[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 2smokes
Forum Index » Profile for 2smokes » Messages posted by 2smokes
Message
Rogi un moderator sa impuna um pic de decenta?Da ce ,ti se pare ca a jignit cineva ,ceva?De unde vii cu mentalitatea asta cu cenzura,traiesti pe timpul lu stalin?Iar ca sa i raspund si userului care nu stie ciclul azotului,si la apa dulce si la apa marina este la fel,NO2 se decompune mai repede decat no3 deaceea se si fac schimburi de apa in acvarii,pentru eliminarea NO3 ului care nu poate fi redus eficient in cele mai multe cazuri.
Shubi wrote:Din punctul meu de vedere nu exista eficienta mai mare decat filtrarea anaeroba cu debit mic combinata cu sursa de carbon lichida.
Investitia nu e foarte mare si te scuteste de munca patriotica (curatat alge, etc)
Comparativ cu acest tip de filtrare, ATS-ul e praf in ochi.
filtrarea anaeroba?stii macar ce e aia de vii si ne dai lectii pe aici?filtrarea anaeroba elimina doar no3 si fosfatii,nu elimina amoniacul si nici no2,iar filtrarea anaeroba e dependenta de filtrarea aeroba care transforma amoniacul in NO2 iar apoi no2 in NO3.Degeaba ai filtrare anaeroba buna daca filtrarea aeroba e proasta,o sa ai in acvariu amoniac si NO2 care sunt mult mai toxice decat NO3 si PO4.Algele elimina direct amoniacul fara a se mai produce NO2 si apoi NO3.Tu nu stii ciclul azotului,filtrare inseamna sa reduci amoniacul ,cu ajutorul bacteriilor care il transforma in NO2 apoi in NO3 apoi in azot gazos sau cu ajutorul algelor care reduc direct amoniacul si pe de alta parte algele mai consuma si bioxidul de carbon din apa.
vm70 wrote:
2smokes wrote:
ocean wrote: In primul rand sunt foarte sensibili , am ingrijit si eu si nu unul, toti din soiul asta de fund numiti generic bamboo,rezista (cel putin cazurile care le stiu) cateva luni nu stiu nici un caz care sa atinga anul , conteaza mult filtrarea trebuie o apa de Foarte buna calitate , iar faptul ca au o hranire specializata :crustacee si probabil moluste face dificila acomodarea lor . Un timp pare totul in regula : se obisnuesc sa manance la mana apoi le scade apetitul si intr-o zi doua gata s-au dus. Asa cum am spus cred ca problema mare vine de la hrana dar tinerea lor in ape cu valori din astea de compromis gen : NO3 10-50 si phosfati nu merge , spun asta pentru ca lumea ii tine de obicei in fish only unde calitatea apei e mai lejera
aveti dreptate,sunt recomandati numai pentru acvaristii experti,o apa foarte curata poate fi asigurata de un algae scrubber si ieftin,mancarea ar putea fi problema lor cea mai mare.Am vazut totusi pe internet diverse acvarii cu rechinasii astia ajunsi la maturitate,deci se poate.Nu ma asteptam sa fi crescut cineva de la noi rechini in acvariu.


Sunt curios cam ce dimensiuni si ce lumina sunt necesare unui scrubber pt un rechin de 40-50 cm. Apoi pompa, spatiul necesar. In experienta mea, un scrubber "de sump" nu se compara ca si eficienta cu un skimmer bun + biopellets. Unul mare, poate... Insa nu cred ca e mai ieftin in nici un caz, daca luam in calcul spatiul ocupat, pompa, lampa cu LED pt iluminare, etc...
