[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ancamarketing
Forum Index » Profile for Ancamarketing » Messages posted by Ancamarketing
Message
Nu am pus, ptr ca nu am pompa de aer. Am un filtru intern dar nu stiu cum sa l pun s? nu bat? prea tare
Le am pus separat cam la o ora dupa depunere, trebuia sa plec de acasa si ma temeam sa nu le m?nânce intre timp. Acum deja trei sunt albe. Vedem daca ieseceva, daca nu data viitoare.
Pam pam. Ii mai las vreo trei ore apoi le i au nuca de cocos cu tot cu oooo.
koala wrote:
- vrei doar sa vezi daca perechea e fertila si icrele eclozeaza?... e suficient sa pui piatra aia intr-o casoleta de inghetata. Gaurita corespunzator (pt. circulatia apei) si atarnata in acvariu, sus, intr-un colt.


Si asa e bine, chiar am o caserola gaurita de cand aveam africani si am separat puii , mai greu e cu piatra ca e destul de mare si cred ca tot pe aia vor depune ca stau de vreo luna si ceva numai in locul ala, muta nisipul si fac gaura pana la sticla, eu le astup groapa si ei iar.
Data viitoare cand depun chiar am sa fac ceva, vreau sa vad daca ies pestiuci.
Nelamurirea mea e cand scot/separ piatra - o las cateva ore dupa depunere ca sa fie fecundate sigur sau imediat , ca daca las pana a doua zi dispar.
Merci.
Merci de sfaturi Koala.

@ Opincaru - interesanta jucaria aia, nu am auzit de ea pana acum, probabil ca nu am fost interesata de reproducerea pestilor. O sa o studiez si poate fac si eu unul in acvariul mic in care il am pe Betta ca am pompa de aer acolo. Acum astept sa mai depuna. Multumesc de idee.

- Saraca catelusa, s-a chinuit ceva timp, bine ca ati rezolvat problema.
Am intrebat anul trecut in vreo 3 locuri si mi-au zis ca interventia e 200 lei+ 3 zile de antibiotic injectabil 50 lei.

Astazi au disparut icrele.... (matzele le mai am)

LE: Daca scoteam piatra cu icre si o puneam intr-un acvariu mic ciclat, oare aveau vreo sansa? De unde stiu exact cand au fost fecundate? Mai aerisesc parintii icrele sau ceva, ori dupa depunere si fecundare nu le mai fac nimic? (mai putin faptul ca le mananca)
Ale mele "e" boschetare si nu prea se înghesuie nimeni la ele.
Stiu Ocean, am mai avut o pisica sterilizata, dar la asta am lasat o asa ca cel mai ieftin era undeva la 250 lei cu tot cu antibioticele obligatorii de dupa. Acum dupa ce intarca puii trebuie sa o sterilizam. Deocamdata copii sunt super incantati ca Thomas are pui.
LE: E frumos tare si " tiganul" tau
S a pisoit ceva, a lipsit si trei zile la rand de acasa, acum a facut patru bucati. Nu stiu ce am sa fac cu atâtea matze.
Saptamana asta s-au mai întâmplat de astea la mine, chiar pe 1 mai.
Pam-pam...ce sa zic Maestre Koala...numai ce ai intrebat de depus si cand m-am uitat, acum 1 min, o piatra e plina toata de icre, au depus de trei ori mai multe icre.

Se intampla ceva paranormal, numai ce te-ai gandit si Severumii, care au stat cuminti de multa vreme, au si depus.

Sa nu te puna necuratu sa te gandesti macar, dar mai ales sa ma intrebi, daca mai vreau un copil.
Mie imi plac tare mult, mai ales ca acum se ciondanesc intre ei.
Severumii nu au mai depus deloc, in afara de primele doua dati, si vad ca s-au si calmat, nu-i mai fugaresc non stop pe ceilalti si dupa cum se vede si in poza, femela nu mai e asa intens colorata.

Ori fac o pauza ori au divortat.
La mine a durat mai mult sa-i prind si sa-i pictez, plus ca nu prea tine vopseaua rosie

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Aia e printesa sau sirena cu care faci tu baie?
Frumosi tare.
Pai nu am ce sa mai arat. Pestii mananca toti. Nu am mai facut nimic, nu am schimbat nici apa.
Soti pestii si i pui intr-un recipent, galeta etc , cu apa din acvariu. Pui in bidoane macar jumate din apa din acvariu, si filtrul, daca e intern il pui tot in apa din acvariu. Ar trebui ca filtrul sa il scoti ultimul si sa l pui in functiune, chiar si in galeata, in maximum jumatate de ora, adica sa nu stea mai mult nefunctional.
Scoti pietrisul si gata.
Acasa cand ajungi, pui filtrul sa boloroseasca in galeata, in gol, pui pietrisul asa nespalat, adaugi apa din acvariul vechi, pui pestii si montezi filtrul si completezi cu apa proaspata, dar ar fi bine sa nu pui mai mult de 30 % fata de apa veche.
Completezi pana se umple in cateva zile.
Ar trebui sa il intrebi pe respectivul cu ce apa facea schimbul, daca e de la retea.
Ar fi bine sa pui in recipiente decoperite cu 24 ore inainte, apa care o vei completa.
Spor.
Cam asta e treaba cu unele sud americane - se coloreaza la maturitate si isi arata cele mai puternice culori cand se depun. Vezi cum arata severumul ala cu verde, si mai am doi care sunt destul de spalaciti, desi au aceeasi dimensiune, dar nu si au gasit pereche inca.
Am mai avut o perche de Laetacara si cand au depus s-au inrosit asa de frumos ca nici nu credeam ca au culorile alea, acum a ramas unul si in afara de punctul negru de pe el, e complet spalacit, si e acelasi care isi arata culorile la imprechere.
Las 'ca se inrosesc singuri. Sunt poze facute cu blitz si doar asa se vad culorile astea pe ei ca fara blitz sunt decolorati cum ii stii, nu i am colorat eu , probabil ca reflecta din solzii lor. Who knows!?
Misto tare lemnele, tre' sa arate intr-un mare fel asezate.
Merci Koala.

Cateva poze cu noile achizitii si perechea.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
 
Forum Index » Profile for Ancamarketing » Messages posted by Ancamarketing
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com