[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
CORALI REZISTENTI  XML
Forum Index » Corali
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

M am gandit ca ar fi interesant si informativ mai ales pentru incepatori si nu numai sa ne prezentam experientele noastre cu cei mai rezistenti corali sa stie si incepatorii ce sa cumpere nu sa se arunce la specimene greu de tinut in acvariu,eu personal am ceva experienta ca am reusit (fara sa vreau )sa trimit pe lumea ailalta ceva corali ,si fraguri si colonii,deaia acum cumpar numai fraguri si nu colonii intregi,si acum sa ne dam cu parerea,eu mai am o performanta dinasta care ar trebui sa ma puna in fata in topicul asta ca am reusit sa ciclez un acvariu cu corali in el mai demult cand am renuntat la acvariul cu carasei de balta,porcusori si obleti si m am hotarat sa trec la acvariu de recif,cei mai greu de ucis corali dupa mine sunt caulastrea furcata(din fiji) si ciupercile discosoma,la astia le a placut efectiv ciclarea acvariului da nu recomand sa ii cumpere cineva inainte sa se termine ciclarea pentru ca e posibil sa moara si sa chinui un animal cel mai rezistent sps este pavona cactus caulastrea furcata cel mai rezistent coral da trebuie neaparat hranit ca altfel moare incet in timp daca e tinut intr o apa prea curata e si cel mai verde intens coral sare in ochi intr un acvariu de recif pavona cactus un coral superb si cel mai simplu de tinut sps discosoma ,ciuperci cel mai ieftin si mai comun coral foarte rezistent da dupa mine e mai rezistent caulastrea furcata




by koala: Am modificat titlul topicului...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2014 08:25:46

2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

continui lista cu corali greu de ucis pentru incepatori cu genul montipora,dupa mine asta e al doilea sps ca dificultate dupa pavona verde,este un coral care creste repede are culori frumoase si diferite forme si e mai usor de crescut in acvariu decat zoantus si green star polyps orice incepator poate creste cu succes montipore,pun cateva poze cu diferite forme in care poate fi gasita montipora montipora digitata creste haotic,este ieftin si se gaseste usor ,cam toata lumea are macar o digitata doua in avariul marin montipora capricornis,rosie e cea mai rezistenta cred dintre toate montiporele creste in genul la o varza
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mie nu mi-e clar tonul din acest mesaj

In "corali greu de ucis" sau ... "masini greu de depasit" sau ... "examen greu de trecut" sau ... "record greu de doborat" ce vine dupa "de" este scopul si cu tot respectul, dar nu cred ca trebuie sa facem ca scop uciderea corarilor.

Si monitipora care arata ca o varza este ironic daca era ca o varza, facea parte din numele montiporei probabil (si ca sa nu sune ironic ceea ce zic eu, ma gandesc la "brain coral").

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

da e o chestie de imaginatie eu vad montipora capricornis verde ca pe o varza,mai exista si lettuce coral deci sunt destule denumiri inrudite cu animale si plante terestre in ocean,gen randunica marii ,lup de mare etc,scopul nu e sa omori coralul ci sa ii protejezi de incepatori (si nu numai) iar forumul este despre corali rezistenti ,bausem o bere cand l am scris da titlul ramane valabil,pavona se mai numeste si potato chip coral adica coralul coaja de cartof

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2014 06:22:52

Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu cred ca ianinte sa deschizi un topic de gen ar trebui sa te documentezi mai bine, sa prinzi putina experienta personala.
Incepatorii care vor avea rabdare sa citeazca ceea ce scri, avand in vedere ca nu a intervenit nici un Moderator pana acum desi ar fi fost cazul, vor lua de buna informatia.
Nu toate subtipurile sunt la fel si nu le poti baga in aceeasi categorie, de exemplu, exista "versiuni" de Montipora care sunt mai greu de tinu comparativ cu altele, exista si aici pe forum acvaristi experimentati care au avut probleme in a le tine in viata.
Desi americanii, dupa cate ai constatat si tu, folosesc tot felul de denumiri optice, observ si constat cu placere ca acvaristii romani, nu doar cei de apa sarata, folosesc uzual denumirea stiintifica partiala sau totala.
Daca vrei sa dai lectii, cred ca-i obligatoriu sa respecti niste standarde.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2014 07:14:31

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci, 2smokes ... am un prieten foarte bun, vanator, din judetul Buzau. Activeaza pe un forum specific...daca-ti dau copy paste unui post afisat de el, o sa zici ca-s magar. E identic cum stilul tau de a scrie, doar ca tema ar fi vanatoreasca ! Ma', da-n Buzau nu s-au inventat inca punctul? Virgula? Poate fraza alcatuita din mai multe propozitii separate prin doua puncte, punct si virgula, etc....???
Nu te supara ca ma leg de-o chestie de asta, dar chiar eram curios de topicul tau (asa, ca unu' care aduna informatii, incet dar sigur... ). Ce-as putea intelege dintr-o exprimare fara cap, coada sau continut ??? smilie