nimic nu se compara cu algae scrubberul ca si eficienta,cateva leduri 5050 care consuma insignifiant iar pompa de recirculare oricum e necesara in orice sistem,am citit forumul colegului nostru kirucd cu ATS ul sau si ti am vazut si tie scrubberul-nu l ai facut bine deaceea nu ti a mers eficient,scruberele se fac pe orizontala nu pe verticala ca sa fie cat mai eficiente si se construiesc in functie de cat hranesti,daca faci un scrubber urias cum e ala pe care l ai avut si hranesti prea putin pentru el e si normal sa nu fie eficient,nu cresc algele pe el.E de laudat ca ai incercat scrubberul totusi si parca ziceai ca ai incerca din nou cu alt ATS.Eu daca m as baga la un acvariu dinasta as face scrubberul in spatele acvariului intr un spatiu foarte strans si bineinteles ca as tine si un skimer de proteine cu bioballs si cu un co2 scrubber doar pentru urgente
ocean wrote: In primul rand sunt foarte sensibili , am ingrijit si eu si nu unul, toti din soiul asta de fund numiti generic bamboo,rezista (cel putin cazurile care le stiu) cateva luni nu stiu nici un caz care sa atinga anul , conteaza mult filtrarea trebuie o apa de Foarte buna calitate , iar faptul ca au o hranire specializata :crustacee si probabil moluste face dificila acomodarea lor . Un timp pare totul in regula : se obisnuesc sa manance la mana apoi le scade apetitul si intr-o zi doua gata s-au dus. Asa cum am spus cred ca problema mare vine de la hrana dar tinerea lor in ape cu valori din astea de compromis gen : NO3 10-50 si phosfati nu merge , spun asta pentru ca lumea ii tine de obicei in fish only unde calitatea apei e mai lejera
aveti dreptate,sunt recomandati numai pentru acvaristii experti,o apa foarte curata poate fi asigurata de un algae scrubber si ieftin,mancarea ar putea fi problema lor cea mai mare.Am vazut totusi pe internet diverse acvarii cu rechinasii astia ajunsi la maturitate,deci se poate.Nu ma asteptam sa fi crescut cineva de la noi rechini in acvariu.
eu ma gandeam sa le bag uaia direct in acvariu,mi s ar parea un acvariu mai interesant decat ala cu caluti de mare,filtrarea cum zicea si colegu dinainte o fac cu algae scrubber si nu mai schimb apa in acvariu decat odata la 10 ani
Am uitat sa precizez ca astia sunt vanduti ca si bamboo shark(intra mai multe specii) si la maturitate e recomandat un acvariu de 1 metru cub.Si aici si un link cu rechinii(a se ignora babeta din videoclip care cam jughineste nevinovatii de rechinasi ) https://www.youtube.com/watch?v=GsH-L5kh5YA
Vad pe internet o gramada de informatii cum ca unii acvaristi cumpara oua de rechin de pe internet,le eclozeaza si apoi ii tin in acvariu.Ma gandeam ca un acvariu cu un rechin dinasta si sa zicem niste sturionasi romanesti plus multa piatra vie ar fi de efect si chiar ar iesi low cost comparativ cu un nanoreef daca ma gandesc ca si coralii sunt foarte scumpi.Investitia mare ar fi in acvariu pentru ca rechinasii astia ar avea nevoie la maturitate de un acvariu de 1000 de litri in schimb ouale de rechin sunt destul de ieftine circa 40 de dolari bucata.
Nu stiu unde ai vazut ca am eu lipsa de repect.Vorbeam serios cand am zis ca nu ma contrazic cu un domn profesor de biologie, nu era vre un sarcasm de prost gust,mi am dat seama de la inceput ca domnul calin gherman e profesor de biologie ca daca era un simplu acvarist nu avea cum sa stie atatea si sa mi demonstreze unde am gresit.Eu cel putin daca fac o greseala recunosc .
