[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mitnick
Forum Index » Profile for Mitnick » Messages posted by Mitnick
Message
Ai dreptate, pestii slabesc atunci cand incepe sa li se imflameze mucoasa in jurul capului apoi ciuperca asta se dezvolta spre ochii pestelui.. O sa ii recomand tipului sa foloseasca JBL Furapond 2.
revin cu o fotografie sper eu lamuritoare. Parazitul afecteaza numai pestii mici.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/JnzaFWaRAFDMV1Omd6YdZKAWI8A0-ceFhI0PPK7k2S4?feat=directlink
renunta la 99% din pesti si ramai cu betta. este tot ce-ti pot spune. Ai prea multi pesti pentru volumul acvariului, de aceea nu vei avea niciodata un acvariu curat. Nu lua de bun ce-ti spun acgajatii de la petshop, majoritatea nu vor decat sa-ti bage pe cat ce-ti trebuie si ce nu-ti trebuie. Betta este un pestisor foarte tolerant la conditiile din acvariu.

Sa ma traga de urechi zeii acvaristicii daca gresesc cu ceva.
Omul nu tine pestele in bazin pentru reproducere ci pentru "peste proaspat" .. cum spuneam, fiecare cu nebunia lui.. Inca astept o solutie de la voi incat veterinarul nu e o solutie.
Ma bucur sa va regasesc tot aici dupa o lunga perioada in care am lasat deoparte acvaristica.

Va contactez intr-o problema destul de urgenta a unui prieten de-al meu. Si-a construit un bazin in curte, cu dimensiuni aproximative 5 m x 8 m x 3 m in care tine diferite specii indigene (caras de balta, rosioara, regina). Bazinul are o constructie simpla, plasa de jur imprejur si apoi cimentuit. I-a adaugat de curand ceva trestie si papura intr-un cat pe marginea bazinului.

Acum vine urgenta, ii mor pestii. din cate am putut sa-mi dau seama e un parazit localizat la nivelul capului (gelationos, filiform, albicios) pestele se ridica la suprafata si agonizeaza un timp (cred ca se sufoca) si moare. La inceput a atacat numai pestii mici, apoi a scos si un caras mai mare de palma. Nu stiu ce alte detalii sa va dau legat de cum face aerarea apei, sau alte ghidusenii din mintea omului. stiu doar ca ii inteleg pasiunea si vreau sa-l ajut.