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

discutia e deschisa pentru toata lumea nu ca ,,dau eu lectii,, intradevar sunt si montipore mai sensibile dar in general genul asta de corali e rezistent comparativ cu alti corali pe care i am avut eu;cat despre punctuatia ,,a la buzau,, tre sa precizez ca scriu de pe o tastatura ciudata tare ,laptopul e din franta si inca n am descoperit punctul unde e,francezii is mai ciudati isi fac tastaturile diferit de restul lumii si numesc computerele ordinateur,daca n am talent de scriitor nu inseamna si ca informatiile mele sunt de aruncat,napoleon vorbea prost franceza si a fost imparatul frantei va urma cu alti corali usor de tinut

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2014 08:11:15

2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Shubi wrote:Eu cred ca ianinte sa deschizi un topic de gen ar trebui sa te documentezi mai bine, sa prinzi putina experienta personala.
Incepatorii care vor avea rabdare sa citeazca ceea ce scri, avand in vedere ca nu a intervenit nici un Moderator pana acum desi ar fi fost cazul, vor lua de buna informatia.
Nu toate subtipurile sunt la fel si nu le poti baga in aceeasi categorie, de exemplu, exista "versiuni" de Montipora care sunt mai greu de tinu comparativ cu altele, exista si aici pe forum acvaristi experimentati care au avut probleme in a le tine in viata.
Desi americanii, dupa cate ai constatat si tu, folosesc tot felul de denumiri optice, observ si constat cu placere ca acvaristii romani, nu doar cei de apa sarata, folosesc uzual denumirea stiintifica partiala sau totala.
Daca vrei sa dai lectii, cred ca-i obligatoriu sa respecti niste standarde.
zise omul care vinde corali si ii descrie in anunt cu 1,2,3,4 daca e sa vorbim strict de taxonomie atunci ne trebuie un microscop sa studiem scheletul coralului,unele montipore (valabil si la acropora) au scheletul mai slab dezvoltat,pufos si cresc mai repede deact speciile cu schelet mai dens,pana in prezent n am auzit de nici o montipora sa fie greu de tinut sa intre la categoria,,for experts only,,
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am folosit "1,2,3,4" pentru usurinta comnicarii si poze din acvariul propriu ca sa vada "musteriul" cum se prezinta la sursa coralul respectiv.
Daca consideri ca ar fi fost normal si corect sa folosesc o alta metoda, mult mai simpla si usoara de utilizat, te rog sa mi-o spui iar daca este pertinenta promit solemn ca in viitor o voi utiliza.

2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

pui 1= montipora digitata,2=pavona cactus etc ,sa stie omu ce sa cumpere ,poate nu a mai avut un coral asemanator si vrea sa caute informatii pe internet despre el
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Corect, asa voi face, multumesc.



by koala: Fi-v-ar diacriticile ale 'reakului...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2014 09:53:56

Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia sa ma bag si eu in seama
Ca intodeauna, adevarul este undeva la mijloc. Topicul este intradevar binevenit dpmdv. pentru ca la ditamai formulul de marin nu gasesti deloc informatii despre vietuitoare si in mod special despre corali. In momentul in care am intrat in hora asta am cautat informatii si sincer nu am gasit! Pentru un incepator care intra pe-aici sunt informatii pretioase si ar trebui sa existe: familii/genuri/tipuri, denumiri stiintifice/populare, dificultate intretinere samd.
Dupa ce ajungeti la un numitor comun in ceea ce priveste modul in care vor fi afisate informatiile cred ca ar putea fi facut chiar sticky Multi dintre cei care vor intra in viitor il vor aprecia

Just my 2 cents!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2014 10:14:41


http://www.carmultimedia.ro
[Email]
dragosch1
Member

Joined: 11/03/2009 21:29:54
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este interesanta ideea de a oferi informatii utile mai ales incepatorilor,personal chiar salut ideea. In loc sa distrugem topicul cu critici, mai bine expertii sau avansatii ar imbunatati posturile sau le-ar corecta astfel incat sa ajungem la o baza de date cat mai corecta si utila tuturor. Este extrem de simplu sa postezi 2 randuri in care sa spui ca totul este gresit, ca dezinformam etc si, intr-adevar este mult mai dificil sa corectezi, evtl sa mai postezi o poza, etc. Nu sunt in masura sa dau sfaturi nimanui pt ca din lipsa de experienta mai mult citesc decat postez insa ca abordare generala, mai ales a noastra a romanilor mi se pare total neconstructiv.

@2smokes
Cand spui "crestere rapida" cam la cati cm si in ce interval de timp te referi? Pun aceasta intrebare pt ca montiporele mele mi se pare ca se dezvolta foarte incet (ca 1 cm in 3-4 luni). O sa ma intrebati imediat de valorile bazinului insa nu asta vreau sa discut ci as vrea sa stiu, in cele mai bune conditii ale fiecaruia care ar fi o rata buna de crestere.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2014 20:14:49

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cresterea de obicei se calculeaza in procente, pentru SPS un procent de 1% pe zi este un procent foarte bun, anumite
montipore putand ajunge la un procent de 2-3% pe zi. La un asemenea procent in mod normal in 3-4 luni montipora ar trebui
sa fie dubla si chiar mai mult.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

dragosch1 wrote:.....montiporele mele mi se pare ca se dezvolta foarte incet (ca 1 cm in 3-4 luni)......


