[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ancamarketing
Forum Index » Profile for Ancamarketing » Messages posted by Ancamarketing
Message
Buna,
Sunt Anca din Iasi si vaprezint proiectele mele:
Acvariu 120x30x45 (h), sticla 8mm, silicon transparent Den Braven ptr acvarii,
filtru intern Resun sp1200, incalzitor 100 w,
capac homemade din lambriu colantat, 2 neoane T8 x30 W, iluminare 8 h/zi
substrat Aquabasis 15 l, pietris, decor buturuga vita vie, mopan, nuci de cocos
2 corydoras paleatus
2 platydoras
12 rasbora arlechin
8 tetra negri
1 garra raffa - chiras (il returnez intr o saptamana 1)
melci substrat
creveti RCS
Vreau sa mai adaug 10 zebre sau platy. Este k ca si dimensiune?
plante: cabomba, rotalia, diadilipis, valsineria, moss si altele

'Acvarist' de un an si cateva luni, acesta este primul meu proiect homemade.
image

Uploaded with ImageShack.us


In lucru un nano 25x25x30 (va rog ignorati lampa, urmeaza sa achzitionez una)

image

Uploaded with ImageShack.us
multumesc Stefan. o stiu, dar e satisfactia mai mare la DIY .
cred ca o sa cumpar de asta daca nu gasesc alta solutie.
Deoarece am tot cautat pe forum, am dat si search si tot nu am gasit nimic, va rog sa ma ajutati cu o schema, desen sau orice alte informatii pentru confectionarea unei lami ptr un nano 25x25x30, ptr moss si vallsineria.
Nu o sa pun plante pretentioase.
As vrea sa fac ceva destul de ieftin dar si elegant.
Mai am un acvariu mare de 150 la care am facut singura capacul si am atasat neonele de el, dar la nano nu vreau sa i fac capac.
Ambele acvarii sunt homemade personal.
Ma pricep la DIY.
Multumesc.
schimb 2 pesti sanitari platydoras costatus de aprox 8 cm, f sanatosi si f rezistenti, cu 2 otto sau sae sau lampa ptr nanao 7 w sau 11 w.
Vand 2 pesti sanitari platydoras costatus de aprox 8 cm, f sanatosi si f rezistenti.
Pret 40 lei sau schimb cu 2 otto sau sae sau lampa ptr nanao 7 w sau 11 w.
Multumesc lui stefanp pentru plantele trimise. Foarte frumoase si fara alge si pachetul a fost generos.
Merci.
Am dat cautare dupa garra rufa si se pare ca semana destul de bine cu ce am eu.
Am un peste, imprumutat de la cineva, care curata f bine si repede acvariul si plantele de alge.
As vrea sa imi cumpar si eu o pereche daca ma ajuta cineva cu denumirea lui.
Sper sa va dati seama din poze, mentionez ca nu este cel cu gura ventuza care sta lipit de geam. Curata si peretii acvariului dar nu se lipeste de geam. Are doua mustati orientate in jos f scurte si coada este dreapta, parca e taiata, culoare gri, si nu are mai mult de 6-7 cm. Innoata prin tot acvariul, nu este peste de fund chiar daca are gura orientata usor spre jos.
Multumesc.

image

Uploaded with ImageShack.us



image

Uploaded with ImageShack.us
Multumesc ptr informatii.
a) pestii stateau inghesuiti de cateva luni, si sincer nu dadeau semne de boala, dar posibil sa ai dreptate
b) f adevarat, gouramii au stat ascunsi dupa filtru 3 zile
c) filtrul este Filtru Intern Resun SP-2500
Caracteristici:
pentru acvarii de max. 400 litri
putere: 18W
debit 1400 l/h
filtrare mecanica si biologica
are doua cilindre cu burete in care se pun niste bilute de plastic(bioballs parca)

la inceput am pus doar 6 pesti care ii aveamde un an si dupa vreo 17-18 zile am adaugat inca 18 pesti