Vrei sa ai 0 TDS,atunci folosesti apa distilata care e mai buna decat apa de osmoza,totusi cred ca apa ,,distilata,, din magazinele de piese auto e de fapt apa de osmoza(asa am auzit)
Si ar mai fi cazul sa introduc in lista si coralii ciuperca ricordea florida , ricordea yuma si rhodactis.Am pus ciupercile discosoma pe locul 2 in clasamentul meu cu cei mai rezistenti corali iar ricordea este tot un coral in genul discosomelor si rhodactisurilor. ricordea yuma
Completez lista cu corali rezistenti cu duncan coral(duncanopsamia) .Este un coral lps foarte rezistent (asemanator ca si rezistenta cu caulastrea furcata) ,are nevoie de lumina mai slaba ca de altfel toti coralii LPS .Sunt mai multe specii de duncanopsamia unele cu capetele mai mici altele cu capetele uriase,toti sunt la fel de rezistenti.Avantajul unui astfel de coral e ca poate fi hranit foarte usor ,iar daca este hranit bine creste foarte repede,dintr un frag cu un singur capat poate creste o colonie foarte repede.Este coralul care poate fi hranit cu cele mai mari bucati de hrana comparativ cu alti corali,uneori poate chiar sa manance pesti mai mici ,se comporta ca o anemona.Are totusi si un punct sensibil ,este susceptibil la o infectie bacteriana maro daca este ranit,spre exemplu cand este fraguit,infectia poate fi tratata usor cu baie de iod lugol,mie in acvariu mi a murit duncan coralul din cauza infectiei bacteriene de mai sus,iar cand am inceput eu sa l tratez,desi tratamentul este eficient,a fost prea tarziu.Pentru un incepator este coralul potrivit ,rezistent,creste repede si mare ca volum,este de asemenea si un coral pasnic care nu trimite tentacule prin acvariu cum fac alti LPS gen acantastrea,sa omoare alti corali.Acum cativa ani era un coral extrem de scump dar in ultimul timp datorita rapiditatii cresterii cand este hranit pretul i a scazut mult ,eu cumparasem un cap ,platind doar 40 de lei
corect.nu indraznesc sa contrazic un profesor de biologie ca dumneavoastra.in acvaristica marina ne lovim mereu de problema taxonomiei pentru ca intr un acvariu marin traiesc multe cromobionte gen cyanobacter,diatomite,foraminiferi etc,multi nu stiu ce fel de vietati sunt astea si nu ii intereseaza,numesc cyano , ,,brown/red slime,, altii o numesc bacterie pentru ca in denumirea ei este inclus cuvantul bacterie iar altii o numesc alga bruna pentru ca e fotosintetica ,produce oxigen,moare daca stingi lumina 3 zile in acvariu, samd deaceea eu prefer denumirea de cromobionte ,nu sunt nici alge,nici bacterii si nici ciuperci conform clasificarii filogenetice.
poti sa ti faci acvariul din sticla,eu tocmai ce l am terminat pe al meu de lipit,display ul vine in fata iar in spate am separat 2 compartimente,unu in care am 2 algae scrubbere de tip cascada luminate cu leduri 5050 si bagate intr un compartiment din geamuri rosii ,o pompa de recirculare ,un incalzitor si niste senzori de nivel iar al doilea compartiment este pentru apa de completare care va merge cu o pompa de dozare,sticla am primit o de la colegul reefer caruia ii multumesc din nou
imi corectez greseala,cum zicea si userul calin gherman bioluminiscenta in marea neagra e produsa de dinoflagelate nu de sporozoare cum ziceam eu dar ,dinoflagelatele ,sporozoarele,cianobacteriile ,diatomitele ,etc sunt incadrate in regnul chromista si se numesc organisme cromobionte,noctiluca scintillans este dinoflagelata raspunzatoare de bioluminiscenta la noi si nu este parazita
calin_gherman wrote:2smokes, insiruirea de mai jos este o propozitie ?

"bioluminiscenta in marea neagra o produc sporozoarele care sunt in genul la diatomite si cyanobacter adica nu sunt niste vietati intre plante si animale;acestea sunt parazite la viermi scoici si creveti deci intr un acvariu de recif ar omora nevertebratele posibil chiar si coralii "...intreb la modul foarte serios. Sau sunt 2 propozitii ajunse intamplator pe doua randuri? Ca e zapaceala mare in ceea ce ai scris...

