[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pandy
Forum Index » Profile for Pandy » Messages posted by Pandy
Message
Salut,

La mica intelegere . Berceni, Grozavesti, Gorjului.
Se doneaza fire de Bacopa monieri, momentan undeva la 10-12, prezinta GSA, dar nu abuziv.

Am tot inmultit planta, dar am ajuns la o saturatie a spatiului disponibil in acvariu.
Foloseste o seringa.
Cateva detalii:
- acvariu ~85 litri
- plantat bine
- filtre: E901 (cu Siporax si burete, varianta Dan) si Aquaball 130 (doar burete)
- CO2 butelie ~3/s (cat sa pastrez checkerul pe verde)
- aditie de micro, macro si carbo lichid
- temperatura constanta 27 grade
- lumina 8-12 16-20.

In trecut am mai avut si Staghorn, am resuit sa scap de ea, momentan ma invart cu ceva de genul GSA, dar nu sunt sigur.

Devine deranjant pentru ca se tot inmultesc, undeva la 3-4 zile mai gasesc si pe geam. Se elimina la a doua-a treia trecere a magnetului.

Ce tratament sa fac?
Pentru putin.

Momentan nu mai sunt pestisori de donat. Cine vrea poate sa se inscrie pe lista, incepand cu pozitia a doua.

Timp de asteptare, undeva la o luna.
Am scris invers . Ma bucur ca e totul bine. Sa prospere
Au plecat 2 grupuri, o femela cu 2 masculi si 6 masculi. Mai sunt cateva femele care trebuie sa plece si pastrez lista pentru cei ramasi fara.
Mai scot o serie ca se aglomereaza situatia si incep sa se ciupeasca de cozi.
Da, sunt foarte multumit de apa, nu am avut probleme pana acum.

Momentan ma tot joc cu aspectul, experimentez cat mai mult pentru viitorul acvariu.
A mai trecut ceva timp, ce am mai reusit.

Am scapat de Staghorn, pana la urma, din a doua incercare cu apa oxigenata.

Am introdus si un pH controller care ma ajuta sa pastrez CO2 in limite adecvate.

Flora si fauna prospera, am pierdut toata Elodeea in urma tratamentului, dar plantele celalalte sunt foarte bine, se inmultesc singure sau le ajute.

Am replantat si reorganizat putin.

In curand o sa donez guppy.
Eu am sunat pe la 18, am vorbit si ma vad cu domnul la 9 dimineata, maine. Ma intreba cat de mult arde ca sa isi faca o idee. I-am specificat ca marea problema o constituie ca am o butelie de doar 2 kg, a zis ca nu e problema. Imi va fi rusine cand imi cere banii.

Cel mai bine e sa suni inainte.
Am observat, astazi, ca unul din Ancistrusi are ceva pete albe pe el.
Saptamana trecuta am achizitionat 3, dar unul l-am gasit mort ziua urmatoare, iar ieri inca 2. Nu imi dau seama din care serie este.

Nici unul din ceilalti nu pare sa aibe ceva, acesta a fost observat azi.

Cateva detalii:
- acvariu ~85 litri
- plantat binisor
- filtre: E901 (cu Siporax si burete, varianta Dan) si Aquaball 130 (doar burete)
- CO2 presurizat pana ieri cand l-am gasit gol
- aditie de micro, macro si carbo lichid
- temperatura constanta 27 grade
- lumina 8-12 16-20.

Atasez cea mai buna poza pe care am putut sa o fac.

Ce tratament sa fac? Si daca merita...

Pare ceva pentru JBL Ektol, dar la cat costa comparativ cu pretul ancistrusului si sansa de a scapa, parca nu merita.
Exista diverse grupuri pe fb unde sunt persoane care vand plante. Cauta ce tine de bazar acvaristic.
Tind sa cred ca ai parte de acelasi Staghorn care m-a terminat si pe mine.

Am incercat toate variantele, de la a ramane fara lumina, la a elimina mecanic zonele afectate, crestere CO2 presurizat, carbo local in doza mare (asta a topit planta), reducerea suprapopularii si in ultima instanta am folosit si apa oxigenata.

Nici la apa oxigenata nu a cedat (doua etape cu cantitate de 0.8ml/L si 1ml/L).

Treptat si progresiv Elodeea pe care o aveam s-a dezintegrat omorata de alga vietii.

Nici timpul pe care il aveam lunile trecute nu mai am sa vad si sa ma intristez.
Tot Sera galben am si eu, varianta triunghiulara.
In ultima perioada nu il mai folosesc, nu prea mai pot cu padurea din acvariu, dar am improvizat un sistem mai mic dintr-un furtun, o sticla de platic tuguiata si taiata si cu dopul gaurit astfel incat sa fie cat mai etans.
Ce noutati mai am.

Pai, momentan sunt destul alge in acvariu, Staghorn si niste GSA, pe cele din urma am reusit sa le reduc cu aplicarea locala a Carbo lichid.

Staghornul nu dispare deloc, a capturat din ce in ce mai multa Elodeea, am incercat toate variantele posibile, incepand de la inlaturarea zonelor afectate, la folosirea Carbo lichid direct pe zona (cu filtrele oprite pentru a actiona cat mai eficient). A actionat cat de cat, ma asteptam la mai mult, dar a ars planta.

Astazi am apelat la ultima sansa, apa oxigenata. Sa vedem. Poza e de saptamana trecuta cand inca era ok atacul algelor.

In plus, ieri am achizitionat, la un pret foarte bun, un acvariu de 90*50*40. Ma gandesc sa il inlocuiesc pe cel de acum, mai ales ca sunt aproape de 6 luni si Aquabasis incepe sa isi piarda din proprietati.

Am nevoie de ajutor pentru a ilumina noul acvariu. Ma gandesc tot la neoane, dar sunt deschis. Capacul va fi facut la comanda (am primit un contact al unui tip care realizeaza capacul ~100 lei). Recomandari?
O serie a plecat ieri catre un coleg de pe forum.

Mai am pui daca cineva vrea, dar sunt mai mici.
Oficial acvariul este suprapopulat.

Cum ultima donatie de 10 indivizi nu a avut succes prea mare cu reducerea numarului si cum guppy sunt mai rau ca iepurii, fac acest topic pentru a posta constant reducerea numarului.

Momentan mai donez 10 indivizi, mixt. Ca dimensiuni, am la dispozitie doar pui. 1.5-2 cm.

Cine doreste trebuie sa aiba in vedere ca daca vor fi introdusi intr-un acvariu care are fauna neobisnuita cu puii, atunci ii va introduce pe post de hrana.

Inca ceva, donez doar cui nu am mai donat si care ofera dovezi referitoare la acvariul in care vor fi bagati.

Incerc sa reduc pe cat posibil comertul cu donatiile altora.
A mai plecat un rand.

A fost un mix de 2 pachete, sa zic asa, pentru ca am avut un dezechilibru si au aparut niste alge. Am luat ce era curat.

Am un mic stadiu de suprapopulare chiar daca am donat 10 guppy. Se pare ca voi mai dona ceva pesti.

Prin urmare, momentan asteptam sa vedem evolutia si pe urma continui in ordinea de asteptare.
Salut,

Momentan nu au crescut precum ma gandesc pentru a putea dona, si mai sunt 2 doritori. Daca nu e graba, e bine.
 
Forum Index » Profile for Pandy » Messages posted by Pandy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com