[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Marko
Forum Index » Profile for Marko » Messages posted by Marko
Message
Sunt disponibile urmatoarele specii de killi:

Icre
- Aphyosemion calliurum `Funge ADL 2013-39`, 30 lei/icre 15+ (t: 24-26°C; pH: 5.8–7.2)
- Aphanius iconii "Kovada Kanal", 30 lei/icre 15+ (2-30°C/ph 7.5-9.0)
- Aphanius mento "Zengen", 30 lei/icre 15+ (2-30°C/ph 7.5-9.0)

Pesti
- Aphanius iconii "Kovada Kanal", 25 lei/buc. (2-30°C/ph 7.5-9.0)
- Aphanius mento "Kirkgoz", 25 lei/buc. (2-30°C/ph 7.5-9.0)

Hrana vie
- Cultura de Walter Worms (Panagrellus silusioides)(18-23°C) - 20 lei. /(cultura crescuta pe baza de fulgi de ovaz). Hrana vie excelenta pentru cei mai mici alevini.
- Cultura de Microviermi (Anguillula silusiae)(18-23°C) - 20 lei. /(cultura crescuta pe baza de fulgi de ovaz si iaurt degresat). Hrana vie excelenta pentru cei mai mici alevini.

p.s. legat de pesti - pentru reproducere, recomand achizitionarea cel putin a unui trio (1M+2F)
speciile Aphanius sunt foarte rezistenti la temperaturi extreme!

(Bucuresti/zona Universitate)
(Expedierea in tara suportata de cumparator)

Pt detalii tel: 0723345318
Arata bine acvariul, si apa limpede. Mi se pare totul echilibrat.
Sa te bucuri de pestisori si de frumusetea acvariului!
Cu neonii si sanitarii se vor intelege. Mai greu cu gurami. Iar crevetii nu vor supravietui.
Salut!
Incepatorilor le sunt recomandati killi non-anuali. Killi non-anuali africani prefera o apa cat mai moale cu un Ph scazut (5.5-7.0). Sunt si killi de genul Aphanius care prefera apa dura cu Ph cat mai ridicat (7.5-9.0). Acestia din urma sunt si mai rezistenti la conditiile extreme de temperatura (2-32*C), pe cand africanii stau la temperaturi mai moderate (18-26*C).
Eu am cateva specii de Aphanius spre vanzare. Am si dintre africani cateva specii, dar deocamdata sunt inca pui si astept sa mai creasca.

Avand in vedere duritatea apei de care dispui, recomandarea mea este sa alegi Aphanius (iconii sau mento). (Este bine sa citesti cate ceva despre aceste specii)

Iata si un site pt informare (mai mult pt a observa coloritul lor) https://www.killifische.info/
Iar acesta pt informare mai completa http://www.killispratique.net/fiches%20killies.html
Cu parere de rau, nu cunosc pe nimeni care sa aiba aceasta specie acum.
Cu parere de rau, eu nu am disponibila aceasta specie acum.
Pseudepiplatys annulatus (Clown Killifish)

Este unul din cei mai mici killi, daca nu chiar cel mai mic. Este un peste ce sta mai mult la suprafata apei si este foarte pasnic. Poate convietui cu alti killi pasnici (ex. Aphyosemion australe).
Are un aspect foarte frumos, dungi mai deschise alternate cu altele mai intunecate. Cea mai frumoasa este coada masculilor; un albastru deschis cu dungi rosii-portocalii.
Acest peste creste pe larg în zonele joase de coasta din sudul Guineei si Sierra Leone pana in nord-vestul Liberiei (în jurul Monroviei).

Ajunge la o lungime maxima de 30 - 35 mm. Acvariul trebuie acoperit, deoarece au tendinta sa sara (instinctul de prindere a insectelor de la suprafata apei).
Are nevoie de o temperatura de 20 – 26 °C; un pH 4.0 – 7.0 si o duritate a apei: 18 - 143 ppm
Este un peste non-anual si depune icrele in mopuri la suprafata apei sau pe platele plutitoare, precum si in moss-ul atasat de buturugi. Icrele sunt foarte mici si trebuie tratate cu mare atentie.

Pentru reproducere se recomanda un mascul la 2-3 femele. Incubarea este in jur de 9-12 zile la 24-25 ° C
Este important sa omiteti nevertebratele mai mari, cum ar fi melcii sau crevetii din rezervorul de reproducere, deoarece acestia vor consuma icrele.
Puii mici trebuie hraniti cu infuzorii, apoi cu nauplii de Artemia, microviermi.