Sporozoarele, redenumite apicomplexane, sunt eucariote protiste protozoare.
Diatomitele sunt alge.
Cianobacteriile sunt bacterii.
In Marea Neagra bioluminiscenta o da preponderent dinoflagelatii, alge care intra in componenta fitoplanctonului. Diatomii si meduzele nu produc in Marea Neagra bioluminiscenta.
adevaru e ca am fost corijent la limba romana intr a 12 a si deaia nu am putut sa dau bacul l am dat dupa vreo 4 ani am invatat 2 saptamani si am luat cea mai mare nota la bac la limba romana din liceu(de fapt din 4 licee care dadeau bacul la liceul meu),mai nou ,intr o clasificare mai buna a regnului animal s a stabilit ca cromobiontele sa intre intr un regn separat astfel ca diatomitele si cyanobacteria nu sunt nici bacterii nici alge ,sunt cromobionte,daca nu crezi pentru ca am un scris dubios uite informatii aicea http://ecomareaneagra.wordpress.com/ecosistemul/chromista/ imi cer scuze pentru scris dar am tastatura franceza si nu am gasit punctul deaia scriu fraze asa lungi
si ar mai fi si copepodele gen ciclopi,traiesc mai multe specii in marea neagra,daca ar supravietui in acvariu ar fi folositoare,da eu deja cred ca avem ceva specii de la MN in acvariu pentru ca daca un acvarist introduce o piatra cu o anemona sa zicem la el in acvariu,piatra aia o sa aiba copepode si amfipode in ea care se respandesc in acvariul sau,omu face cadou cuiva un frag de coral si pozii din acvariul sau se transmit in alt acvariu samd,citind forumul asta ma gandesc ca ar fi posibil sa am deja in acvariu creveta dementa de marea neagra in refugium
ai cumva caulerpa in sump?cum am zis mai sus in alt post ar trebui sa le curete skimerul de proteine daca sunt bacteriieu cred ca te joci cu focul cu becul uv pentru ca daca iti omoara bacteriile si incep sa se descompuna o sa ai o problema si mai mare la ce incarcatura biologica ai acolo daca intradevar sunt bacterii,temperatura mare ajuta dezvoltarea bacteriilor ai putea sa incerci sa o scazi um pic daca e prea ridicata(nu mai putin de 24 de grade)
un algae scrubber poate sa produca carente de fier si de iod in timp,e usor de remediat totusi ,eu imi dau seama dupa culoarea algelor fara sa fac vre un test pentru fier(aici conteaza mult si experienta) si mai e posibil ca algele sa faca o apa atat de curata incat coralii vor avea un soc fiind obisnuiti inainte cu nitrati si fosfati,chematomorpha e cea mai buna alga cred pentru tinut in sump iar caulerpa taxifolia e cea mai frumoasa alga dar periculoasa si eu am in acvariu o sa trebuiasca sa scap de ea,ai putea sa vinzi caulerpa pe care o ai in loc sa o arunci,am vazut ca este scumpa si multi vor sa o tina in acvariu
sigur ca se poate spre exemplu mysis shrimp de marea neagra ar fi o idee buna folsiti ca hrana vie ,sunt carnivori si se vor manca intre ei cand vor ramane fara copepode ,dar pe langa mysis poti introduce accidental isopode care paraziteaza pestii sau dikerogammarus villosus cunoscut ca si killer shrimp sau creveta dementa bioluminiscenta in marea neagra o produc sporozoarele care sunt in genul la diatomite si cyanobacter adica nu sunt niste vietati intre plante si animale;acestea sunt parazite la viermi scoici si creveti deci intr un acvariu de recif ar omora nevertebratele posibil chiar si coralii
meseriase poze ,marite mult ca coralii nu prea arata asa decat daca te uiti cu lupa la ei da ce i al tau e pus deoparte,fotograf talentat
 
Forum Index » Profile for 2smokes » Messages posted by 2smokes
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com