deocamdata nici o sansa ptr alt filtru ' am doua fetite care imi papa toti banii

sa nu mai continui cu schimbarea zilnica a apei (10 l) pe care am inceput o de 5 zile? vroiam sa continui o saptamana sa schimb zilnic
si totusi au depus corydoras, ceea ce ma face sa cred ca au gasit conditii bune (la crescatorul de unde i am luat nu au mai depus)
Multumesc pentru raspuns.
Din ce am citit eu se pare ca este vb de saprolengnza.
Sunt din Iasi.
Am citit destul de mult, insa nu am avut rabdare cu ciclarea.
Acum apa e foarte clara, de fapt asa a fost de la inceput, si nu mai am nimic vizibil(acele smocuri mici albe).
Din pacate nu le am facut poza, iar o poza din momentul asta nu poate arata decat un acvariu care aparent nu are pb.
Buna,
Am avut, 1 an, un acvariu de 25 l in care au crescut 2 scalari, 2 gourami albastri si 2 sanitari. Pentru ca nu mai aveau loc am confectionat home made un acvariu de 120x30x45 cm (h), lipit cu adeziv Bison special ptr acvarii, sticla de 8mm, stat la uscat 2 sapt.
Am pus substrat JBL aquabasis nou+cel din acvariul mic aceeasi marca, pietris , filtru intern nou RESUN 2500, 2x30 W neon 6500k, am lasat o sapt la ciclat, timp in care am spalat buretele de la filtrul vechi in apa si am adaugat apa din acvariul mic impreuna cu pestii si plantele (cabomba, valsineria, echinodoras).
Dupa 2 sapt au inceput sa pluteasca prin acvariu mici smocuri albe ca de vata , care s au lipit de ochii scalarilor si incet le au cuprins tot corpul. Intre timp am mai cumparat 8 danio zebre si 8 platy si 4 corydoras.
Dupa 2 zile au murit toti pestii, mai putin cory si sanitarii vechi (raphael talking fish). Am pus 2 linguri de sare in apa si timp de 5 zile am schimbat cam cate 10 l de apa. Am vazut ca au disparut micile smocuri de vata din acvariu si ca nu se mai adunau nici in filtru (am crezut ca este in regula)
Dupa alte 3 zile corydoras au depus icre pe sticla acvariului. Am vb cu cel de la care am cumparat pestii, este crescator, si a zis ca ar trebui sa fie ok apa daca au depus cory (ptr ca el a incercat fara succes sa i reproduca)
Aseara am introdus 3 guppy care au murit pana astazi la pranz. Tot ieri am cumparatsi incalzitor de 100 w setata la 26 grade.
Cum investitia a fost destul de mare, nu imi permit niste teste de apa complexe. Daca ar fi sa testez un singur parametru care ar fi acela?

Cemasfatuiti sa fac ca sa stabilizez acavariul pentru a il popula din nou (platy, molly, barbs, danio sau red nose - 2 sau 3 specii din cele enumerate).
Multumesc si astept sfaturile voastre.
am auzit diverse pareri referitoare la scalari si neoni, dar cred ca experienta spune cel mai mult
Intr adevar s au batut la inceput dar acum se ignora. Am citit ca pot pune cu ei danio zebre si arlechin?
Multumesc ptr raspuns.
Buna, sunt noua pe forum.
Am un acvariu homemade 120x30x45(h), filtru resun sp 2500, 2x30 w daylight, substrat 7 l Aquabasis JBL, pietris 2-4 mm. Plante cabomba si valsineria. Din acvariul vechi am transferat 2 scalari maturi, 2 gourami albastri si 2 raphael (6-7 cm). As vrea sa mai aduag un banc cu pestisori care nu cresc f mari, vreo 10 buc, dar nu prea gasesc care sunt compatibilitatile cu scalar si gouram la un loc. Va rog sa imi dati niste recomandari pentru pesti dar si ptr plante care nu au nevoi de CO2, eventual ce tip de gazon pot planta fara sa arunc banii pe fereastra.
Multumesc.

Mentionez ca primul acvariu l am cumparat acum 1 an, 30 l, si am facut toate greselile posibile :suprapopulare, nu l am ciclat de la inceput etc.
 
Forum Index » Profile for Ancamarketing » Messages posted by Ancamarketing
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com