[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opincarul
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Sefu', mie-mi place cum arata acvariul asta
ugarit5 wrote:Este compatibil un pui de hoplo cu un banc de neoni maturi?
Am auzit ca hoplo poate manca neoni,este valabil daca neonii sunt adulti iar hoplo este pui (ca la scalari)?

Nu-s compatibili, nici in apa sarata, nici in apa dulce, decat daca esti de acord cu consecintele
Nu inteleg o treaba: esti cel mai sfatos de pe forum in ultimele luni, dar nu reusesti sa gasesti informatia asta pe netul mare si liber??
dan.pavelescu wrote:Opincare, legenda spune ca daca te duci noaptea si stai cu urechea lipita de acvariul marin, o sa auzi cum nu mai ai cateva mii de lei.

Sefu', nu ma demoraliza, te rog!
Va salut!
N-am mai postat de ceva vreme lucruri legate de acvariul meu pentru ca am renuntat la el in favoare multor reptile.
Acum am reusit sa eliberez un spatiu mic, micut, mititel si am imbarligat Satana sa facem un saratel.
De la bazinul dulce mai am destula spartura de roca vulcanica si vreo 2 litri de Eheim Substrate Pro, care stau pe bara de vreo 2 ani
Intrebare mea este daca pot folosi roca si Substrate Pro pentru filtrare, sau ma orientez catre altceva (am vazut ceva medii dastepte pe aqualife?
Bazinul va fi un Dennerle Nano Marinus 60 cu sump, pentru ca lux si opulenta
ugarit5 wrote:Nu stiu,zici ca sunteti in cardasie,asa se agita trasalica...

In cazul in care nu ai observat pana acum, oamenii implicati in cpnflictul cu Blue nu au mai continuat. Ti se pare normal, tu nefiind parte din vreo discutie cu Blue, sa scormonesti rahatul?
ugarit5 wrote:Sunt si eu adolescent dar nu pacalesc oameni si ma apuc de mizerii pe forum. (Cum face Blue).
Sunt numeroase plangeri si reclamatii la adresa lui...

Te plictisesti teribil, asa-i? Altfel nu pricep de ce te mananca-n coor sa nu-ti vezi de pestii tai si te bagi unde nu-ti fierbe oala?
raul.tatulescu wrote:Am inteles ca ai avut ceva aventuri, nu am gasit povestea exacta. E pe forum undeva?

Nu i-am dat pesti indiidului, chiar daca mi-a cerut insistent asta pe 3 forumuri si cateva grupuri de acvaristica de pe feizbuc. Bine, vorbesc de situatii care s-au intamplat acum 5-6 ani. De aproape 2 ani am renuntat la acvarii in favoarea terariilor.
Acum ma bate gandul sa fac si un acvariu, doar ca vreau o saramura
koala wrote:Mirciulica?

Am sechele, sa moara Jenica.
Cand citesc numele asta mi se ridica parul pe spate. Am sters numere din telefon din cauza asemanarii de nume
Probabil ca e privat linkul si il pot accesa doar prietenii
Continut negasit
Radu 7 wrote: Din ce am citit am inteles ca Betta este foarte mancacios si tu ca si proprietar trebuie sa ii faci portia de mancare rational pentru fiecare zi pentru ca el nu are ratiune si ar manca foarte mult

Ai inteles fix ce ai vrut din asta. 3 oameni iti spun acelasi lucru, dar asta nu-ti convine. Ce rost mai au raspunsurile daca nu reusesti sa respecti macar opiniile persoanelor cu experienta in identificarea bolilor?
Coralis
Cand spuneti ciclide africane va referiti la cele din marile lacuri sau la cele pitice (Hemichromis, Pelvicachromis etc.)?
Piticele se incadreaza in ce aveti, doar ca sunt teritoriale si iese urat cand depun
Mai degraba va orientati catre ceva pesti de banc, mai ales daca spuneti ca aveti un spectator in casa
L.E.: din cate vad in videoclip, aveti deja biofilm la suprafata apei. Incercati sa ridicati teava se la filtru mai mult, astfel incat sa sparga biofilmul, sau sa va luati un skimmer de suprafata
Mdea, ce da zic, omul stie mai bine ce se vinde si ce nu, mai ales ca sunt banii lui investiti in firma respectiva.
Daca ar fi fost Hornbach, sa cumpere industrial si sa negocieze un pret de dumping, mai ziceam, dar e o afacere mica, locala, asa ca il inteleg perfect!
kmol wrote:Din acel Biorb initial poti face un mini/micro paludariu de toata frumusetea. Gasesti si aici pe forum exemple si pe Youtube (acolo de exemplu eu ma mai uit la SerpaDesign, faace niste "dracii" de toata admiratia.

Si eu il urmaresc. Am vrut sa fac un paludariu dintr-un acvariu de 54 de litri. Hardscape-ul e de acolo, merge. Cum rahat fac eu sa inchid partea frontala, ca Serpa avea acryl, balamale, incuietoare, draci, laci, plm... Lasa, rama ln cu terariul meu sub forma de coparseu, pentru soparle
ionionut wrote:O carcasa, din orice material, se comporta ca o cutie rezonatorie, si o sa vezi/auzi ca huruitul e doar distorsionat, dar si mai deranjant...

Daca vei pune in interior un material fonoabsorbant, zgomotul se reduce pana minim. Asta plus faptul ca PAL-ul nu prea vibreaza, te ajuta sa scapi de zgomotul deranjant.
ionionut wrote:Opincarule, noi incurajam ironia ascutita si sarcasmul taios

Cand ai scris acel "noi" ai facut referire la cineva anume, in afara de tine?
Asa cum nu ne alegem parintii, nici parintii nu aleg deficitul de atentie al copiilor.
A scris @koala ceea ce gandim cu totii si suntem cativa.
In rest,nu ma leg de mame, decat daca e vorba despre un prieten cu care imi permit sa fac lucruri de genul asta.

@alinutz80, ce grosime te intereseaza? Da-mi un mesaj privat sa vedem cum te pot ajuta
ionionut wrote:SAU as putea sa fac asa:
iau un extern incapator, voluminos, indiferent cât de zgomotos, DAR il umplu numai 1/3 cu matrix. Restul de 2/3, apa.
Daca zice mesterul ca nu-s probleme ca un filtru PLiN sa stea 3 ore oprit, se cheama ca unul plin doar la 1/3 poate ramâne oprit de 3 ori pe atât, adica cele 9 ore ale noptii. Aa !? : )

Nu-mi spune, tu iti tragi chilotii peste pantalon si urli prin sat ca esti Superman?
Am avut un coleg de forum, prin '12-'13, parca, care rastalmacea tot ce zicea lumea doar pentru ca avea mintea odihnita si se plictisea in taxi pana in Drumul Taberei. El si numai el intelegea logica subiectelor proprii.
Daca ai nevoie de un radiator, da un semn. Eu nu mai continui prea curand cu acvaristica si sta degeaba la mine.
koala wrote:- Nici acu' nu a venit comanda aia facuta pe Emag... solutia minunata recomandata de Pavelescu. Banii mi i-a tras de pe card, of course.

Daca citeam mai devreme, te puneam in legatura directa cu producatorul. Poate sosea mai repede.
Valisneria nu e gay, e un inceput sa vina ban-urilii

Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Go to: