[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bebetto
Forum Index » Profile for bebetto » Messages posted by bebetto
Message
Yapp.
Ca si sugestie...primul strat de lac da-l foarte diluat....intra mult mai bine in lemn. Nediluat ai toate sansele sa-ti formeze pelicula din prima.
As verifica(jongla) mai intai cu CO2-ul si lumina. Dozajul cu o seringa il rezolvi dar ai grija la ce interval il faci. Vezi ambalajul.
Pentru o dozare corecta foloseste o seringa....gradata....
Pai din acela a avut.....
Ceva noutati ? La ce substrat te-ai oprit ?
Stai linistit trasalica, toti patim la fel, doar metodele de indepartare difera...eu curat geamul cu o lama de cutter dupa care fac schimbul.
Merge curatat si cu zeama de lamaie dar si cu otet. Ce vrei sa cureti, faci in afara acvariului, sa nu contaminezi apa...dupa care clatesti bine.... Eu asa zic.
Spuneai de calcar....de unde ?
Si sa inteleg ca deja ai in el crevetii ?
La rugamintea unui coleg, revin cu ceva poze....

image

image

image

Daca mai sunt intrebari......
Cumpar creveti red rilly, preferabil Ploiesti sau Bucuresti(ma gandesc la transport, rece afara...) Multumesc !
scorpionul wrote:semana cu lobelia cardinalis


nu prea....
gaurile din frunze arata oarece carente ?
O mica schimbare de peisaj....

image

image

image

Ce planta este aceasta ? Nu am gasit-o(sau nu am cautat bine...) si nici vanzatorul nu a putut sa ma ajute...

image

image
Ce zici de asa ceva ? https://www.biovita.ro/filtre-de-apa/filtru-de-apa-cu-osmoza-inversa.html Folosesc apa dupa filtrul 4 sau 5 ? Eventual atasat si un filtru NPS dupa filtrul 4 ? Mentionez ca o voi folosi si pentru baut.
Cele 2 filtre de carbune sunt la fel ? Corpul filtrelor este 5" ?
Cele 5 etaje ce filtre contin ?
Un link catre echipamentul care-l ai se poate ? Sau mai usor ptr. mine din ce este compusa instalatia ta.(ce tipuri de cartuse are) Ma gandesc sa o fac din bucati, poate o scot mai ieftin.....zic si eu.
Nu stiu ce sa zic... o voi folosi(momentan) doar pentru bazinul mic ; sa dau 7-900 lei pe o instalatie care produce cca.20l pe luna(cat am nevoie...)mi se pare cam mult.
In regula scorpion, multumesc. Altcineva ?
 
Forum Index » Profile for bebetto » Messages posted by bebetto
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com