Exact la asta ma refeream.
Nu poti sa spui ca un coral dur, oricare ar fi el, este un coral usor doar pentru ca el moare mai greu (sau ca n-ai reusit dupa lungi chinuri sa-l omori), pentru ca in secunda 2 toti incepatorii trec imediat dupa ciclare (poate nici nu mai asteapta momentul) sa bage Montipore si se intreaba de ce au rata ta de crestere, de ce au o culoare stearsa, fada ori maronie. Am fost si sunt inca de parere ca daca se vrea un topic de genul asta, sa fie unul corect informat pentru ca ce-i care-l citesc sa nu fie dusi in eroare pentru ca nu-i corect.
Daca ti-as spune ca la o Montipora orice culoare sau varietate vrei de 10-12 cm am o crestere de 2,5-3 cm pe luna, comparativ cu tine 0,25 cm/luna si culorile probabil nu se compara, poti considera ca Montipora e un coral usor doar pe considerentul ca n-ai reusit inca sa-l omori ?
Lucrurile ar trebui privite putin altfel.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

depinde de specia de montipora ,de densitatea scheletului ,cum am mai spus ,alea cu schelet mai subtire si care se rup usor cresc mult mai repede ca au nevoie de mai putin calciu decat specile de montipora cu schelet mai dens ,in general o montipora cu cat este mai mare cu atat creste mai repede sa zic exact cati mm creste pe luna nu am cum difera de la o specie la alta si intra si variabilele gen temperatura calciu mag ph etc
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

mai adaug la lista cu corali usor de intretinut (gorgoniile de fapt nu sunt corali dar sunt inrudite cu ei)unele specii de gorgonii fotosintetice ,am vazut multa lume chiar si aici pe forum care creste gorgonni fotosintetice si le merge bine ,cresc precum buruienile,eu am doar o singura gorgonie in acvariu,nu o hranesc niciodata creste relativ incet dar vizibil (mai mult decat cresc zoantusii din acvariul meu),,muriceopsis flavida,, e numele speciei in poza e cu polipii retrasi ,polipii sunt maro ,trebuie tinuta in curent puternic neaparat sa nu creasca cyano pe ea (cyano nu suporta curentul) si am auzit ca nu trebuie scoase afara din apa(cam in genul la bureti) dar eu am tinut o si afara din apa cand am lipit o pe piatra si nu a patit nimic,m am miscat repede cei drept ,mai sunt unele gorgonii roz mai easy care am vazut poate ne da cineva date despre ea pe forum
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

mentionez si ca gorgonia asta nu are efectul de ,,glow in the dark,, pe care l au zoantus si coralii sps
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca incepator in acvaristica de apa sarata sunt perfect de acord cu dragosch1. Si eu citesc mult mai mult decat postez si cred ca un astfel de topic e foarte util pentru incepatori.
Cred ca s-ar putea scrie putin mai mult la fiecare coral in parte, tocmai pentru ca nu toti acesti corali merg bagati in acvariu imediat dupa ciclare.

As adauga si Kenya Tree si GSP (Green Star Polyp) ca si corali rezistenti, buni pentru incepatori.

Acum sper sa nu dati cu pietre, dar mi s-ar parea o idee buna ca toti acesti corali sa fie trecuti in primul post, in ordine alfabetica, cu poza in dreptul fiecaruia si cu cateva informatii despre fiecare in parte. Daca nu se ofera nimeni sa scrie cateva informatii despre ei, pot face eu asta.

Ceva de genul:


Kenya Tree Coral
[Poza]
Capnella sp . - Kenya Tree Coral

Familia - Nephtheidae

Provenienta - Oceanul Indian si Oceanul Pacific

Categorie: Coral soft

Este un coral usor de tinut si cu crestere rapida. Poate fi usor inmultit sau farguit prin taierea unei ramuri si fixarea ei pe o stanca. Se inmulteste si singur, scuturandu-se, iar ramurile cazute vor forma noi corali.
Kenya Tree prefera lumina moderata si debitul de apa mediu , dar se va adapta la o varietate de conditii . Acesta poate fi plasat oriunde in acvariu. Este semi-agresiv si poate intepa alti corali în cazul în care acestia sunt amplasati prea aproape.
O parte din nevoile lui nutritionale o primeste prin fotosinteza, dar cea mai mare parte din energia lor provine din filtrarea fitoplanctonului si organismelor similare din apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/10/2014 12:27:46

2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

green star polyps(briareum) am avut in acvariul pe care l am ciclat cu corali in el,a trecut cu bine de ciclare dar pana nu a devenit apa perfecta nu s a hidratat(a stat inchis 6 saptamani),kenia tree n am avut niciodata aud ca este un coral exceptional dar totodata nu prea e recomandat intr un bazin cu sps si lps deoarece elibereaza toxine in apa care incetinesc cresterea coralilor duri,se poate folosi carbon activ sa diminueze efectul
 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com