asa:
- un acvariu de, dupa masuratori, 80, 30, 40, curbat, deci aproape 100l.
- capac cu 2 neoane.
- pompa aer Eheim 200.
- filtru inter Eheim (nu am acces acum sa vad modelul)
- incalzitor de 100W
- ce se mai vede, plante, substrat, pesti. Raman doar cu neoni su guppy, nimic altceva.
- mai am si niste albastru de metilen, bile de nutrienti.

Ce sa luam sa il facem sa traiasca:
- substrat
- aspirator curatat substrat
- fertilizant micro si macro
- fundal
- deflector sau imi scapa cuvantul acum, pentru neoane
Sa mai facem un mic update.

Am gasit piatra, asa cum imi aminteam. Am atasat-o, debitul l-am pastrat la fel. Sparge bulele, deci e mai bine pana e sa ajunga jucaria principala. Pompa de aer este Eheim 200, atasata in poza secunda. Reglajele sunt cele vizibile.

Mai departe, ce am descoperit, multe din Elodeea densa, proaspat plantata, nu se prinsesera cum trebuiau. Erau semi iesite din substrat. Le-am replantat si am plasat si multe bile de nutrienti de la JBL, luate cand am luat si plantele, prin tot substratul. Le-am pus cat mai aproape de radacinile plantelor care mai exista. Sa vedem daca ajuta cumva. Apa este tulbure din cauza zgarmanelii mele in substrat.

Am facut o lista de cumparaturi, urmeaza sa dau comanda astazi.

O alta intrebare interesanta, care ar trebui sa fie adancimea substratului? Repet, este compus din pietre si putin nisip. Inaltimea acvariului este de 40 cm. Cred ca trebuie sa mai adaug si substrat pe lista.
S-ar putea sa am deja o piatra de aer de care vorbesti. Sper sa nu ma insel, am primit ceva de genul cu acvariul. Voi cauta.

Al tau este cel de la Tropica? La el ma uitam acum.
Da, acela este doar capatul furtunului si cu bulele respective. Restul aparatului se afla in exterior. Voi atasa o poza maine dimineata cand ajung acasa.
CO2 exista deja, este vizibil si in prima poza in partea din stanga.
Ok. O luam treptat.

In primul rand va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Primul pas pe care il fac este sa trag si sa las draperiile trase pentru a impiedica razele soarelui. Adevarul este ca aveam ceva alge si citisem ca de acolo este problema.

Mai departe a fost sa dau o comanda pentru testere de apa, am optat pentru cele de la Easy Life, consider ca nu sunt mare profesionist sa dau banii pe altele mult mai scumpe. In comanda am introdus si fertilizatorii lichizi de la EVO Master Line I si II, pentru micro si macro.
Mai multe detalii chiar nu stiu.

Sigur nu am adaugat ceva fertilizatori, am luat niste pastile pe care inca nu le-am pus.

Substratul este acelasi ca la inceput, atasez o poza cu stilul vegetatiei de atunci.
Imi permit sa fac un double post pentru a putea atasa si cea de-a doua poza.
Salut si bine v-am gasit.

Sunt mai nou in lumea asta, am adoptat uj acvariu in urma cu 1 an.
Ca sa nu o lungim cu povestile, trecem direct la subiect, si anume, constat ca plantele din acvariu mor treptat, dar sigur.

Prima poza este dupa adaugarea celor din mijloc, iar acum am constatat ca si cele noi incep sa moara.

Mentionez ca substratul este compus din pietre si nisip, plantele, cel putin ultimele au fost introduse precum mi s-a recomandat de la Hornbach.

Apa are 25 de grade, oxigenarea am pastrat-o la acelasi nivel precum am luat acvariul, in ultima luna am ridicat putin cu gandul ca ceva nu e in regula. In acest moment acvariul este populat cu 20+ neono, 11 guppy si maternitatea care are o saptamana de cand au iesit puii. Apa, 100 litri. Luminozitate oferita de 2 neoane, nu stiu ce neoane sunt, stiu ca unul are culoare calda si unul rece, stau aprinse intre 6-8 ore pe zi.

Ultimele plante au fost plasate pe 9.02, iar situatia ultimei poze este de azi, 19.02.

Fac ceva ce nu e in regula?
 
Forum Index » Profile for Pandy » Messages posted by Pandy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com