Nu cred ca nu ar vrea sa-i aiba, caci sunt superbi, ci doar ca nu prea stiu de ei si nu se gasesc usor, plus ca sunt un pic mai greu de inmultit. Pentru inmultire e neaparat sa se tina cont cu strictete temperatura si ph-ul.
Asa este, sunt foarte frumosi, linistiti si merei vioi. Insa cu parere de rau nu prea ii mai intalnesti in acvarii.
Multi isi doresc culori pronuntate in acvariu, iar acest peste indeplineste perfect preferintele. Eu am tinut din ei intr-un timp cu multi pesti comunitari mai linistiti si s-au simtit perfect.
Cateva poze cu masculul de Aphyosemion australe orange facute azi. E o bijuterie in acvariul meu

Eu am facut poze la pestii mei in miscare cu mai multe telefoane, sute de poze, dar niciodata nu am reusit sa fac poze clare si de la distanta mica. Era clar, camerele de la telefon nu erau pentru asa ceva.
Cu parere de bine, zic eu, mi-am luat deja un aparat Nikon D7100 si obiectiv 18-105VR.
Acum mai dureaza ceva pana voi reusi sa ma deprind cu el. Trepied inca nu am
M.Mihai wrote:Uite asta este cel mai rapid, are 20 cadre pe secunda si are si stabilizare. Exact ptr a surprinde pestii in miscare
https://www.f64.ro/sony-a9-body-negru.html#details_second


O fi el bun, dar sigur nu e pentru mine
Sunt disponibile urmatoarele specii de killi:

Icre
- Aphyosemion Striatum "GEMHS 00/33", 50 lei/icre 20+ (20-26°C/ph 5.5-7.0)
- Aphanius mento "Kirkgoz", 50 lei/icre 20+ (2-30°C/ph 7.5-9.0)
- Aphanius isfahanensis "Zayandeh river, Ezhyeh/2008", 50 lei/icre 15+ (15-30°C/ph 6.7-7.5)

Pesti
- Aphanius iconii "Kovada Kanal", 25 lei/buc. (2-30°C/ph 7.5-9.0)
- Aphanius fontinalis "TR-HS 2009, Yari?li Spring", 25 lei/buc. (2-30°C/ph 7.5-9.0)
- Aphanius mento "Kirkgoz", 25 lei/buc. (2-30°C/ph 7.5-9.0)
- Aphanius mento (similis) "Ere?li", 25 lei/buc. (2-30°C/ph 7.5-9.0)

Hrana vie
- Cultura de Walter Worms (Panagrellus silusioides) - 20 lei. /(cultura crescuta pe baza de fulgi de ovaz). Hrana vie excelenta pentru cei mai mici alevini.
- Cultura de Microviermi (Anguillula silusiae) - 20 lei. /(cultura crescuta pe baza de fulgi de ovaz si iaurt degresat). Hrana vie excelenta pentru cei mai mici alevini.
- Cultura de Grindal (Enchytraeus buchholzi) - 25 lei. /(cultura crescuta pe strat de turba si mancare pt pisici).

p.s. legat de pesti - recomand achizitionarea cel putin a unui trio (1M+2F)

(Bucuresti/zona Universitate)
(Expedierea in tara suportata de cumparator)

Pt detalii tel: 0723345318

Un mic filmulet cu masculul de Aphyosemion australe orange

https://youtu.be/-B8PWB3-mUs
Poti pune Tormec fie in filtru, fie il pui oriunde in acvariu. Important sa nu ai carbon in filtru .
Ce pietre ai acolo? Sunt calcaroase? Ph-ul il poti scadea cu Tormec Jbl (pui cateva bucati in acvariu).
Ce pesti vrei sa pui in acvariu?
Rearanjarea in acvariu arata mult mai bine. Cu timpul, cred ca vor mai fi schimbari si va arata si mai bine!
Sunt interesante ascunzisurile din cocos.
Multumesc pentru plante!
Si eu te sfatuiesc sa nu expui acvariul la lumina solara ca sigur vei avea multe alge si pe sticla si pe plante.
Plantele vor creste ele, dar eu zic sa le grupezi cumva, chiar daca sunt putine, ca arata foarte imprastiate.
 
Forum Index » Profile for Marko » Messages posted by Marko
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com