[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bogo
Forum Index » Profile for Bogo » Messages posted by Bogo
Message
Din cantitatea care o faci iese pentru 2 recipiente.
Pui in cele doua recipiente gelul rezultat, pe unul il folosesti, adaugi drojdie si apa, iar pe celalalt il lasi doar cu gelul rezultat din reteta fara sa adaugi drojdie si apa(il pui in frigider si il scoti cand prima sticla incepe sa produca din ce in ce mai putine bule, lasi sa ajunga la temperatura camerei dupa care adaugi drojdia si apa ).
La mine incepea sa produca bule dupa cateva ore(4-12 ore, depinde de temperatu din camera, depinde de cat de rece este apa pe care o adaugi in recipient).
Eu am renuntat complet la CO2 si fertilizare, am plante care nu sunt pretentioase, au avut de suferit in prima luna, cateva s-au topit,ingalbenit,"ruginit", dar restul o duc bine si fara.
Poti incerca asa:

250 ml Apa
200 g Zahar
1 plic de gelatina clara, la mine are 12g.
Drojdie praf/granulata.

Preparare:

Amesteci zaharul cu gelatina apoi adaugi apa, pui compozitia pe aragaz pana incepe sa clocoteasca, o lasi putin sa se raceasca si apoi bagi compozitia in recipientul de la Dennerle, eu o pun pana intre cei doi N de la Dennerle (Den/nerle).
Lasi acum compozitia sa ajunga pana la temperatura camerei.
Acum pui drojdia, eu pun aproape jumatate de lingurita(cu cat mai multa drojdie cu atat mai multe bule... dar se termina reactia mai repede)
Dupa adaugi apa pana la marcajul de pe sticla.
Acum astepti cateva ore si ar trebui sa inceapa reactia, daca e temperatura scazuta in camera , reactia incepe mai greu.

Am sa caut pe youtube videoclipul de unde am luat reteta.

Bafta

L.E. cantitatea ajunge pentru 2 recipiente.

Video dupa multe edit-uri )

skija wrote:
Gabi C wrote:Lamureste-ma ca nu imi dau seama la ce te referi.


A scos echipamentele ))



Ultima oara ti-ai lasat semnatura acolo, CO2-ul permanent... fara el e gol acvariul
Arata tare bine chiar si fara smilie
Ceva nu se potriveste, ai facut o schimare majora
Delanord wrote:Multumesc de indrumari. Totusi "Dl. Ocean" nu stiu si nu inteleg ce ai vrut sa spui prin "schimburi suficiente ca volum si frecventa".


Cred ca se referea la Apa.
Cantitatea de apa si cat de des.
Mersi fain, daca tot am facut o schimbare, am zis sa trec pe nisip, acum mai am de asteptat pana ajunge apa la SG-ul de apa salmastra... incet dar sigur.
Mersi fain Gabi
Sar'mana

Acvariul
-Juwel ~ 60l (61x31x37 cm)
-incalzitor Juwel 50W
-Led no name "GreenSun" 28cm RGB.
-Filtu extern Eheim 250, plin cu eheim substrat pro si prefiltru Eheim.
-Nisip granulatie 0,4-0,8 mm.
-Plante: doar Java fern, ceva moss(o parte din el e pe duca) si Egeria Densa. Celelalte plante nu au rezistat.
-Cateva radacini de Spider Wood.
-Pietre din setup-ul precedent plus cateva noi.
-Una bucata tetraodon biocellatus(Figure 8).
-Cativa creveti ghost shrimp pe post de hrana, sunt de o saptamana in acvariul iar pestele nu a reusit sa-i prinda pe toti...
-Cativa melci tot pe post de hrana.
-Oto pe care ma chinui sa-i donez.
Fara CO2, fertilizare.

Poza facuta in timpul mesei,

image


Acvarium am dorit sa fie cat mai simplu, usor de curatat si un loc placut pentru pestele meu.
Astazi am observat ca Puffer-ul rupe frunzele la Java fern, ma gandeam ca le da mancare la creveti, ii ingrasa putin
Cam asa arata acum fern-ul

image


Si poza cu Figure 8 aka Nebunelea. (nu sta la poza)

image
image
Aia e semnatura lui
O ultima poza cu setup-ul acesta, toti pestii au fost donati, au mai ramas 3 Oto pe care o sa trebuiasca sa ii dau pentru ca noul setup este pentru un Figure 8.
Din cele 3 femele de Platy a mai ramas doar una, prima a murit la aproximativ o luna dupa boala, a doua a murit acum 3-4 saptamani, iar a treia si-a revenit complet.
A fost o aventura frumoasa, va multumesc pentru sfaturi si ajutor.


image
image
Frumos tare acvariul
Felicitari, a iesit ceva foarte frumos.
Felicitari, e ceva al dracu de frumos!
Referitor la locul 16, nu cred ca e rau, acum depinde de cati participanti au fost. Locul 16 din 20 e de rau, din 100 e ceva mai bine, din 1000 e chiar bine de tot.
Am folosit si eu Bio CO2-ul de la Dennerle, atat Nano cat si cel pentru 60 l.
La mine pe timp de iarna baga cam o bula la 6-8 secunde, tine aproximativ 4-6 saptamani.
Cu siguranta CO2-ul ajuta la plante, pe langa CO2 trebuie sa mai dai micro si macro nutrienti.
Colegii mai cu experienta iti pot da mai multe detalii.

O si faina!
Am cumparat eu seminte de pe ebay, varianta cu frunze mici, max 1-2 cm. Ele sunt la inceput asa mici dar frunza se dezvolta si ajunge muuult mai mare decat 1-2 cm.
O poza cu acvariul dupa ce m-am intors din concediu(15 zile).

image
Am si eu o nelamurire, buruienile mele au inceput sa se transforme.

image


Vre-o carenta sau prea multa lumina?
Am tc420 setat astfel:

CH1 rosu
CH2 verde
CH3 albastru
CH4 alb 7000k

Programul:

image
image

Mersi fain.
Nu se mai vede piatra neagra
Fain aranjamentul, mie unul imi place. Cand bagi si plantele o sa fie
Frumos de tot acvariul.
Legat de pahare, paca erau 40 smilie
Trecut pe caiet
Momentan am sa pun ceva stem, e inca la ciclare.
Mersi MSI
 
Forum Index » Profile for Bogo » Messages posted by Bogo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com