[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: narcis
Forum Index » Profile for narcis » Messages posted by narcis
Message
Testele iti vor fi cele care o vor arata, iar daca nu ai posibilitatea aplici EI.
Dozarea normala easycarbo este de 1ml/50l de apa, nu 1/25, iar in cazul in care doza se mareste, de 2,3,chiar 4 ori am citit ca doza cineva, acesta devine un excelent algizid.
De curiozitate, ce substrat are prietenul tau?
Incearca sa bagi ceva fertilizant solid in substratul tau, baghete, bile, etc.
Si ca sa nu o mai lungim, ca sa fie clar, daca ai lumina si co2 suficient, poate chiar mai mult, atunci singurul luceu care iti lipseste la perlare este fertilizarea.
Cred ca ai inteles gresit sau ai scris gresit cum se dozeaza, insa sarind peste asta mai bine incerci, daca ai posibilitatea ceva teste, sa vezi cam ce ai tu pe acolo. Eu raman la parerea din lipsa fertilizarii nu ai acea perlare+posibil lumina insuficienta, daca ai prea multa pistia(si se pare ca ai sau nu vad eu bine?)
Pai acel volcanit parca era substrat inert, poate contine ceva fier daca nu ma insel, dar cam atat. Daca este asa, iti trebuie o fertilizare masiva in masa apei, plantele neavand un substrat fertil de unde sa absoarba nutrienti prin radacini.
Debitul filtrului s-a micsorat? la cat timp schimbi/inlocuiesti perlonul, cum speli,este posibil sa nu mai ai debit si bacteriile sa se dezvolte in masa apei sau sa omori bacteriile din filtru.
Am vazut ca bagi oxigen, normal ca iti creste mai repede asa ph'ul decat oprind aditia de co2.
Ca sa ai acea reactie, ti-a zis stefan care sunt conditiile. La tine in bazin, as incerca sa mai raresc din plantele de suprafata, eventual sa le elimini. Da si ceva detalii despre fertilizarea care o faci, sa ne dam cat de cat seama si de alte aspecte.
Plantele vor consuma co2, indiferent de nivelul kh'ului. Numai ca la un kh mare, ca sa scazi ph'ul trebuie sa tii cont de acel tabel, altfel vei ucide vietatile din acvariu. Acel bba poate sa fie din alte cauze, lipsa po4, curatenie insuficienta...etc.
In consecinta, care este intrebarea ta?
Poti sa-i pastrezi linistit.
Salut. Iti poti pastra nestingherit acest thread, este a tau. Cat despre mutatul pestilor, eu zic sa mai astepti. Cat despre testele 6in1, nu iti vor spune mare lucru, doar vei avea o idee cam cum stai, insa testele dedicate sunt mult mai bune. Oricum, dupa doario saptmana nu cred ca o sa-ti zica testele acelea mare lucru, nu o sa ai teste de amoniac acolo, iar nitritii si nitratii pot fi mici sau inexistenti din lipsa bacteriilor.
Lemnul acela, are coaja pe el si ce fel de lemn este? Sa nu fie el cauza problemei, sau vasul acela. Fa schimburi in continuare, pentru a tine no2 cat mai mic, dar sa stii ca iti va intarzia ciclarea.
Ai masurat nivelul nitratilor la apa de schimb? Si da, cred ca acvariul tau nu este ciclat. Te-am mai intrebat o data, testul de no3 ce zice, si care sunt valorile no2.
Ce remarc eu din prima este ca acel pietris este prea mare, banuiesc ca este undeva la 5-8mm. Cu timpul se va aduna mizerie printre el si iti va fi greu sa-l aspiri, mai ales pe langa obstacole, plante s.a.m.d.
Am vazut ca ai pus bacterii, le-ai pus in filtru sau le pui in apa, in mod normal se pun in filtru, acolo ar fi locul lor si in substrat, bacteriile de care ai tu nevoi nu prea stau in masa apei. Test de no3 ai? Este important sa vezi si nivelul de no3, mai ales ca no2>0. Acum ca ai bagat si pestii, este bine sa faci teste de no2 dese, cum creste bagi schimb de apa. Asta pana se va stabiliza bazinul, insa ti-am zis, parerea mea este ca acel pietris nu este potrivit, va trebui sa ai grija cu el.
In cei 35 litrii, xipo nu au ce cauta. Nu as baga nici cory, doar daca ai superfiltrare si bagi oxigen, fara plante......etc. Deci parea mea, baga melci, doar ca ai grija ca helena mananca tot, mai scapa pomacea aia mari(foarte mari).
De curiozitate, cu filtrul cum ai facut pana acum, l-ai spalat, nu l-ai spalat, cum l-ai spalat daca l-ai spalat, ai pus ceva mancare in apa zilnic.....? Este posibil sa ai si ceva care produce no2, fa o poza. Nu inteleg ce inseamna la tine curatenie, atata timp cat tu nu ai vietati in acvariu, ce cureti?
Oricum, daca ai fi facut totul ca la carte, nu ar fi trebuit sa ai no2, sau ceva produce. Ce teste folosesti, cat de des ...da mai multe detalii.
Nu iti sunt de folos la plantat acele neoane.
si de unde esti?
Bine ai venit.
Salut. Ar arata mult mai bine cu ceva inchis pe spate, un colant, ceva.Plantele se vor mai indesi, vei replanta, totusi cam multa blixa. In scimb, as regandi putin la plantele de fundal, valisneria o sa-ti ia din lumina si tu vrei gazon, va trebui sa o tunzi mereu....se inmulteste foarte repede.
Desigur ca ajuta.
Este bine de ingrosat cuvantul STERIL, nu cred ca acelasi lucru se intampla si intr-un acvariu plantat, adica sa nu ai mizerie daca nu aspiri atat timp
 
Forum Index » Profile for narcis » Messages posted by narcis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com