[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bebetto
Forum Index » Profile for bebetto » Messages posted by bebetto
In conditiile in care L=90cm, l mare=70cm, l mica=30cm cam cit nisip mi-ar intra ? Sa stiu cu comanda.... Multumesc.
Buna ziua tuturor !!
Dintr-o intamplare, nefericita din pacate, am intrat in posesia unui bazin mai aparte cu o capacitate de aproximativ 250litri impreuna cu toata tehnica din dotare.

image

Daca a fost sa fie, nu puteam refuza asa ceva ! Odata in batatura, a aparut si intrebarea ..de care sa fie ? plantat?.. NU !!mi-am facut damblaua...biotop..o singura specie( si vedeam vreo 100 de neoni inotand in banc printre ceva radacini)...Nu. Ramineau ciclidele, bineinteles ca malawi. Dar sa revenim la tehnice.
- bazin de aproximativ 250litri
- filtru extern Tetra EX1200
- incalzitor 300w
- lumina.....aici o problema, avea 2 tuburi dar empirica instalatia(s-a dat jos). Ramane in discutie iluminarea
- substrat urmeaza sa achizitionez ceva nisip alb..de ciclide(zice vanzatorul)
- ceva bolovani (nu m-am decis de care inca)
O vedere din fata
image

De sus

image

Are si capac, la urmatoarele sedinte foto o sa apara.
Acum vietuitoarele, cum am spus ciclide. Tinand cont de cei 250 litri care vor ramane doar 200 aproximativ am zis ca ar merge maxim 3 familii de cate 7 membri(aprox. 10 litri de pestoi)Aici sunt multe de discutat tinand cont de experienta mea cu asa ceva - 0 - Cu ajutorul sfaturilor voastre vreau sa o salt (experienta, nu altceva) cat mai sus.
Cam asta-i prezentarea generala....

Este de 2 litri ? Fa-i verificarea si succes ! Apropo....de unde esti ? Completeaza-ti profilul.
Multumesc.
Update - algele au inceput sa dea inapoi. Supraveghem cu atentie in continuare. Victime colaterale 2 neritina, al 3-lea este in convalescenta.
Multumesc inca o data Lucian, am dat comanda. Nu au filtru sterasyl, dar la schimbul lor voi lua. Motivul lor de a inseria 2 filtre de carbon este cantitatea excesiva de clor din apa retelei municipale. La comanda, omul a intrebat din prima unde va fi folosit filtrul - retea sau fantana. A fost deschis la propunerea mea ( de fapt a ta) de a schimba filtrul 3 cu un sterasyl. Vedem cat de prompti sunt cu livrarea.
Done, acum asteptam rezultatul.
Multumesc ptr raspunsul detaliat Lucian. Discutam despre filtrul cu 6 trepte de 359 lei Da ceva despre cartuse, ce parere ai ?. Concluzie si pentru altii - fara reziduala la ultrafiltrare.
Pana la urma ultrafiltrarea presupune apa reziduala sau nu ? Ma bate un gand cu asta https://aquatime.ro/ultrafiltrare-uf-direct/Ultrafiltrare6trepteRidicatorPHTurmalinaUF6FIR. In prezentarea lor nu apare nimic de reziduala. Humbert ai pus furtun separat ptr reziduala ?
Pai nu am jurnal ... Cand pun apa oxigenata pestii raman pe loc ? Ca si lumina T5 obosite de 2x12w.
Revin cu poze
bazinul
image

problema
image

filtrarea + UV
image
Salutari !
Din pacate, m-am umplut de alga barboasa... Discutam despre un bazin de 25 litri, CO2 presurizat, controler PH,......Ca si masuri luate - scazut PH-ul la 6,4 (ptr mai mult CO2 dizolvat) ; UV-ul de 5w functioneaza non-stop de vreo 4 zile. NIMIC !!!!! Chiar o oarecare dezvoltare.
Va rog, daca stiti si alte masuri ....ascult . Multumiri.
Captivant jurnal....m-am bucurat....m-am intristat.....Care mai este situatia actuala ?
Vezi PM
Uita de varianta creveti cu guppy, nu se potrivesc....parerea mea.
Intr-adevar, sunt prajitura ptr creveti. Lasa-le la uscat, nu le baga verzi. Plus iodul eliminat, ajuta.
Pentru un nano....hai ca merge.
Ce mai perleaza Darth Maul....se vede ca ai crescut cu Star Wars.....Felicitari !
Poti incerca ce zice opincarul, frunzele de stejar coloreaza ceva ceva apa, dar PH-ul....am dubii. Mie nu mi-a iesit.
Conurile de arin, da. Frunzele de stejar am dubii....incearca frunzele de dud. Tu decizi.

Forum Index » Profile for bebetto » Messages posted by bebetto
Go to: