[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 2smokes
Forum Index » Profile for 2smokes » Messages posted by 2smokes
Message
caulerpa nu are cum sa ,,manance ,, no3,plantele reduc amoniacul direct ,ca sa ai no3 acesta trebuie produs din descompunerea amoniacului in no2 si apoi in NO3 de catre bacterii,algae scruberul reduce direct amoniacul fara a se mai transforma in no2 si no3,pe principiul asta simplu merge scruberul,algele consuma fierul din apa si daca nu stii in ce te bagi ,nu studiezi si n ai experienta ,e posibil sa creezi un dezastru
mai e o solutie simpla sa cantaresti apa si sarea,la red sea spre exemplu e specificat cate grame pe litru merg pentru anume salinitate,mai sunt si unele hidrometre ieftine la 20 lei cu termometru
merge ,cu cat ai mai mult spatiu pentru bacterii cu atat mai bine,pui spartura de coral sau piatra ponce,daca vrei algae scrubber imi dai un pm sau uite aici un scruber mic care merge cu o pompa de aer si leduri https://www.youtube.com/watch?v=utu2SADmj2g
algae scrubber mic poti sa ti faci singur cu leduri 5050 nu se gaseste de cumparat ,daca vrei sa ti faci algae scrubber imi arati acvariul ,descrii sistemul si iti proiectez eu unul usor de facut special pentru acvariul tau
Aditionarea de carbon lichid (NOPOx, votca, otet etc) ajuta, dar procesul este destul de lent.. eu stiam ca copiii n au voie sa umble cu vodka dupa ei la un nano bazinas ca al lui andrei ar merge cu shimburi de apa sau de ce nu cu un algae scrubber
vedea te as cu acroporele n sump :loldoamne fereste) ,o lampa meseriasa ar fi cu diverse temperaturi de culoare mai rece si mai slab dimineata o ora doua 6500 k lumina de baza vreo 8 ore dupaia iar lumina rece iar noaptea 30000 k ,ultraviolet (uvb si uva) lumina de discoteca ca sa vezi acvariul pe intuneric sa nu dai peste el cand vii beat acasa
https://www.youtube.com/watch?v=FYh2zeAsRXY
nu de la nea vasile,aia de la nea popa is circuri,nu reprezinta satul plescoi ,pana nu mananci carnati de plescoi de la nea vasile poti sa consideri ca nici nu ai mancat vreodata produsul original,nea vasile asta care face carnati de plescoi merita laudat mai mult decat algae scrubberul
ionutlatcan wrote:Nici nu mai beau cafea...
Ce uameni... Se bat astia cu ADN-ul tau dar nu stiu ca nu au nicio sansa. Dar tu sa nu ii bagi in seama.
Umfla forumu' cu semantica si delecteaza-ne fara poze in continuare.
Si daca cumva ia nastere crescatoria de corali...ma bag si eu la o sacosa. Las camionul amicilor ignoranti din Bucale...
sacosa cu corali nu am cum sa ti dau ca nu am si nu imi fac crescatorie de corali da pot sa te rezolv cu niste carnati de UAIE de la mama lor , in caz ca esti amator
da,am exagerat cu laudele algae scrubberului,chiar acum construiesc unu(de fapt 2 scrubbere separate) si citisem un forum unde o cunostinta dea mea le lauda,cred ca s a luat boala si la mine de crescut corali ca sa i vand nu ma apuc pentru ca fac deja ceva asemanator ,cresc pastravi sa i vand ,nu as avea timp sa fac o afacere cu corali da fii sigur ca daca m as apuca sa cresc corali as produce in cantitati industriale ,i as trimite prin curier cu camionu
e ieftin sa intretii un algae scrubber,il faci pe leduri sa consume putin curent iar pompa de circulare oricum trebuie sa folosesti la un acvariu,nu mai dai banii pe co2 scrubber,pe skimer de proteine ,reactoare de gfo,rasini denitrificatoare si alte chestii,muncesti mai putin decat la un sistem cu skimere si reactoare de gfo ,cureti algele odata pe saptamana,la orice sistem ai de schimbat :curatat ceva ,fie ca schimibi gfo ul din reactor ,carbunele activ sau cureti cupa skimerului,e mai putin de munca la un algae scrubber si mai ieftin ca nu mai dai banii pe consumabile gen gfo ,si altele,algae scrubberul merge perfect dar in momentul cand nu il mai ajuti cu alte ,,imbunatatiri,, gen ruland in acelasi timp reactor de gfo sau biopelete,skimerul de proteine la fel, nu e recomandat,detritusul se poate forma din mai multe cauze nu neaparat bacteriana,poate sa fie format pe cale chimica in momentul cand o substanta se precipita in apa si nu mai poate fi descompusa de bacterii sau alge
daca nu merge cu laserul dai un bomfaier
algae scrubberul n are cum sa mearga prost si ar merge chiar mai bine intr un bazin ca al lui lucian care nu are piatra in display,singura chestie care poate sa mearga prost la scrubber este intr un acvariu care are multa piatra vie si merge de mult timp fara scrubber ,la introducerea filtrarii pe alge piatra incepe sa elimine fosfatii ,(mor bacteriile din piatra) iar ceva alge pot sa creasca in display pe piatra;deaia si renunta multi la algae scrubber ,se sperie vazand cum le cresc alge in acvariu si il scot din functiune:in timp algele alea de pe piatra vie mor(cand au terminat de consumat materia moarta din piatra)iar in final vor creste doar in scrubber;e fara defect si n are cum sa mearga prost filtrarea pe alge e exact ce ti trebuie ca sa hranesti intensiv cu multa mancare dar in acela si timp sa nu ai mancare in descompunere care nu le place coralilor(amoniac, nitrati, nitriti, fosfati),un skimer iti scoate doar mancarea buna din apa care nu a inceput sa se descompuna si lasa nitriti nitrati po4 in apa,algae scrubberul scoate amoniacul care nu mai apuca sa se transforme in NO2 NO3 si fosfatul dar lasa mancarea proaspata in acvariu,nu o ,,mananca,, pana nu a inceput sa se descompuna in amoniac
incearca sa schimbi carbunele activ,poti sa pui mai mult incat sa nu salte in reactor si sa actioneze si ca un filtru mecanic,mai poti incerca cu bucati de mediu filtrant dinacela din pasla,daca apa e maro si nu o scoate skimerul s ar putea sa fie si de la GFO,ala mai maroneste apa si rugina nu poate fi scoasa de skimerul de proteine,daca sunt doar bacterii ar trebui sa le scoata skimerul ,succes
eu folosesc de mult algae scrubber da acum upgradez acvariul sa scap de refugiu si fac alt fel de scrubber din doua bucati,cu geamuri rosii , leduri 5050 deaia sunt entuziasmat,nu ca am descoperit acum ats ul
e adevarat ce zice kirucd,e mai importanta transformarea NO2 in NO3 decat descompunerea NO3 in nitrogen si oxigen ,NO3 e mai putin toxic decat NO2 ,daca vrei sa imbunatatesti sistemul sa fie flawless de ce nu incerci cu algae scrubber?algele reduc amoniacul direct fara sa se mai produca no2 si NO3 in acvariu de catre bacterii,mai reduc si po4 la 0 ,te uiti pe forumul colegului nostru sa vezi cum a construit ats ul si tragi invataminte de acolo sau pe algae scrubber punct net,algele iti mai rezolva si problema ph ului(consuma co2 ul din apa) care te afecteaza pe tine ca folosesti skimer de proteine fara co2 scrubber
bineinteles ca coralina apare si pe piatra inviata,trebuie sa introduci o bucatica de piatra cu coralina pe ea ca sa se raspandeasca,cand ai sa cumperi vre un frag de coral ,piatra pe care este atasat acesta va avea coralina pe ea si se va raspandi rapid daca are conditii adica po4 =0 si un kh mai mare (creste mai repede cu kh mare),exista si coralina verde(mai rara ce i drept) posibil ca piatra pe care a venit anemona sa aiba coralina pe ea
rog un moderator daca are timp sa stearga sau sa mute in alta parte mesajele offtopic care nu au nici o treaba cu subiectul discutiei,ar trebui deschis un topic unde ,,babele,, sa se poata plange si spovedi in liniste
arata a acvariu ingrijit,felicitari,acropore si lps nu merg impreuna,lps au nevoie de lumina slaba iar acroporele de lumina puternica (cred ca stii deja ca cea mai buna e 6500 K ),apoi lps au nevoie de apa mai murdara um pic ,acro au nevoie de apa extrem de curata(cu multi nutrienti dar nu cu nutrienti in descompunere),sunt si acropore mai usor de intretinut gen bali green slimer,ai incercat vre un frag de green slimer si ti a murit?
apa de completare e altceva ,la un acvariu marin se completeaza cu apa dulce pe cand schimbul de apa se face cu apa sarata,chiar sunt oameni care se lauda ca au aproape 10 ani de cand n au facut un schimb de apa la un acvariu marin,eu cunosc pe unu care are 3 ani fara schimb de apa folosind algae scrubber,am dat asta doar ca exemplu a eficientei scruberului ,asa ca o curiozitate nu am recomandat sa faca si altii la fel,eu folosesc algae scrubber dar fac si schimburi de apa
 
Forum Index » Profile for 2smokes » Messages posted by 2smokes
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com