Puteti sa-mi recomandati un tratament ?
Aici lucrurile ma depasesc un pic. Mai marii forumului sa sara in ajutor va rog . totusi tind sa cred ca in acel plic minune sa fie nescai bacterii care ajuta la ciclarea acvariului. Se poate sa ma insel. Totusi recomand sa citesti articolul respectiv care cred eu te la lamurii arhi suficient. totusi este extrem de putin 24/72 ore pentru ciclarea unui acvariu. Te sfatuiesc ca lasi fara pesti o perioada mai lunga de timp. Daca nu ciclezi acvariu => apa tulbure => in unele cazuri pesti morti si plus de asta nu te poti bucura intradevar de acvariu daca tot timpul apa din el are o tenta laptoasa/tulbure. Acum sa te mai ajut cu alta problema spinoasa la un acvariu Scimbarea apei. Dupa ce lasi acvariul la ciclat o perioada,bagi pestii si totul decurge ok. Scimbul de apa se face cam 1 pe saptamina 15% - 20% din volumul total . Daca nu stau eu bine cu artimetica la 60 de litri volum util ar trebui sa schimbi 10-12 litri de apa. Un aspect foarte important , apa cu care completezi nu trebuie niciodata sa fie direct de la robinet. Apa se lasa minim 24 de ore la temperatura camerei in recipiente cu deschidere larga la declorinat(apa de la robinet contine clor , foarte daunator pestilor si bacteriilor ce se formeaza odata cu ciclarea acvariului).
.... :bravo: Asta este cel mai solid argument . I-am cumparat recent ... si i-am introdus in acvariu destul de brusc .Nu am asteptat mai mult de 3-4 minute sa se egalizeze temperatura punga/acvariu . Mea culpa
Asta e spiritul ... cum era sloganul ala "Povestea merge mai departe" ...
Substrat ai cumparat ceva profesional ? Poti folosi si nisip+pietris de granulatie mai mica ... ceva gen bob de orez.:-P In rest te sfatuiesc sa citesti articolele din forum. Poti incepe cu Ciclarea acvariului ... O etapa foarte importanta daca nu vrei sa apara decese http://www.acvariu.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=29
Ok. Acum uite un sfat care se aplica peste tot nu numai in acvaristica ... Documentere serioasa si abia apoi cumparam. Asa cum este si cu pesti si cu plantele cu tot ... In 60 de litri ti-am mai spus poti incerca cu pesti de talie mica ... Guppy,Moly,Platy... Toti nasc pui vii . Aici ar putea sa intervina alta problema ... Se inmultesc cu foarte mare usurinta si ai sa-ti doresti un alt acvariu. Asta e si cu boala asta a acvariilor ... Niciodata nu este suficient de MARE Cunoscatori stiu despre ce vorbesc :rulez:
Daca mai ai si alte nelamuriri nu ezita sa intrebi
M-am incumetat sa postez un sfat pt. el pentru ca si eu am trecut pe la faza cu bolul. Iti spun daca vrei intradevar sa se simta bine si pestii si sa poti sa-i vezi tot timpul o sa vrei un acvariu adevarat. Acel bol(sfera) are anumite unghiuri moarte ... o sa-l privesti si-o sa te intrebi unde iti sunt pestii ! Crede-ma ca stiu ce spun.O sa zici ca te-ai imbatat .
Mai mult nu te pot ajuta daca nu da-i nici o replica
Vad ca esti incepator si pot sa-ti recomand pestisori nepretentiosi ... Incearca cu Vivipari . Sau poate vrei sa incerci si o pereche de Betta.
Poti sa da-i detalii despre ce ai momentan in bolul respectiv ? Filtu,substrat,plante ... :d .... Asteptam Detalii
Merci de raspunsuri ... M-am linistit
Pe la 3 au iesit din substrat ... acum vad ca sapå din nou si intra in substrat ... sunt acoperitzi cam 80% din cochilie.
Am cumparat de curind 4 melci pomaceea . Mai precis de 2 zile ! De dimineatza cind am aruncat o privire in acvariu 3dintre melci erau ingropati in substrat.Iar celalaalt plutea la suprafata. Am substrat ceva mai fin.
Este ceva normal sa se ingroape in nisip ?
Te pot sfatui sa scoti buturuga din acvariu daca a aparut mucegai pe ea si sa o fierbi bine in solutie salina (apa + sare) .O sa dispara mucegaiul!
Si sigur si virmi . Daca se pricepe cineva mai bine sa ajute. :pigeons::pigeons:
Gata ... M-am hotarit o duc sa-i fac analiza ADN.

Nu se mai poate ... Si astazi acelasi comportament
O sa incerc sa fac o poza ! Deja m-a pus pe ginduri , nici acum nu se alatura grupului de zebre
Aseara am donat betta , astazi merg si cumpar din animax 5 zebre si 5 neoni . Totul ok , ajung acasa las pungile 20 de minute in acvariu dupa 20 de minute incep transferul de apa din acvariu in pungi. Dau drumu la pestani in acvariu. Acum incepe minunatia. Grupul de zebre innoata mai la suprafata in curentul filtrului si neonii spre substrat. Numai o zebra se incapatineaza sa innoate cu neonii Parca face parte din cirdul lor Se misca odata cu ei !

Ati mai intilnit asa ceva ?
REZOLVAT !
Donez exemplar reusit (rosu complet) de betta splendens + 2 femele

Astept doritori.
 
Forum Index » Profile for Mitnick » Messages posted by Mitnick
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com