[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Foaie verde anason,
Ma doare la corazon

... deci, ma ia cu lesin cand vad pozele astea atat de misto... ce mecle au pestii, cat de tare e oratania aia mica albastra!... Felicitari sincere!
Sa nu uiti ca ti-am promis niste polipi... din astia verzulii-pal, care sa stii ca se vad mai frumos noaptea (la lumina actinica) decat ziua ...

image

... au fost primii corali pe care mi i-a dat mosu, "asa, doar de testat apa"... s-au prins extraordinar de repede si se impuiaza rapid.
Oups, imi miroase a porcina provocare ... ce inseamna, frate, sa fii tanar si sa ai ochii buni!


PS: Felicitari, misto realizare!
Incepe ciclarea!... e normal sa ai "salturi".

1) Amoniac -> creste -> scade -> dispare
2) Nitriti ..................... -> cresc -> scad -> dispar
3) Nitrati ................................. -> cresc -> scad -> dispar

... cam asta ar fi ordinea (sunt legate intre ele).
malawi_crys wrote:... chiar daca nu contest calitatea si frumusetea modulelor BTN, un mare minus este acela ca sunt "prea prezente" in acvariile pe care le am tot vizionat(mai ales de afara). Imi doream "altceva" . Si spre norocul meu am si gasit. ................


Si cam asta i povestea...

NU! ... Povestea se termina abia dupa ce ne spui de unde le-ai luat (producator, link, pret, tot-tot-tot) .
Deci se poate si cu aparatul ala, daaa?

PS: Misto!
Foarte bine arata acele module! Sunt BTN?
Grase , ne miscam si noi oleaca? Unde sunt schitele, unde sunt planurile, unde sunt pozele, haiducilor?
ERSINV wrote:Am dat scalarii, si am adaugat 5 neoni mici acum am urmatoarele animale: 11 neoni, 2 xipho, 2 corydoras, 2 ramirezi + o zebra rosie siun ancistrus juvenil.
Temporari sunt: xipho si zebra pana se duc la noua locatie.

Tocmai vroiam sa-ti spun ca cei 2 xipho si zebra cea rosie sunt din alt film...
1) Nu se vede poza aia...
2) Teste de amoniac, nitriti si nitrati nu ai facut?...
Suntem cu ochii pe tine!
Succes si spor la treaba!
Stai linistit, ancistrusii tai se vor simti bine in cei 140 litri de apa... nu sunt teritoriali si, nu "se calca pe coada", intre ei. La maturitate, masculilor le cresc pe cap niste excrescente ramificate... ca niste "coarne".

- Ei stau toata ziua si rod algele de pe pereti, pietre, buturugi, etc... in comert, exista hrana pentru ei (pastile mari, pe baza de spirulina).
- Pe vremuri, ii hraneam cu felii de castravete si "cotoare" de rosie.
- Perechile depun niste icre roscalii, pe peretii unor "scorburi"... masculul le pazeste cu mare atentie.


Succes!
Nu am putut sa ma duc astazi la magazin, am avut program de cumparaturi pana dupa pranz... am sa incerc maine, sper sa gasesc.
Ce mecla are oratania aia!... zici ca se mira de tot ceea ce vede in fata ochilor.

- de ce n-ai decupat plasa si pe langa piciorul lampii?... ca sa stea perfect intinsa peste acvariu.
- la filtrul ala ai cumva niste pasla (in partea de sus)?... as zice sa o scoti, e un depozit de nitrati (daca nu o inlocuiesti / speli la fiecare 2-3 zile).


Una peste alta, mie imi place cum a iesit bazinul tau... asa cum "spun" si pietrele acelea, totul e OK!
Iulian, am modificat putin titlul ales de tine... sper sa nu fie vreo problema


PS: Pe tipul ala pletos l-am mai tot vazut, in diverse prezentari video...
Dragilor, traiesc o drama!... Florica (the shrimp) s-a lasat prins (ca un prost) in pompa si a mierlit-o, iar acum Ana plange de mi se rupe sufletul ... tre' sa-l inlocuiesc, la repezeala, tot cu alt "Florica".

Cine are la vanzare creveti de genul asta (cleaner shrimp)?
1) Aha, deci de asta n-ai aparut azi la spritz... esti iertat, sa-ti traiasca fetita!

2) Nu te combina cu lumina, in perioada asta... fa testele de apa (nitriti si nitrati, in primul rand) o data / cateva zile.

- tu pleci "la drum" cu o piatra care provine dintr-un bazin ciclat, vei sari peste o perioada lunga de asteptare (arata misto, imi place),
- uitandu-ma asa, de sus, vad ca esti cam aproape de geam (cu pietrele alea doua, cele mici)... or sa te incomodeze la curatat algele, cred ca e bine sa le pozitionezi mai departe de geam.

3) Cum e cu sarea?... asa cum ti-am zis eu?
4) Nu te baga deocamdata decat la corali care suporta conditii vitrege... zoanthus-ii, ciupercutele (discosoma, rhodactis, etc), GSP-ul... astia nu trebuie hraniti si nici nu necesita atentie speciala.



Sa fie cu noroc!
Testul de vineri seara... dupa cifre, eu cred ca se observa "aparitia pestilor in peisaj".
Maine "bag" un schimb de 5 litri.

Parametri:

ph - 8.1
KH - 8.4
NO2 - 0.1 (nitriti)
NO3 - 10 (nitrati)
temperatura: 26 gr. Celsius
salinitate: 1.024
Sa fii sanatos, iar noul proprietar sa aiba grija de ea... ne-am inteles, Mihai?
E drept, se poate... dar trebuie facute cateva observatii:

- bazinul are un volum de apa mic (cred ca sunt cam 22-25 litri apa),
- din cauza asta, imi permit "sa-l tin" pe schimburi regulate de apa (10-20%),
- putina apa, putina mancare, putini pesti... no problemo!


In aceste conditii, nu se poate vorbi de o "stabilitate" a bazinului, ci doar de joaca "de-a echilibrul".
Orice iesire "in decor" se poate solda cu un dezastru (mai mare sau mai mic).
Atata vreme cat esti atent, aceste mici bijuterii se mentin fara probleme... problema intervine in cazul unui derapaj, deoarece sistemul nu permite nici o abatere.
Nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea, insa cred sincer ca un bazin mare si bine echipat poate face fata cu succes oricarui eveniment "neprevazut".
In aceleasi conditii, stiu sigur ca micul meu bazin "va da chix".



Nano-urile sunt perfecte pentru a incepe acvaristica marina... dar treaba "adevarata" se poate face doar in bazine mari si echipate corespunzator.
Cat de mari?
Cat de bine echipate?
Ei bine, asta o discutie pe care nu pot inca sa o port.
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com