[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opincarul
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Message
Ma bucur ca ai intentia, macar atat, de a schimba resunul ala.
Daca vrei sa mentii tot stocul de pesti (ti-am scris si pe feizbuc ca m-am oprit din numaratul lor la 27 de pesti) ai nevoie de un filtru mai mare decat cele propuse de colegi.
Cumpar o fiola de Prodibio Bio Digest si una de Stop Ammo, in cazul in care are cineva una in plus din fiecare.
Contact prin PM
Daca sunt pui de Gardneri, iti recomand sa pui cat mai mult moss in caserola. Au tendinta de a deveni canibali.
GeoKRY wrote:Va multumesc pt raspunsuri,cat despre folosirea cu alti fertilizanti eu cred ca ar merge atata timp cat densitatea lor este mai mare decat a apei...


faci cum crezi tu ca-s banii tai, dar el a fost gandit pentru fertilizantii Dennerle, pentru densitatea lor.
sa ne spui daca il poti folosi si cu alti fertilizanti, dar din ce am inteles de la @Alex vei fi dezamagit.
Fa un experiment, pune-le in apa 2 zile. Daca plutesc in continuare, le poti folosi ca substrat pentru plantele din ghiveci. Daca nu plutesc, sunt bune ca mediu biologic.
nu am folosit, dar am discutat despre el la workshop-ul Dennerle si pot sa-ti spun sigur ca ai nevoie de 2 jucarii: unul pentru V30 si unul pentru S7.
Mie-mi pare a fi ceramica pentru ghivece. Oricum ar fi, daca pluteste dupa 2 zile, o poti folosi linistit la plantele de apartament.
@psihoacvtiv, daca nasc pui vii, unde crezi ca are loc eclozarea icrelor?
asteptam pozele cu acvariul si pestele impricinat. intre timp, citeste despre ciclul azotului, filtrare si restul de articole facute sticky.
Pentru ca nu s-a aratat la fata niciunul dintre cei interesati,m-am decis sa pastrez pietrisul. Il voi folosi din nou.
Multumesc pentru gazduire, se poate inchide.
Donez pietris maro, vopsit, aproximativ 2-3mm. L-am avut intr-un acvariu de 54 litri cateva luni si nu a afectat cu nimic calitatea apei. Tine plantele mai bine decat Manado. Va trebui spalat bine, mai are cochilii goale de melci si pietricele din Aquabasis.

Contact prin pm.
Andrei1234 wrote:Asta nou de cati litri e?


400 litri
Plantele ca plantele, dar crevetii sunt bucurie pentru retina mea. Extraordinari, sper sa ai si de vanzare la primavara.
eu am folosit in acvariu crengi de salcie curgatoare si torsa. le adunam din parcul Tei dupa ce nenoroceau minoritarii salciile si lasau pe jos ce nu puteau sa vanda.
le curatam coaja imediat, apoi le lasam 1-2 saptamani in balcon la uscat. cateva zile in apa si apoi direct in acvariu.
nu am stat sa fierb decat niste ramurele de plop, de care am fost dezamagit.
Multumesc pentru pesti. In curand vor ajunge in noua lor casa.
petrutz2003 wrote:JBL a lansat un nou filtru extern, cel mai mare pana acum

JBL CristalProfi e1901 greenline
producatorul se lauda ca duce la acvarii de 200 - 800 litri

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/5955/jbl-cristalprofi-e1901-greenline


e lansat de foarte mult timp, cred ca de vreun an. a fost lansat impreuna cu minionul de e401GL.
Daca nu ma insel, sunt vreo 2 posesori de e1901 pe forum.
dan.oancea wrote:
qwerty wrote:Salut. Se gaseste si la Petmagia, 135 lei.


el fara UV e 135. cel cu UV este 165 ;)

Cod: 5905546058353
Pret: 165 RON


Sau mai pui 100 ron si iti iei un filtru extern, in care incap 2-3 litri de material filtrant, spre deosebire de asta in care incap maxim 250 ml. Daca vrei vrei neaparat filtru intern, recomand Resun SP 1100/1200.Mult mai ieftine decat Aquael si la fel de bune. Plus ca UV-ul este ineficient in cazul Aquael-ului (e un LED defapt) daca ai ciclide, iar daca ai plantat e contraindicat.
Oricum, nu pe forumul asta. Se poarta primirea de pomana pe un forum si vanzarea pe altul.
Plantele oxigeneaza apa chiar si acum, dar la nivel microscopic. Tu te referi la perlare. E acelasi lucru, dar la alt nivel. Nu te impacienta, am vazut bazine cu plante superbe, dar care nu perlau si bazine (printre care si al meu... candva, in trecut) napadite de alge si cu plante urate, dar care perlau.
O mini-uzina pe care sper sa o pot vizita cand in Urziceni, sa o observ pe viu.
Bine ai venit!
Care-i treaba cu 11oneeleven ? Daca nu sunt prea indiscret.
 
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com