[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
1) Acvariul este in camera Anei (cu orientare spre est, soare doar dimineata... bloc bine izolat, racoare vara, caldura iarna ). Si eu ma astept sa trebuiasca montat un ventilator, dar deocamdata nu este cazul.

2) Uite 2 poze cu Florica, the peppermint guy ...

image
image

3) Cand crezi ca esti gata sa primesti niscaiva polipi?... si-o ciuperca, doua?
SUUUUUUUPER!

Abia astept rezultatul final al acestui exercitiu imens de munca, vointa, inovatie si imaginatie... bravo domnule Cristi, sunt mandru si sunt fericit sa urmaresc un asemenea topic!
koala wrote:* Aseara am schimbat (conform obiceiului) 5 litri de apa... sare Aquavitro. Am pus, de-o parte, 0.5 litri din apa veche si ma voi duce cu ea pe la mosu, ca sa bage testerele in functiune. Am sa postez aici rezultatele.

Apa "veche" de o saptamana... sare Aquavitro... avem urmatoarele valori:

- temperatura - 25.5
- salinitate - 1.024
- pH - 8.0
- KH - 8.3
- nitriti - 0
- nitrati - 10
- fosfati - 0.012
- magneziu - 1440

* Mai trebuia sa facem si testul de Ca, da' s-a terminat solutia mosheasca
* Florica the second sta in cusca, bine merci...
* Aseara am schimbat (conform obiceiului) 5 litri de apa... sare Aquavitro. Am pus, de-o parte, 0.5 litri din apa veche si ma voi duce cu ea pe la mosu, ca sa bage testerele in functiune. Am sa postez aici rezultatele.

* Crevetele meu este peppermint shrimp, NU are cocoasa aceea de care spunea Iulian!... l-am studiat aseara, cu mare atentie, si am facut comparatii cu diverse poze de Camel shrimp de pe net... oricum, ideea este ca am cumparat un "Aiptasia killer" si nu un "nice cleaner" (care sa vina si sa ia mancarea din mana)! Ce reaku' ii spun lu' fii-mea? ... in continuare il tin in cutia aceea atarnata in acvariu si il hranesc separat.


Peppermint shrimp versus Camel shrimp (poze de pe net - google images)

image


* Unul dintre clowni si-a facut un obicei... sta in "bataia" curentului produs de pompa si se joaca in jetul de apa... din cand in cand, mai ciupeste "tubul de GSP"... ca atare, coralul sta stresat si nu se mai deschide. Ce ma fac? Mut pozitia GSP-ului de acolo, sau astept sa se plictiseasca clownul?
@viulian: Habar nu am daca are cocoasa (ar trebui sa aiba? Sau nu?)... plm, l-am luat oarecum pe fuga si l-am "picaturizat" cu gandul doar la bagaje, offroad, spritzuri si friptane. Sta de vineri intr-o cutie de plexiglas, atarnata in acvariu. O sa-l studiez deseara, dupa ce fac schimbul saptamanal de apa.

@Adrian: Daca e asa, il marit imediat =))...
Mda, ce sa zic... nu am cum sa verific ce-a fost, putem doar sa facem presupuneri.

In alta ordine de idei, am verificat pe google => crevetele pe care l-am luat vineri (the new Florica ) este un peppermint shrimp (Lysmata wurdemanni)... acu', stiu ca e tarziu sa intreb, da' totusi:

- E la fel de sociabil? O sa manance din mana fetitei?
Nu stiu ce sa zic...

- am citit pe forumurile de-afara ca bazinele marine necesita un schimb de apa de maxim 40-50% / lunar,
- de asemenea, am citit ca schimburile saptamanale trebuie sa fie in jurul a 10-15%... ceea ce se potriveste, oarecum, cu cele de mai sus,
- suspectez ca noi avem cam 25 de litri de apa, in bazinele noastre (vad ca si tu ai aproximat la fel),
- eu, cu cei 5 litri/saptamana, sunt deja "la dublu" fata de maximul recomandat... habar nu am daca schimburile mai mari (cum faci tu) sunt benefice / inutile / daunatoare.

Dap, ai dreptate... se misca "natural" .

- Ipoteza mea este ca Florica s-a apropiat de pompa, cu gandul de a culege cate ceva de pe carcasa ei... o mai facuse si altadata, fara probleme.
- Pompa Koralia Nano nu are forta sa-l "suga", am observat asta studiindu-l cum se fereste.
- Ce cred eu ca s-a intamplat: incercand sa culeaga vreo bucatica de mancare, a bagat vreo antena printre fantele carcasei si aceasta (antena) s-a "infasurat" pur si simplu in jurul axului elicei... tragandu-l si sfaramandu-l.
Dan wrote:eu astept salinizarea lui Carlos si a Ritei

Eu as fi curios sa aflu ceva date despre bazinu' ala mare de la tine, din subsol... cata apa folosesti tu, la schimburile saptamanale... si, care e frecventa acestor schimburi?



PS: Grasule!
Servus,

- Nu stiu ce sa zic, vis-a-vis de teoria ta cu crevetele... in ziua precedenta gasisem carapacea "veche", dar el a mancat fara probleme de la fii-mea din mana...
- In fiecare weekend fac schimb de apa (5 litri), si nu am ratat niciunul pana acum.
- Aseara am venit de la offroad destul de "frant" , dar tot am pus apa la mixat... deseara fac schimbul si pastrez o mostra de apa "veche"... o sa-i fac toate testele.
- Am luat de la George un alt crevete (vineri, inainte sa plec)... e pus intr-o cusca transparenta, pentru ca mi-a fost frica sa-l bag direct in acvariu (ca sa nu-l violenteze golanii aia de clarkii)... arata altfel decat Florica, are niste dungi rosii foarte fine... o sa-i fac poze.
Varianta cea mai buna, in opinia mea:

- debitul la minim
- compartiment cu matrix (sau denitrate)
- compartiment cu antiphos (eventual si carbune)

... schimbul de apa (10-15%) saptamanal = obligatoriu!
Foarte misto, bravo!
Salut Bok!

Foarte misto filmuletele, multumim ca ni le impartasesti!


Intrebare: Dupa cata vreme (de la startarea acvariului) ai adus anemona?... din ce am citit eu, pe ici-pe colo, se pare ca anemonele trebuie introduse abia cand bazinul are oarece "vechime".




PS: Ar trebui sa iti treci locatia, la profil...
Sunt la offroad, cu Lofty...
Plantele sunt de mare efect, arata bine si dau un aer natural bazinului...

- fa bine si mai cumpara, deoarece astea se vor "duce" la primul spalat
- plasticul acela imbatraneste si devine casant, frunzulitele se vor rupe.
Salutare si bun venit, iubitorule de apa sarata!
Va multumesc, tuturor, pentru sfaturi!
Nea' Bobi, Puffini asta e extraordinar de haios, imi place cum se misca!... imi place si bazinul, cu o singura exceptie: pietricelele alea mici de pe nisip... ma seaca la inima (ochiometric vorbind ). Evident e doar o opinie personala si nu trebuie sa o iei prea in serios.



PS: Ce plante sunt alea?
Salutare si bun venit!

Combinatia de carasi, calistusi si sumatrani nu e prea fericita... carasii sunt pesti de apa "rece"... bazinul e cam micut.
Stim cum e cu copiii, asa ca nu te vom certa prea tare .
@Adrian: De prost, de aia ...
@viulian: Mai radem, mai povestim... mai animam relatia


Nu ma impinge nimeni de la spate, nu ma grabesc... da' zau, ce-avem de pierdut daca incerc?
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com